Oyun oynamak için Linux tavsiyesi

Bir hayli kurcaladım ama kurcalarken de sıkıldım açıkçası... İstemeye istemeye de olsa Windows'a döneceğim sanırım çünkü gerçekten bu kadar "uğraştırıcı" olmasını beklemiyordum. Tüm bunların yanında bu tamamen şahsi beceriksizliğim ya da yeterli hevesimin olmamasından da kaynaklı olabilir :/

Konuyla hiç alakası yok.

Mate masaüstü ortamı biraz eski bir temel üzerinden yürüdüğü için kimi yeni kullanıcıları zorlayabiliyor. O yüzden cinnamon tavsiye etmiştim ben de. Eğer cinnamon ilginizi çekmezse de alternatif olarak Zorin OS veya Pop!_OS bakabilirsiniz. İkisi de GNOME arayüzünü eklentiler ile fazlasıyla güzelleştiriyor.

Uğraştırıcı yanları söylersen çok basit çözümlerini sunabiliriz. Güzel bir distro (Fedora gibi) + Lutris + istiyorsan Freesync gibi ayarlar dışında çok uğraştırıcı yanı yok. Eğer çevrimiçi oyun oynuyorsan fark eder tabii.

İnce ayar kısmı ise derya deniz misali.
Freesync gibi ayarlar ile hiç alakamız yoktu aslında :) Yani en basiti yazılım yüklemek bile gereksiz enerji maliyeti gibi geliyor şu an :D Veya Battle.net istemcisi ve kardeşimin oynadığı bazı oyunların istemcilerini falan yükleyeceğim ama wine, lutris o bu derken biraz can sıktı sanırım :)

FreeSync gibi ayarlar ile hiç alakamız yoktu aslında :) Yani en basiti yazılım yüklemek bile gereksiz enerji maliyeti gibi geliyor şu an :D Veya Battle.net istemcisi ve kardeşimin oynadığı bazı oyunların istemcilerini falan yükleyeceğim ama Wine, Lutris o bu derken biraz can sıktı sanırım :)

Konu açın daha rahat yardımcı olabiliriz hocam.

FreeSync gibi ayarlar ile hiç alakamız yoktu aslında :) Yani en basiti yazılım yüklemek bile gereksiz enerji maliyeti gibi geliyor şu an :D Veya Battle.net istemcisi ve kardeşimin oynadığı bazı oyunların istemcilerini falan yükleyeceğim ama Wine, Lutris o bu derken biraz can sıktı sanırım :)

Genel olarak anti cheat içeren oyunlar çalışmıyor Valorant, r6s vb.

Freesync gibi ayarlar ile hiç alakamız yoktu aslında :) Yani en basiti yazılım yüklemek bile gereksiz enerji maliyeti gibi geliyor şu an :D Veya Battle.net istemcisi ve kardeşimin oynadığı bazı oyunların istemcilerini falan yükleyeceğim ama wine, lutris o bu derken biraz can sıktı sanırım :)
Yazılım yükleme işini güzel bir distro seçtiysen aslında uygulama marketi üzerinden bile yapabilirsin. Wine'ı da aynı şekilde senin kurmana gerek yok, Lutris içinden Wine'ın yanındaki butona tıklayıp listelenen sürümlerin yanına indir diyorsun. Hatta o butonu bulamazsan ProtonUP-qt ile çalıştırılabilir uygulama olması için sağ tıklayıp alttan seçip düz çalıştırdıktan sonra Lutris dizinini kendisi bulunca kuracağın sürümleri listeleyip kurabilirsin. Ancak alışkanlıklara zıt bir iki yapı ilgi duymayanlar için sıkıcı olabilir.

Bu arada baktım battle.net için bottles üzerinde yükleme yardımcısı mevcut. Tek tıkla battle.net yükleyebiliyorsunuz yani. Yukarıda dediğim gibi ayrı olarak konu açarsanız daha yardımcı oluruz. Bu sayede hem yardım ihtiyacı olan başka insanlar için de bir kaynak olmuş olur.

Bu arada baktım battle.net için bottles üzerinde yükleme yardımcısı mevcut. Tek tıkla battle.net yükleyebiliyorsunuz yani. Yukarıda dediğim gibi ayrı olarak konu açarsanız daha yardımcı oluruz. Bu sayede hem yardım ihtiyacı olan başka insanlar için de bir kaynak olmuş olur.
Debian ya da LinuxMint kategorisinde temel kurulumlar için destek gibi bir konu açıp etiketlemem yeterli olur mu?

Arkadaşlar merhaba,
Uzun zamandır Windows kullanıcısıyım, Linux'e geçmek istiyorum. Hangi işletim sistemini edinmeliyim, genel itibarıyla oyun amaçlı kullanılan bir cihazda Linux kurmak avantaj sağlar mı? Mantıklı mı? Gibi sorularım var. Tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler :)
Avantaj sağlar mı bilmiyorum ama dağıtımlar arasında FPS çok fark etmiyor.

Geri
Yukarı