Oyun oynamak için Linux tavsiyesi

ROEXX

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,
Uzun zamandır Windows kullanıcısıyım, Linux'e geçmek istiyorum. Hangi işletim sistemini edinmeliyim, genel itibarıyla oyun amaçlı kullanılan bir cihazda Linux kurmak avantaj sağlar mı? Mantıklı mı? Gibi sorularım var. Tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba,
Uzun zamandır Windows kullanıcısıyım, Linux'e geçmek istiyorum. Hangi işletim sistemini edinmeliyim, genel itibarıyla oyun amaçlı kullanılan bir cihazda Linux kurmak avantaj sağlar mı? Mantıklı mı? Gibi sorularım var. Tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

VirtualBox'tan nasıl bir şey olduğunu kendin deneyebilirsin bence daha faydalı hem kendin incelersin

Arkadaşlar merhaba,
Bir çok dağıtım zaten aynı. Masaüstü ortamini değiştir ve özelleştir çoğu Gnome ile geliyor KDE ile daha da özelleştirebilirsin. Kerneline kadar değiştirebilirsin. Linuxa yeni başliyorsan debian veya ubuntu tabanli dagitimlara bak. Oyun için dagitimdan dagitima değişen bir şey yok. Wine ile çalıştırıyorsun.

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle Linux dağıtımları arasında genelde ciddi performans farkı olmaz. Performans farkı için yapılan düzenlemeleri de herhangi bir dağıtımda kendiniz de yapabilirsiniz ama bu performans odaklı dağıtımlar bunu önceden derleyip hazırlayıp önünüze sundukları için bir nevi sizi zahmetten kurtarır.
Linux'ta yeni olduğunuz için tavsiyem Linux Mint veya Pop!_OS kullanmanız yönünde. Ayrıca Zorin OS dağıtımına da bakabilirsiniz.
Biraz kendinizi geliştirip Linux ortamına alıştıktan sonra da EndeavourOS veya arcolinux geçebilirsiniz.

Kendim oyun odaklı bir sisteme sahibim ve Linux kullanıyorum. Oynamak isteyip oynayamadığım çok az oyun oldu.

Oynamak istediğiniz oyunların oynanabilir olup olmadığını https://protondb.com ve Lutris - Open Gaming Platform üzerinden öğrenebilirsiniz.

Protom direkt Steam'e ait Wine tabanlı DXVK(DX11 oyunları için) ve vkd3D(DX12 oyunları için) bir derleyici ve Steam'in Linux sürümlerinde kullanılabiliyor. Tek yapmanız gereken Steam kütüphanenizden oyunun özellikler kısmını açıp oradan uyumluluk kısmından Steam Play'i aktif etmeniz. Eğer Linux portu olmayan her oyunda açılmasını istiyorsanız steam>ayarlar>uyumluluk kısmından yapabilirsiniz.

Son olarak bence çok mantıklı bir hareket olmuş. Özellikle pencere yöneticilerini ve kısayolları doğru kullanmaya başlayınca Windows işkence gibi geliyor.

Öncelikle Linux dağıtımları arasında genelde ciddi performans farkı olmaz. Performans farkı için yapılan düzenlemeleri de herhangi bir dağıtımda kendiniz de yapabilirsiniz ama bu performans odaklı dağıtımlar bunu önceden derleyip hazırlayıp önünüze sundukları için bir nevi sizi zahmetten kurtarır.
Linux'ta yeni olduğunuz için tavsiyem Linux Mint veya Pop!_OS kullanmanız yönünde. Ayrıca Zorin OS dağıtımına da bakabilirsiniz.
Biraz kendinizi geliştirip Linux ortamına alıştıktan sonra da EndeavourOS veya arcolinux geçebilirsiniz.

Kendim oyun odaklı bir sisteme sahibim ve Linux kullanıyorum. Oynamak isteyip oynayamadığım çok az oyun oldu.

Oynamak istediğiniz oyunların oynanabilir olup olmadığını https://protondb.com ve Lutris - Open Gaming Platform üzerinden öğrenebilirsiniz.

Protom direkt Steam'e ait Wine tabanlı DXVK(DX11 oyunları için) ve vkd3D(DX12 oyunları için) bir derleyici ve Steam'in Linux sürümlerinde kullanılabiliyor. Tek yapmanız gereken Steam kütüphanenizden oyunun özellikler kısmını açıp oradan uyumluluk kısmından Steam Play'i aktif etmeniz. Eğer Linux portu olmayan her oyunda açılmasını istiyorsanız steam>ayarlar>uyumluluk kısmından yapabilirsiniz.

Son olarak bence çok mantıklı bir hareket olmuş. Özellikle pencere yöneticilerini ve kısayolları doğru kullanmaya başlayınca Windows işkence gibi geliyor.

Ek olarak belirteyim eğer EA App üzerinden sahip olduğunuz oyunlarınızı bottles ile EA App yükleyerek oynamanızı öneririm. Lutris EA App bozuktu en son. Steam üzerinden sahip olduğunuz EA App oyunlarınız bir sorun çıkarmaz zaten.

Son düzenleme:

Ek olarak belirteyim eğer EA App üzerinden sahip olduğunuz oyunlarınızı bottles ile EA App yükleyerek oynamanızı öneririm. Lutris EA App bozuktu en son. Steam üzerinden sahip olduğunuz EA App oyunlarınız bir sorun çıkarmaz zaten.
Çok çok teşekkür ederim aradığım çoğu şeyin cevabı burada :) EA App genel olarak bozuktu sanki... :D
Peki hocam nasıl bir alışma süreci bekliyor... Açıkçası çok zorlanacağımı düşünemiyorum ama büyük konuşmamak lazım :) Windows'un tracerlarından saçma sapan güncellemelerinden çok çok sıkıldım her an bir sorun çıkarabilir gibi geliyor artık. Steamden ziyade oynadığım çoğu oyun kendi istemcisini kullanıyor aslında Diablo IV, WoW, FIFA, EFT gibi oyunlar oynuyorum daha çok. Sormamın sebebi direkt olarak EndeavourOS veya Arcolinux ile başlamam çok zorlar mı acaba onu merak ettim biraz çünkü sık sık işletim değiştirmek gibi bir fırsatım olmuyor... Bir de çok acemice olabilir ama nereden edinebilirim doğru ve güvenilir kaynaklı dağıtımı?

Çok çok teşekkür ederim aradığım çoğu şeyin cevabı burada :) EA App genel olarak bozuktu sanki... :D
Peki hocam nasıl bir alışma süreci bekliyor... Açıkçası çok zorlanacağımı düşünemiyorum ama büyük konuşmamak lazım :) Windows'un tracerlarından saçma sapan güncellemelerinden çok çok sıkıldım her an bir sorun çıkarabilir gibi geliyor artık. Steam'den ziyade oynadığım çoğu oyun kendi istemcisini kullanıyor aslında Diablo IV, WoW, FIFA, EFT gibi oyunlar oynuyorum daha çok. Sormamın sebebi direkt olarak EndeavourOS veya Arcolinux ile başlamam çok zorlar mı acaba onu merak ettim biraz çünkü sık sık işletim değiştirmek gibi bir fırsatım olmuyor... Bir de çok acemice olabilir ama nereden edinebilirim doğru ve güvenilir kaynaklı dağıtı mı?

Dağıtımların kendi siteleri var. Oralardan indirebilirsiniz. Direkt EndeavourOS veya arcolinux ile de başlayabilirsiniz. Birkaç ek ayar yapmak gerek sadece. Bunlar içinde yer yer terminale ihtiyaç duyacaksınız. Arcolinux ile birlikte gelen archlinux tweaktool(EndeavourOS'a da yüklenebilir) ile bayağı bir süreci grafik ortama taşıyabiliyorsunuz ama terminale alışmakta fayda var. Başlangıç için pek önermeme sebebim Arch dağıtımı rolling-release bir distro ve her zaman en güncel paketleri sunar. Bu da yer yer kırılmalara veya bozulmalar sebep olabilir. Bunları da çözmek için araştırma yapmanız gerek. Hemen hemen her sorun için tıpkı Windows'ta olduğu gibi araştırma yapmak gerek ama Arch ile sorun yaşama ihtimaliniz diğer dağıtımlara kıyasla bir tık fazla.
Eğer Arcolinux'ı btrfs ile kurup snapper ya da timeshift kurarsanız olası kırılma ve bozulma durumlarında bozulma öncesi duruma dönmeniz mümkün.
Eğer bu dediklerim kafanızı karıştırıyorsa falan kesinlikle Mint kurun. Bu özellikler hazır yüklü ayarlı gelen Garuda'da canım çıktı. Linux Mint geçince dünya varmış dedim.
Neden şimdi Arch kullanıyorsun dersen de demin bahsettiğim sorun çıkartabilen güncellik mevzusu.
Ha yakında nixos geçebilirim. Önce bir sanal makinede test edeceğim biraz.
Arch bu yapısı nedeniyle istediğiniz stabiliteden biraz uzak bir dağıtım. O yüzden Debian+Ubuntu tabanlı Linux Mint, Pop!_OS, Zorin OS üçlüsü daha iyi bir tercih olacaktır.

Peki hocam nasıl bir alışma süreci bekliyor... Açıkçası çok zorlanacağımı düşünemiyorum ama büyük konuşmamak lazım :) Windows'un tracerlarından saçma sapan güncellemelerinden çok çok sıkıldım her an bir sorun çıkarabilir gibi geliyor artık. Steam'den ziyade oynadığım çoğu oyun kendi istemcisini kullanıyor aslında Diablo IV, WoW, FIFA, EFT gibi oyunlar oynuyorum daha çok. Sormamın sebebi direkt olarak EndeavourOS veya Arcolinux ile başlamam çok zorlar mı acaba onu merak ettim biraz çünkü sık sık işletim değiştirmek gibi bir fırsatım olmuyor... Bir de çok acemice olabilir ama nereden edinebilirim doğru ve güvenilir kaynaklı dağıtı mı?

Ve evet katıluyorum. EA App cidden bozuk. Daha bugün kuzenlerimle BF5 girmek istedim arkadaşlık sistemi çökmüş :D.

Alışma sürecine gelirsek gözünüz korkmasın. Eğer terminale alışırsanız süreç fazlasıyla kolaylaşır. Çünkü terminali kullandıkça aslında büyük bir nimet olduğunu anlamaya başlayacaksınız. Mesela ben program kurma silme gibi işlerimi çok güzel grafik uygulamalar olduğu halde terminalden yapıyorum.

@ROEXX FIFA 23 maalesef EA anticheat yüzünden oynanamıyor şu an ama eski FIFA oyunları oynanabiliyor olması lazım. Game Pass üzerinden eriştiğiniz oyunları da ancak xCloud ile bulut ortamında oynayabilirsiniz. Onun haricinse battle.net, EA App, Uplay gibi istemcileri Lutris veya bottles ile yükleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Sanırım Mint kuracağım :D Güncel paketlerden kastınız ne? Nasıl bir fayda sağlar ya da güncel olmaması benden ne götürür?

Örneğin Linux Mint gibi dağıtımlar kerneli sürümden sürüme günceller. Bu da 3-4 ayda bir kernelin güncellenmesi demek. Ama Linux Kernel'i neredeyse haftalık olarak güncellenir. Evet dilerseniz kendiniz elle kerneli kurabilirsiniz ama tıpkı kernel gibi diğer birçok paket de sürümden sürüme güncellenir. Steam Discord gibi yazılımlar bundan pek etkilenmezler. Ama örneğin KDE ve GNOME gibi arayüzler bundan etkilenirler.

Son kullanıcı için çok bir fark olacağını sanmam. Pop!_OS diğerlerine kıyasla daha güncel bir kernel kullanıyor ama bazen repolarla sorun çıkartabiliyormuş. @OzgunP hocamdan öğrendim bugün.

Linux Mint güzel bir tercih olacaktır. Kendisini çok severim. Onun sayesinde Linux'u sevdim. Pişman etmez.

Sanırım Mint kuracağım :D Güncel paketlerden kastınız ne? Nasıl bir fayda sağlar ya da güncel olmaması benden ne götürür?
Basit bir şekilde anlatmak gerekirse uygulamaların/sistem bileşenlerinin yeni sürümleri çok daha hızlı geliyor. Genellikle az test edildiği için sorun yaratabiliyor.

Örneğin Linux Mint gibi dağıtımlar kerneli sürümden sürüme günceller. Bu da 3-4 ayda bir kernelin güncellenmesi demek. Ama Linux Kernel'i neredeyse haftalık olarak güncellenir. Evet dilerseniz kendiniz elle kerneli kurabilirsiniz ama tıpkı kernel gibi diğer birçok paket de sürümden sürüme güncellenir. Steam Discord gibi yazılımlar bundan pek etkilenmezler. Ama örneğin KDE ve GNOME gibi arayüzler bundan etkilenirler.

Son kullanıcı için çok bir fark olacağını sanmam. Pop!_OS diğerlerine kıyasla daha güncel bir kernel kullanıyor ama bazen repolarla sorun çıkartabiliyormuş. @OzgunP hocamdan öğrendim bugün.

Linux Mint güzel bir tercih olacaktır. Kendisini çok severim. Onun sayesinde Linux'u sevdim. Pişman etmez.
Arch şu an hangi sürüm kerneli kullanıyor? Fedora şu an 6.3.8 kullanıyor.

Çok çok teşekkürler Bilal'e anlatır gibi anlattığınız, sabrınız için :) Umarım bir sorun çıkarmaz özellikle oyunları açmak konusunda aynı zamanda discordda bir "Pişman olacaksın." telkini alıyorum keza... Ama aklım kaydı artık :D

Geri
Yukarı