Oyun Oynamak Telefona Zarar Verir mi?

Anumsln

Centipat
Sizlere sorum telefonumuzda herhangi bir oyun oynamak telefona zarar verir mi? Verirse ne açıdan verir? Batarya performansından ödün verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynamak telefona zarar vermez. Batarya performansı kullandıkça azalan bir şeydir. Zamanla azalır. Bunu oyun oynamaya bağlayamayız. Oyun oynamanın tek kötü yanı bazı cihazlar fazla ısındığı için bataryası daha hızlı tüketilebilir ancak bu bataryanın genel performansını etkilemez.

Samsunglarda ekranın yandığını bizzat gözlemledim. Yanmaktan kastım sanırım ısındıgında oluyor ekrana daha önce kullandığınız uygulamaların yazıları vs yapışıp kalıyor gibi oluyor. ekran kontrolü için *#0*# yapıp renkleri seçtiğinizde özellikle yeşilde belli oluyor. Suanki telefonum samsung s9 plus ve pubg iconlarını ve telefonun alt kısmındaki ifadeler görünüyor sürekli. daha garanti dolmadan bence çok erken. daha önde iosda böyle bişey görmemiştim yenilerde varmı bilmiyorum.

Samsunglarda ekranın yandığını bizzat gözlemledim. Yanmaktan kastım sanırım ısındıgında oluyor ekrana daha önce kullandığınız uygulamaların yazıları vs yapışıp kalıyor gibi oluyor. ekran kontrolü için *#0*# yapıp renkleri seçtiğinizde özellikle yeşilde belli oluyor. Suanki telefonum samsung s9 plus ve pubg iconlarını ve telefonun alt kısmındaki ifadeler görünüyor sürekli. daha garanti dolmadan bence çok erken. daha önde iosda böyle bişey görmemiştim yenilerde varmı bilmiyorum.
Bahsettiğiniz durum "OLED Yanığı" diye adlandırılır. Isınmadan ve ekrandan kaynaklı diye biliyorum detaylarına hakim değilim ama TV'larda da olabiliyor.

Oyun oynamak telefona zarar vermez. Batarya performansı kullandıkça azalan bir şeydir. Zamanla azalır. Bunu oyun oynamaya bağlayamayız. Oyun oynamanın tek kötü yanı bazı cihazlar fazla ısındığı için bataryası daha hızlı tüketilebilir ancak bu bataryanın genel performansını etkilemez.
Yani şöyle diyebilirmiyiz her bataryanın bir dolum ömrü var ne yapsakta bu kaçınılmaz yani aslında batarya şu yüzden zarar görüyor oyunlar sarjı çabuk bitiriyor bizde gün içinde normalden fazla sarja takıyoruz sebebi bundoğrumu anladım ?

Bahsettiğiniz durum "OLED Yanığı" diye adlandırılır. Isınmadan ve ekrandan kaynaklı diye biliyorum detaylarına hakim değilim ama TV'larda da olabiliyor.
OLED’in genelinde değil de AMOLED’de çok yaygın burn in. Samsung’un S ve Note 9 serisi ve önceki AMOLED ekranlarda var bu sorunu. 10 serisinde çözdüklerini söylüyorlar.

Yani şöyle diyebilirmiyiz her bataryanın bir dolum ömrü var ne yapsakta bu kaçınılmaz yani aslında batarya şu yüzden zarar görüyor oyunlar sarjı çabuk bitiriyor bizde gün içinde normalden fazla sarja takıyoruz sebebi bundoğrumu anladım ?
Evet doğru. Hatta uzun süre kullanılmayan bataryaların ömürleride kısalır bu yüzden bunun batarya ömrüyle bir alakası yok. Batarya ömrü zamanla, doldur boşalt sayısı ile alakalı bir durum. Zaten üreticiler batarya testlerini her şekilde test eder ve size 2 yıl garanti verirler. Olağandışı durumlar oluşmadıkça o batarya siz sürekli oyun oynasanızda size en az 2 yıl beklediğiniz performansı verir ve vermek zorunda.

Samsung pişmanlıktır yaşadığın sorun "Ghost Screen" Hayelet ekran diye geciyor ve çözümü yok ekran değişimi hariç, s7 edge kullanıyorum bendeki hayalet ikonları görsen sürekli artan ve azalmayan bi sıkıntı bu S serisi komple böyle s7 edge s8,s9,s10 lar aklı olan bulaşmasın bu marka ve seriye.

Aslında OLED yanığı diyemeyiz. LG V10 kullandım, IPS LCD ekranı var, onda da başıma geldi, garantiden ekranı değiştirttim.
Aynı sorun Samsung S8+'ta da başıma geldi, fakat KVK'ya götürdüğümde Samsung sağ olsun 905 lira ücret çıkardı. Nedenini sorduğumda 3. parti uygulama yüklediğim söylendi. Uygulamayı sorduğumda ise "Instagram" cevabını aldım. Samsung 3. parti uygulama yükleyeyim diye Google Play yüklü getiriyor telefonu, fakat yükleyince ve kendi hatasından ötürü ekran yanınca da hatalı ben oluyorum. Gerisini size bırakıyorum. Samsung pişmanlıktır. Almayın, aldırmayın.

Geri
Yukarı