Oyun oynarken RX 5500 XT bilgisayarın kapanması

BeratKzmz

Hectopat
  • Kasa: Power Boost C013b.
  • İşlemci: AMD R3 3100.
  • Ekran kartı: RX 5500 XT 4 GB.

Yakın zamanda Watch Dogs satın aldım 2-3 saat oynadım daha sonra oyun oynarken birden kastı daha sonra oyundan attı. Geri girdiğimde hikayenin en başına atmıştı. Neyse sorun değil dedim zaten çok oynamamıştım, açtım tam ilk görev bitiyordu bu sefer direkt bilgisayarım kapandı. Neden oluyor nasıl çözebilirim?

Not: Oyun orijinal.

Corsair Cp-9020210-eu Cv550 80+ Bronz 550w Güç Kaynağı ve FSP 600-60ahbc 600w 80+ Aktif Pfc Power Supply önerebileceğim PSU'lar arasında bu modeller baz aralak kendinde araştırabilirsin. Fiyatlarında siteden siteye oynama olabilir şimdiden söyleyeyim ayrıca 80 Plus sertifikasına da dikkat etmek gerek. Minimum 550 Watt bakman senin için daha iyi olacaktır.

Maximum güç tüketimi 100% yük altında 130W olan bir kart için 550W güç kaynağı da fazla.
CPU da zaten 65W güç yüketiyor.

400W 80+ bronze bir psu da gayet yeterli olur. Parayı boşa çarçur etmeyin derim sayın Konu Sahibi.

Maximum güç tüketimi 100% yük altında 130W olan bir kart için 550W güç kaynağı da fazla.
CPU da zaten 65W güç yüketiyor.

400W 80+ Bronze bir PSU da gayet yeterli olur. Parayı boşa çarçur etmeyin derim sayın Konu Sahibi.

2021 Yılında 400W Power önerebiliyorsanız diyecek bir şey yok açıkçası her şeyi geçtim ileride yükseltme yapacağında 400W ile ne kadar yapabilir tartışılır.

Doğru dedin onu 😂

MSI A320M-A Pro

PSU dahil birkaç kasa buldum fiyatları da ayrı ayır almaktan daha ucuza geliyor.
Aerocool Aero One Frost 600W 80+ Cam Yan Panel 4x12cm FRGB USB 3.0 Oyuncu Kasası

Aerocool Atomic 600W 80+ Bronze, ARGB Adreslenebilir RGB Fanlı, Dik Ekran Kartı Takılabilen, Tempered Glass Yan Panelli, USB 3.0 Bilgisayar Kasası

Zalman S2-600W 600W ATX Midi Tower Bilgisayar Kasası

2021 yılında 400W Power önerebiliyorsanız diyecek bir şey yok açıkçası her şeyi geçtim ileride yükseltme yapacağında 400W ile ne kadar yapabilir tartışılır.

PSU dahil birkaç kasa buldum fiyatları da ayrı ayır almaktan daha ucuza geliyor.
Aerocool Aero One Frost 600W 80+ Cam Yan Panel 4x12cm FRGB USB 3.0 Oyuncu Kasası

Aerocool Atomic 600W 80+ Bronze, ARGB Adreslenebilir RGB Fanlı, Dik Ekran Kartı Takılabilen, Tempered Glass Yan Panelli, USB 3.0 Bilgisayar Kasası

Zalman S2-600W 600W ATX Midi Tower Bilgisayar Kasası

Teşekkür ederim yardımlarınız için en kısa sürede değiştireceğim.

2021 Yılında 400W Power önerebiliyorsanız diyecek bir şey yok açıkçası her şeyi geçtim ileride yükseltme yapacağında 400W ile ne kadar yapabilir tartışılır.
RTX 3070 in maximum güç tüketimi bile 220W iken sizler de çoğu insan gibi teknolojik ürün kapitalizmininin etkisine kapılmışsınız. Yükseltebilir çok rahatlıkla. Önemli olan Wattage miktarı değil, bu gözler nice 1000W PSU lar gördü 3 ayda patatesi olan. PSU nun içindeki bileşenlerin kalitesi, uzun ömürlülüğü ve garantisi önemli. En ağır stres testlerinde 320W'ı geçmeyen bir sisteme 650 750 hatta 850W PSU takılmasının önerilmesi bana da tuhaf gelen bu.

Konu sahibinin bilgisayar bileşenlerine bakıyorum, ihtiyacı olan kaliteli bir 400-450W güç kaynağı, Bu wattage'ın üstüne çıkacak bir yükseltme yapacağında zaten minimum 15-16bin TL harcayacağı için o sırada yeni RM850x'ini de alabilir istediği gibi. Ama şu anda gereksiz buluyorum

ek edit: Ne idüğü belirsiz markaların 700 800W diye kasa içine hazır koydukları güç kaynaklarının vaad edilen güçün 50% sini bile veremediği, gerçek dengeli elektrik akımı miktarı 300-350w civarı olduğu için birçok testte 450W a geldiğinde patlayan 1000lik PSU lar etrafta çokça var. Bu yüzden yüksek yüksek koyuyorlar, insanlarda "oo demek ki bol bol Watt gerekiyor bu parçalara" diye düşünüyor. Halbuki kaliteli bileşenlerden oluşan üreticisi güvenilir marka model ürünler gerçek 400W sağlayabilen 80+ gold sertifikalı ürünler diğer patates 800W lardan çok daha uzun yıllar dengeli şekilde çalışabiliyor. Bu yüzden tavsiye verirken Watt miktarına değil, kalitesine bakarak tavsiye verilmeli benim fikrim.
Anladım.

Böyle bir şey buldum olabilir mi?

Bir de ben Watch Dogs oynamasam da bu güç kaynağı hala zarar verir mi tam olarak ne yapmam lazım yani ben bu güç kaynağını 1 hafta içinde değiştiremem imkansız en az 1 ay daha böyle devam etmesi lazım ne olacak?
Kötü kalite bir psu bu. Çok çok ucuz sistemler için tavsiye ediliyor. Size tavsiyem Corsair CX450 olacaktır. Bundan çok daha kaliteli bileşenlere sahip, ve bütçenize daha uygun.

Mesela bunu da önerebilirim: Kaliteli olduğu için. Yarı yolda bırakmayacağı için. Ve ihtiyacınız olan Wattage'ı da hayli hayli sağlayacağı için. Ama fiyatı da kalitesine göre artıyor işte.

Son düzenleme:
RTX 3070'in maximum güç tüketimi bile 220W iken sizler de çoğu insan gibi teknolojik ürün kapitalizmininin etkisine kapılmışsınız. Yükseltebilir çok rahatlıkla. Önemli olan Wattage miktarı değil, bu gözler nice 1000W PSU'lar gördü 3 ayda patatesi olan. PSU'nun içindeki bileşenlerin kalitesi, uzun ömürlülüğü ve garantisi önemli. En ağır stres testlerinde 320W'ı geçmeyen bir sisteme 650 750 hatta 850W PSU takılmasının önerilmesi bana da tuhaf gelen bu.

Konu sahibinin bilgisayar bileşenlerine bakıyorum, ihtiyacı olan kaliteli bir 400-450W güç kaynağı, Bu Wattage'ın üstüne çıkacak bir yükseltme yapacağında zaten minimum 15-16bin TL harcayacağı için o sırada yeni RM850X'ini de alabilir istediği gibi. Ama şu anda gereksiz buluyorum

Ek edit: Ne idüğü belirsiz markaların 700 800W diye kasa içine hazır koydukları güç kaynaklarının vadedilen güçün 50%sini bile veremediği, gerçek dengeli elektrik akımı miktarı 300-350W civarı olduğu için birçok testte 450W'a geldiğinde patlayan 1000'lik PSU'lar etrafta çokça var. Bu yüzden yüksek yüksek koyuyorlar, insanlarda "oo demek ki bol bol Watt gerekiyor bu parçalara" diye düşünüyor. Halbuki kaliteli bileşenlerden oluşan üreticisi güvenilir marka model ürünler gerçek 400W sağlayabilen 80+ Gold sertifikalı ürünler diğer patates 800W'lardan çok daha uzun yıllar dengeli şekilde çalışabiliyor. Bu yüzden tavsiye verirken Watt miktarına değil, kalitesine bakarak tavsiye verilmeli benim fikrim.

Kötü kalite bir PSU bu. Çok çok ucuz sistemler için tavsiye ediliyor. Size tavsiyem Corsair CX450 olacaktır. Bundan çok daha kaliteli bileşenlere sahip, ve bütçenize daha uygun.

Mesela bunu da önerebilirim: Kaliteli olduğu için. Yarı yolda bırakmayacağı için. Ve ihtiyacınız olan Wattage'ı da hayli hayli sağlayacağı için. Ama fiyatı da kalitesine göre artıyor işte.

Destan yazacağınıza benim yazdığım yanıtları keşke birkaç sefer daha okusaydın dostum, yazdığım şeyin aynısını uzata uzata yazmışsın zaten. Ben Watt miktarı yüksek Power al demiyorum zaten öyle desem 550'lik önermem ayrıca ben 1000'lik PSU'lar gördüm 3 ayda patates olan diyorsunuz da zaten dediğin şeyin aynısını kaç defa yazmışım buraya senden ricam 3-5 kelime yazıp şov yapma.

Burası forum değil mi kardeş konuyla alakalı ben de bilgimi konuşturdum herkesin yazdığı her şeyi bir bir okumak zorunda değilim konu sahibinin isteklerini okudum ve bilgilenmesi için açıklayıcı bir cevap verdim.

Sen niye üstüne alındın bu kadar 10 yaşında mısın sen? Demişsen demişsindir ne mutlu sana. Sadece sen mi bilgili gözükmek istiyorsun burda hayırdır sosyal medyanın alfa-erkeği olma hayalin mi var? Bu kadar alıngan olma internette. Defansa bak şov yapıyormuşuz hahahah. Senden tavsiye istemediysem bi zahmet tavsiye verme okay? Kolay gelsin
Bana laf çarpıttıktan sonra yanıt verince gücüne gitti sanırım. Benim senle bir olayım yok yanıt veriyorsun bende cevabını veriyorum okey ? 😂 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı