Oyunlara olan ilgimi kaybettim

Necip Revain

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler arkadaşlar, başlıkta da yazdığı gibi, oyunlara olan ilgimi kaybettim, sadece oyunlar değil kitaplara, dizilere, filmlere olan ilgimde neredeyse bitme noktasına geldi. Başladığım herhangi bir oyun ya yarım kalıyor ya da başında bırakıyorum, keza diğerleri de öyle. Eskiden ilgimi çekmesine rağmen şimdi neden böyle?

Herkese iyi günler arkadaşlar, başlıkta da yazdığı gibi, oyunlara olan ilgimi kaybettim, sadece oyunlar değil kitaplara, dizilere, filmlere olan ilgimde neredeyse bitme noktasına geldi. Başladığım herhangi bir oyun ya yarım kalıyor ya da başında bırakıyorum, keza diğerleri de öyle. Eskiden ilgimi çekmesine rağmen şimdi neden böyle?

Neden öyle bilmiyorum ama bende 8-9 aydır öyleyim. Oyun alıyorum Steam'den ama oynamıyorum kitap dizi film bende de yok. Dün Blade runner izleyeyim dedim 5. dakikada kapattım kafa veremiyorum artık.

Yapılabilecek yorum, yaş ve özel hayat nedeniyle oldukça değişkenlik gösterir ama genel olarak tüketim çılgınlığı/dikkat dağınıklığı/doymuşluk/kaçırma korkusu gibi nedenlerden oluyor.

Biri, hızlı üretim, paralı abonelik ve DLC mantığında tüm keyif malzemelerinin ham maddesi - beyin ve yaratıcılık köreldi.

(Görsel: The Guardian gazetesi internet sitesi, 2022)
1688283501008.png

İkincisi şu makalede belirtilen sosyal medya ve dikkat süresinin körelmesi, kısaca mantarlaşma diyorum, tam Ford'un fabrikada ihtiyacı olan sistemin beyin gelişimine çocukluktan işlenerek organ seviyesinde bozulma diyebilirim hatta.

Ben sosyal medyadan olduğunu düşünüyorum. 1 dakikadan uzun video izlemiyoruz artık. İzleyip geçiyorsunuz artık kafa da aptallaşıyor oyun oynarken bir şey yapmak istemeyip ALT-F4 atıp iki gün sonra oyunun videosunu izlerken bulabiliyorsunuz. Eskiden bende çok kitap okurdum ama şu an dikkatim çok çabuk dağılıyor. İstemsiz oluşan bir durum. Bunun için Instagram-YouTube Shorts-TikTok gibi programları azaltıp kendinizi başka şeylere vermeniz gerekiyor.

Hepsi birbirine benzediği için olabilir. Yeniliklerin çoğu da yüzeysel kalıyor. Eskiden en azından grafik kalitesinde hızlı bir gelişim vardı şimdi o da yok.

Kitap, film ve dizilerde belirli kalıplar var hep o doğrultuda üretim yapılıyor. Hatta çoğu Joseph Campbell'ın "Kahramanın Yolculuğu" adı verdiği kalıbı kullanıyor. Okuduğunuz romanları, izlediğiniz film ve dizileri düşünün ve şu kalıba bakarak değerlendirin. Çoğunun buna uyduğunu göreceksiniz:

1688285343020.png

Neden öyle bilmiyorum ama bende 8-9 aydır öyleyim. Oyun alıyorum Steam'den ama oynamıyorum kitap dizi film bende de yok. Dün Blade runner izleyeyim dedim 5. dakikada kapattım kafa veremiyorum artık.

Steam'de 500'e yakın oyunum var, tüm dizi platformlarına üyelik için her ay düzenli para ödüyorum ama harcayacak vaktim yokmuş gibi hissediyorum, aslında istediğimden daha fazla boş zamanım var. Bu içeriği hap gibi kısa videolarla alma alışkanlığımdan olabilir mi sizce?

Eğer dert ettiğin başka bir şey varsa (ders iş vs.) Keyif alamaman normal.

Sanmıyorum serbest bir iş modülüm var istemediğim kadar boş vakte sahibim.

Yeni konular

Geri
Yukarı