Oyunlarda Türkçe dil desteği

@Jexy Yanlış bir kelime söylemeyeyim ama Akdeniz ve Güney Amerika kıtasında bu dilleri çok kullanan insan var. Twitch'de İspanyollar yayın açınca 1-2 milyon izlenmeyi bile görüyorlar.

Ayrıca daha çok tüketiliyor demek ki buraları ciddiye alıyorlar. AKP'li dayılar gibi ülkemizi sevmiyorlar ayağına hiç girmeyelim lütfen. Kapitalizm için kâr önemlidir ve din, ırk vb. umursamazlar.

Eki Görüntüle 1881109
Hocam, sadece yüzeysel bi' örnek verdim. AAA oyunlarında, 100 tane böyle örnek gösteririm sana. Türkiye'den daha çok kâr elde etmelerine rağmen niye dil eklemiyorlar acaba? Sorun bu sadece.

Biliyorum zaten koskoca rocsktar diyorsun milyon dolarlar harcıyor oyunlara bir türkçe dil koyamıyorsa bu önemsememektir bu piyasayı ki türkiyeden de iyi gelir elde ediyordur %100.

Evet Disco Elysium gibi bir oyunu türkçe yapabiliyorlar, CD Projeckt Red o kadar büyük firma değilken özen gösteriyorsa Ubisoft, Rockstar ve EA yapmak zorundalar. Hayır yani korsan oyun muhabbetide saçma artık deli gibi para kazanıyorsunuz türkiyedende. Mesela Outlast Trials oyunuda çıkmaya yakın türkçe geleceği duyuruldu ki beklenmedik bir şeydi bu da. O firmada büyük bir firma değil bu kadar.

Türkiyeden iyi bir gelir elde etmiyorlar. Abiciğim daha düne kadar GTA V'i çerez parasına satıyorlardı bu ülkede hatta iddia ediyorum GTA V önsiparişi döneminde Türkiyeden elde ettikleri gelir aradaki 10 senedeki gelirden daha fazladır.

Disco Elysium çevirisini gördün mü sen kardeşim ? Oyunun çevirisi leş oğlu leş. 15 tl'ye satılan ve adı çok büyük dramalarla geçen bir firma ZA/UM. Disco elysium köpeği olan biri olarak o çeviri ile ancak 2 saat oynayabildim o oyunu. Öyle bir çeviriyi Rockstar yayınlasa burada "bu çeviri ne berbat" diye başlık açıyordunuz.

Hocam, sadece yüzeysel bi' örnek verdim. AAA oyunlarında, 100 tane böyle örnek gösteririm sana. Türkiye'den daha çok kâr elde etmelerine rağmen niye dil eklemiyorlar acaba? Sorun bu sadece.

Cevap umursamıyorlar çünkü Türk oyuncusu bir şey demiyor. Sadece oyunu satın alıyor ve beğendimi olumlu veriyor geçiyor. Rockstarında işine geliyor getirmiyor ve diğer firmaların. Olay bundan ibaret.

Dil isteğini hangi üslupla yazdınız bilmiyorum. Ama saldırgan ve linç eder şekilde yazdıysanız tavsiye etmiyorum. Geliştiricilerin de insan olduğunu ve getirme planları varsa bu tarz kaba yorumlardan dolayı vazgeçebileceğini unutmayın.

Oyun ne bilmiyorum ama büyük ihtimalle robot çevirisidir. Genellikle hikaye ve metin odaklı olmayan oyunlar ekliyorlar. Çoğu oyunun da aslında geliştirme sürecinde belirli diller oluyor. Sadece belirli bir süre ve geliri elde etmeleri gerekiyor. Ama yukarıda bahsettiğim gibi çeviri gelen oyunların çoğunluğu, oynanış odaklı oyunlar oluyorlar.

Onlar için fazla bir ücret gitmiyor. Ama kazanca göre daha kaliteli oyunların getirmesi için iyi satış yapan bir pazar olması gerekiyor.

Yani büyük firmalar oyuncu isteklerini umursuyor bir yanılmadır. Kâr gözeten firmalara kendinizi fark ettirmek istiyorsanız satış yapılmaması gerekiyor. Bu şikayetinizi dile getirmeyin demek değil. Sizi dil bilmiyorsunuz diye köylü ilan eden tipleri görmezden geldiğiniz gibi, oyundan bir şey isterken benzer saygısızlık seviyesine inenleri de desteklemeyin.

Türkiye'de popüler bir konsol oyununun, 1 yılda 200.000 sattığını zamanında sektörden insalar söylemişti. Bu PS4 konsoluna ait bir oyundu ve o zamanlar PS4 orijinal oyun tüketiminde iyi bir yere sahipti. Steam'dan oyun alan insanlara bayağı hakaret edildiği dönemdi. Elbette şu anda da böyle tipler vardır ama eskiye göre Steam üzerinden oyun tüketimi artmış durumda. Fiyatlar artınca buna ne oldu bilmiyorum. Satışların artmasında YouTube, Twitch yayıncılarının büyük bir payı var.

Kötü üslüp kullanmadım oyunda Türkçe dil istediğimi belirtim.

Belli başlı büyük firmaların hâla umrunda olmaz. Çünkü onlar için bir kaç insanın olumsuz yorumu yerine satış oranı önemli. E o büyük firmalar da oyunları 1500TL yaptığı için satış oranı düşük olduğu gibi olumsuz yorum yapabilen sayısı da az oluyor. Ha yine de kendini komik sanıp "Tek sebebi Erdoğan.", "Tarif vereceğim...", "Gayim gay." gibi boş yorumlar yerine bu tarz yorumlar tercih edeceğim bir şey olur. En azından belli başlı oyun geliştiricilerinin dikkatini çekip olumlu dönüş almamızı sağlayabilir. Ha sen yapar mısın derseniz hayır yapmam.

Türkiyeden iyi bir gelir elde etmiyorlar. Abiciğim daha düne kadar GTA V'i çerez parasına satıyorlardı bu ülkede hatta iddia ediyorum GTA V önsiparişi döneminde Türkiyeden elde ettikleri gelir aradaki 10 senedeki gelirden daha fazladır.

Disco Elysium çevirisini gördün mü sen kardeşim ? Oyunun çevirisi leş oğlu leş. 15 tl'ye satılan ve adı çok büyük dramalarla geçen bir firma ZA/UM. Disco elysium köpeği olan biri olarak o çeviri ile ancak 2 saat oynayabildim o oyunu. Öyle bir çeviriyi Rockstar yayınlasa burada "bu çeviri ne berbat" diye başlık açıyordunuz.
Şahsen oynadım bana berbat gelmedi çeviri detayına girmediğimden ama sadece boşverin şirketlerin muhasebe işlerini biz isteyelim getirip getirmemek onların kararı. Ben şahsen artık bin liranın üstüne çıkmaya başladığı oyun fiyatlarında alacağım oyunun türkçe olmasını istemişim çok mu bir şey istiyorum? Oyunda hikaye uzunluğu çok diye çevirilmeyecekse Witcher 3 gibi bir firma bunu kaç sene önce yaptı hala daha ekmeğini yiyordur türkiyeden.

Şahsen oynadım bana berbat gelmedi çeviri detayına girmediğimden ama sadece boşverin şirketlerin muhasebe işlerini biz isteyelim getirip getirmemek onların kararı. Ben şahsen artık bin liranın üstüne çıkmaya başladığı oyun fiyatlarında alacağım oyunun türkçe olmasını istemişim çok mu bir şey istiyorum? Oyunda hikaye uzunluğu çok diye çevirilmeyecekse Witcher 3 gibi bir firma bunu kaç sene önce yaptı hala daha ekmeğini yiyordur türkiyeden.

CD Projekt RED büyümekte olan bir firmaydı büyük firma değil. O yüzden bu tarz firmalar satışlarını artırmak için çeviri koyuyor. Ama büyük firmalar bunu yapmak zorunda değil. Witcher 3 uzun bir süre 2 dolar falan gelir getirdi adamlara. EA, Rockstar, Ubisoft bu toplara girmez.

Bütün olayı cümleleri okuyup yine cevap seçerek ilerleme olan, yüzlerce, binlerce kelime oyunu olan, mizahı olan bir oyunun çeviri detayına girmediysen zaten çeviriden ne beklemen gerektiğini bilmiyorsundur kusura bakma.

Firmaların Türkiyeye bir garezi yok, Türk kullanıcı oyun almıyor, alan oyuncuların büyük kısmı ise oyun İngilizce bile olsa alıyor zaten ürününü alacak ve eksikliğini hissetmeyecek bir adam içinde hiçbir firma yüce gönüllülük yapıp tercüme ettirmez oyununu. Bak Diablo 4 tercüme edildi şimdi de Overwatch 2'ye Türkçe destek verildi peki bunlar neden yapıldı biliyor musun ? Kimse kendini Blizzard binasının önünde yakmadı, Türk kullanıcılar Diablo Immortalde o kadar fazla para harcadı ki adamlar o oyunu Türkçeye çevirdi, Türkçe destek ekibi kurdu. Hazır kurmuşken diğer oyunlara da dil desteği getirelim dediler.

Bak haftaya Baldur's gate III çıkıyor RPG anlamında çıtayı arşa çıkartan bir oyun, yüzlerce saat sürecek, tekrar tekrar oynanabilecek bir oyun sunuyor. Yüzbinlerce çevrilmesi gereken cümle inanılmaz kaliteli bir şekilde tercüme edilmiş vaziyette. Şimdi Steam çok satanlar listesine gir bak bakalım Baldur's Gate var mı yok mu ? Neden almıyorsunuz kardeşim bak Türkçe destek sağladı adamlar.

Bütün olayı cümleleri okuyup yine cevap seçerek ilerleme olan, yüzlerce, binlerce kelime oyunu olan, mizahı olan bir oyunun çeviri detayına girmediysen zaten çeviriden ne beklemen gerektiğini bilmiyorsundur kusura bakma.

Firmaların Türkiyeye bir garezi yok, Türk kullanıcı oyun almıyor, alan oyuncuların büyük kısmı ise oyun İngilizce bile olsa alıyor zaten ürününü alacak ve eksikliğini hissetmeyecek bir adam içinde hiçbir firma yüce gönüllülük yapıp tercüme ettirmez oyununu. Bak Diablo 4 tercüme edildi şimdi de Overwatch 2'ye Türkçe destek verildi peki bunlar neden yapıldı biliyor musun ? Kimse kendini Blizzard binasının önünde yakmadı, Türk kullanıcılar Diablo Immortalde o kadar fazla para harcadı ki adamlar o oyunu Türkçeye çevirdi, Türkçe destek ekibi kurdu. Hazır kurmuşken diğer oyunlara da dil desteği getirelim dediler.

Bak haftaya Baldur's gate III çıkıyor RPG anlamında çıtayı arşa çıkartan bir oyun, yüzlerce saat sürecek, tekrar tekrar oynanabilecek bir oyun sunuyor. Yüzbinlerce çevrilmesi gereken cümle inanılmaz kaliteli bir şekilde tercüme edilmiş vaziyette. Şimdi Steam çok satanlar listesine gir bak bakalım Baldur's Gate var mı yok mu ? Neden almıyorsunuz kardeşim bak Türkçe destek sağladı adamlar.
Var kanka.

İşte yukarıda sana PS4 en çok satan oyunlarından birinin, bir yıllık kazancının 200.000 olduğunu belirttim. Bu oyunlar çıkış haftalarında 3-5 milyon satıyorlar. Yani biz bu pazarın içerisinde bayağı küçüğüz. @Jexy

İlk olarak şunu anlamanız lazım. Tüketim sorununu tüketici çözemez. Tek eğlencesi bu olan insana da oyunu almayın diyemezsin. Siz aynı şu an batırdıkları ekonomiyi halka kesen Ekonomi bakanı gibi bakıyorsunuz olaya. Büyük toplulukları, söylemler ile bir yere getiremezsiniz. Çözüm basit ekonomi düzelmeli ve bir oyun, Türk oyuncusu için çerez parasına alınan bir şey olmalı. Bir oyun alırken forumlara, Twitter vb. şu kadar bütçem var ne alayım diye sormaması gerekiyor.

En büyük zamanı olan oyuncu kitlesi gençler. Aileler kira, vergiler, fatura, gıda, okul vb. harcamalar dışında çocuklarına bu tarz oyunlar ve cihazlar alacak paraları vermiyor. Karne dönemi Valorant oynayacak ortalama bir sistem alıyor ve çoğu oyuncu Valorant kayıyor. Valorant e-spor takımlarına bu çocuklar niye aşırı bağlı diye düşünmenize de gerek yok. E-Spor'dan para kazanırım gözüyle bakıyorlar.

Yani size şikayetinizi belirtmeyin demiyorum. Sorunlar belli ve bu sorunları tüketici çözemez. Gelip tüketiciye siz susuyorsunuz demek boş bir şey. İstediğiniz kadar yorum yazın, toplanın, linç kampanyası başlatın. Bu kampanyalarınız Global oyuncu kitlesini sürüklemediği sürece, asla sosyal medya takip eden çalışanlarından öteye gidemez. Olaya ticari bakmadığınız sürece duygusal yaklaşımlar ile kendinizi kandırırsınız kusura bakmayın.

Yukarıda bahsettiğim gibi Chat GPT ile hızlıca çevirilecek oyunlar çeviri alır. Onları da Türkçe'si düzgün biri okuyunca midesi bulanır. Olsun da çamurdan olsun da bir müşteri için saçma açıkcası.

Tüketimi artırmak için ülkenin temel sorunlarını çözmen gerekiyor. Biz çok tüketiyoruz geyiğini, zengin olup kendi fanusunda yaşayan tipler yapıyor. Temel halka indiğinde gıda, fatura, kira dışında çok harcama yapabilen yok. Neden telefon oyunculuğu fazla veya ücretsiz oyunlara vakit ayırılıyorun mantığını düşünmek yok. Çok basit 5 arkadaş grubu var bu arkadaşlardan 2'si zengin ama 3 tanesi fakir. Fakir arkadaşlar telefonda bir şeyler oynuyor ve diğer arkadaşlar da ortama ayak uydurmak için telefona gidiyor. PUBG Mobile yayıncısı da keza ulaşabildikleri oyunu izleyen kitle yüzünden buna vakit ayırıyor. Buralara vakit ayırıldığını gören oyun yapımcısı, oyuncular için özel skinler, fiyatlandırma, dil desteği vb. hepsini veriyor. Yukarıda donanım satın almasında da büyük bir sorun olduğunu belirtmek istiyorum. Bulut hizmetlerinin kalitesiz altyapıdan dolayı da tutunaması. Telefon kontrolcülerinin piyasada dügün bir reklam veya fiyatlandırma yapmayıp, yeri fason üretimlere bırakması. İnanın çok fazla sebep sayabilirim. Sorun temelde ekonomi. Bu devirde almazsan deli gözüyle bakılan tek cihaz telefon. Bu yüzden tüketimin en büyük yeri telefon. Eski donanımları ile Metin2, KO oynayan kitle o oyunları salıp telefondaki pay to win oyunlara para yatırıyor. Harcamalar hep 0-1000 arası gibi küçük bir aralıkta oluyor. Belirli üst limiti krediler ile aşıyorlar ve bu harcamalar genellikle lazım olan şeyler oluyor. Eğlence harcamaları düşük oluyor.

YT üzerinde neden en çok yemek videoları tüketiliyor? En çok ulaşabildiği şeye bakıyor çünkü. Bir de döviz fırlamasın diye halkının harcama yapmasını kısıtlayan devlet var.

O yüzden kendinizi kandırmayın lütfen. Tüketim artarsa dikkate alınırsınız. Büyük firmalardan çok bir şey beklemeyin. Küçük firmalara da MHP'li milliyetçi dayı zekasızlığında saldırmayın. Bu saldırılar, oyun geliştiricilerinin toplanıp tam tersi size karşı ön yargı oluşturmasına yol açar. Kendi ülkenizdeki geliştiriciler bile oyuncu kitlesinin davranışlarından kaçınmak için her türlü yola başvuruyorlar. Buradan para kazanamadıklarını söylüyorlar. Yabancının para kazandığını düşünmeniz de bana saçma geliyor. Chat GPT gibi hizmetler ücretli olunca bu çevirileri de pek görebileceğinizi düşünmüyorum.

Bu ülkede bazı şeylerin düzelmesi zamana ve değişikliğe ihtiyaç duyuyor. Değişiklik olmadı ve maalesef tek yapabileceğimiz şey beklemek.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı