Oyunların optimizasyon problemleri çok canımı sıkıyor

Erkan Skywalker

Decapat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir/Türkiye
Merhaba, son zamanlarda hangi oyunu alsam optimizasyon problemleri ile karşılaşıyorum. Bazı eski oyunlar için de bu geçerli. Bilgisayarımı 4 ay önce aldım ve aldığım zamanlarda ilk oynadığım oyunlar bana bilgisayarımda bir bozukluk var zannettirmişti. Fakat internete yaşadığım sorunları yazdığımda karşıma tek cümle gözüküyordu: Oyunun optimizasyonu kötü! Çoğu kişinin sorun yaşamadığı oyunlarda bile optimizasyon problemi yaşayan azınlık gruba girdim. Ve tuhaf olan şu ki optimizasyon problemi yaşamadığım birkaç oyun var, ve onlarda FIFA 23 ve Cyberpunk 2077. Evet Cyberpunk sizi şaşırtabilir, ben de şaşırmıştım. Hatta oyun sistemimde vermesi gereken FPS'den daha fazla FPS veriyordu. Onun dışında RDR2, GTA 4, Cities Skylines 1/2 gibi oyunlar sistemimde vermesi gereken FPS'leri göremiyorlar. Artık kafayı yemek üzereyim. Bir oyun alıyorum bozuk çıkıyor, böyle bir şey olabilir mi ya? Geçenlerde AC Syndicate bedavaya verilmişti gittim indirdim baktım optimizasyon problemi. Bu nereye kadar böyle gidecek? Benim PC'de mi sıkıntı var yoksa oyunlar mı sıkıntılı diye dertlendim resmen. Artık aldığım oyun problemsiz çalışıyorsa kendimi şanslı hissediyorum. Bu böyle olmamalı. Sizin düşünceleriniz neler?

Son düzenleme:
Benchmark programları ile sistemini test edeceksin, karşılaştıracaksın benzer sistemlerle. Arada önemli bir fark yoksa devam. Oynadığın oyunun optimizasyon sorunu için aramalar yapıp "tweak"ler bulabilirsin. Bir miktar işe yarayabilir. Onun dışında genelde yapabileceğin birşey yok. Son yıllarda çıkan 3 oyundan 2'si bu şekilde kötü optimize. Bu yüzden normalde çok daha uzun süre gitmesi gereken ekran kartları yetersiz kalıyor. Ortasınıf kartlar yetersiz kalıyor vs. Robocop oyununu oynuyorum, performans sorunları var. İnternetten bakıyorum adam 4070le 60FPS'nin altında alıyor sorunlu yerlerde. Öte yandan 4090'ı olan bende sorun yok diyor. Yok çünkü sabitlemiş FPS'yi, ekran kartının %50'sini kullansa bile oyun hissetmiyor ama ortasınıf cortluyor bu tür optimizasyon sorunlarında. Eskisi gibi ortasınıf kart alır 1-2 ayar kısar oynarım devri geçti. Paraya kıyıp en iyisini almaya çalışmak lazım. Hele laptopta optimizasyon sorunu 2 kat daha kötü etkiliyor. Bu arada Cyberpunk ilk çıktığında kötüydü opt. Şuan da opt. en iyi oyunlardan biri. Hemen hemen sorunsuz.

Not; Geçen sene 144FPS ekranlı 3060Lı laptop aldım. Ayarları iyice kısıp 144FPS alabildiğim oyun sayısı 2-3 tane. Doom Eternal, 1-2 eski oyun falan.

@Erkan Skywalker dostum sektör farklı yerlere kayıyor. Artık bulut oyunculuk yükselecek. Böylece donanımlar ile uğraşmayı bırakacağız. Yoksa bu opti. sorunlu oyunlar artmaya devam edecek. Ancak GFN, Boosteroid, xCloud gibi servislerin güçlü sunucularında çalışır.

@Erkan Skywalker dostum sektör farklı yerlere kayıyor. Artık bulut oyunculuk yükselecek. Böylece donanımlar ile uğraşmayı bırakacağız. Yoksa bu opti. sorunlu oyunlar artmaya devam edecek. Ancak GFN, Boosteroid, xCloud gibi servislerin güçlü sunucularında çalışır.
Tamam da GeForce Now'a Türkiye'de girdiğiniz de en fazla RTX 2060 mı 2070 mi ne sistemleri vardı. Kardeşim ben RTX 4050 kullanıyorum. Sırf optimizasyon sorunları kötü diye neden daha düşük FPS'de oynayayım ki?

@Erkan Skywalker dostum ben GFN'i 3 senedir kullanıyorum. Hem globalde hem de TR'de. Şunu belirteyim: Şu anda GTX 1060 veriliyor. Kesinlikle GAME+ fiyatını hak etmiyor ancak globale bakarsan bulut oyunculuk servisleri, bir devrim. On sene sonra TR'ye çoğu adam akıllı sunucular ile gelirse birçok kişi tarafından tercih edilecek.

Tamam da GeForce NOW'a Türkiye'de girdiğiniz de en fazla RTX 2060 mı 2070 mi ne sistemleri vardı. Kardeşim ben RTX 4050 kullanıyorum. Sırf optimizasyon sorunları kötü diye neden daha düşük FPS'de oynayayım ki?

Söylemek istediği aslında şu. Optimizasyon sorunları, oyunun donanımlarla uyumsuzluk sağlamasından kaynaklıyor. Sallıyorum 5 yıl sonra bulut oyunculuk sistemleri ileri seviye de, sorunsuz bir hal alırsa oyun oynamak için sistem toplamamıza gerek kalmaz. Bu olay oyun firmalarının da işine fazlasıyla gelecektir. Bulut sistemlerindeki sistemde tek tip sadece sabit bir donanım modeli kullanıldığında oyun geliştiricileri de onlarca donanıma geliştirme sağlamak yerine sadece tek tip geliştirme sağlayıp daha kaliteli ve profesyonel destek verebileceklerdir. Yani oyuncular tek bir havuzda toplanırsa oyun firmaları açısından destek sağlaması daha kolay olur. Çünkü böyle olmazsa ise @Salih METİN dediği gibi optimizasyon sorunları giderek artacak. Çünkü oyun firmaları donanım firmalarıyla gizli iş birliği içerisine giriyor. Sen mesela RTX 4050 kartım var diyorsun. X bir oyunda firma AMD işbirliğine girdiyse senin kartından kat kat düşük bir FPS alırken, AMD karttan senin aldığın FPS'ten daha fazlasını alabiliyorsun. Veya son nesil AMD işlemcin vardır, Intel ortaklığı yapılmıştır, oyun Intel'de ki düşük bir model de daha iyi performans verir. Yani eskiden oyunları CD ile alırken oyunda optimizasyon sorunu var ise bunun önüne geçemiyorduk. Şimdi Online ortamda istese kısa sürede düzeltebileceği sorunu aylarca düzeltmiyorsa bana göre kasıtlı yapılan bir şeydir. Donanımını belirttikleri şekilde değiştirmeni istedikleri için.

Söylemek istediği aslında şu. Optimizasyon sorunları, oyunun donanımlarla uyumsuzluk sağlamasından kaynaklıyor. Sallıyorum 5 yıl sonra bulut oyunculuk sistemleri ileri seviye de, sorunsuz bir hal alırsa oyun oynamak için sistem toplamamıza gerek kalmaz. Bu olay oyun firmalarının da işine fazlasıyla gelecektir. Bulut sistemlerindeki sistemde tek tip sadece sabit bir donanım modeli kullanıldığında oyun geliştiricileri de onlarca donanıma geliştirme sağlamak yerine sadece tek tip geliştirme sağlayıp daha kaliteli ve profesyonel destek verebileceklerdir. Yani oyuncular tek bir havuzda toplanırsa oyun firmaları açısından destek sağlaması daha kolay olur. Çünkü böyle olmazsa ise @Salih METİN dediği gibi optimizasyon sorunları giderek artacak. Çünkü oyun firmaları donanım firmalarıyla gizli iş birliği içerisine giriyor. Sen mesela RTX 4050 kartım var diyorsun. X bir oyunda firma AMD işbirliğine girdiyse senin kartından kat kat düşük bir FPS alırken, AMD karttan senin aldığın FPS'ten daha fazlasını alabiliyorsun. Veya son nesil AMD işlemcin vardır, Intel ortaklığı yapılmıştır, oyun Intel'de ki düşük bir model de daha iyi performans verir. Yani eskiden oyunları CD ile alırken oyunda optimizasyon sorunu var ise bunun önüne geçemiyorduk. Şimdi Online ortamda istese kısa sürede düzeltebileceği sorunu aylarca düzeltmiyorsa bana göre kasıtlı yapılan bir şeydir. Donanımını belirttikleri şekilde değiştirmeni istedikleri için.
Gizli anlaşmalar olabilir ancak şu anda sağlam optimizasyon yapmak oyun firmalarının işine gelmiyor. Tek çözüm bulut oyun servisleri.

Bu artık ekran kartı çeşitliliğinin azalacağı anlamına mı geliyor. Dediğinize göre firmalar tek tip donanıma oyun çıkartacaklar bulut oyun servislerindeki. O zaman herkes bulut oyuna yönelirse yeni ekran kartı serisi çıkarmak yerine, bir tane gelişmiş ekran kartı çıkaracaklardır. Bu satıştan zarar ettirmez mi?

@Erkan Skywalker Çeşitlilik konusunda değişen bir şey olacağını zannetmem. Sonuçta ekran kartı sadece oyun için üretilen bir donanım değil. En fazla MSI, ASUS gibi firmaların oyunlar için özel ürettiği serilerin satışında gerileme olur. Bu da dediğin gibi firmaları zarar ettirir. Ama diğer kartların fiyatını arttırarak fiyat politikasında dengeleme yaparlar. Yani kısacası zarar etmezler ne yapar ederler yine kazanırlar.

Mesela bunun en basit örneği Ethereum kazma olayı. Bu coin 10 senedir olan bir şeydi zaten. Bir ara madencilik işini patlattılar. Piyasa da ekran kartı bulamaz hale geldik. Hiçbir performansı olmayan ekran kartlarına muhtaç kaldık ve onlarda saçma sapan yüksek fiyatlara. Oyuncu kitlesi bu durumdan aşırı şikayetçiydi. O kadar şikayetlerini dile getirdiler, hiçbir müdahale yapmadılar. Sonra NVIDIA hangi modeldi hatırlamıyorum yeni bir modeli duyurmuştu. Dedi ki bu kartın mining kilidi var, kazım yapılamıyor oyunculara özel bir kart. Oyuncular bu habere çok memnun kaldı. Çünkü sadece belirli kesim alacaktı, miningciler piyasayı hortumlayamayacaktı. Daha kart çıkar çıkmaz NVIDIA karta güncelleme yayınlıyor, yayınladığı güncellemede mining kilidi kalkıp, kartın kazım yapmasına izin veriyormuş. Sonra hemen peşine tekrar güncelleme yayınlayıp mining kilidini tekrar aktif edip özür dilediler. Tabii kilidi kaldıran sürücü internette hemen yayıldı. Miningciler hemen o kartıda piyasadan silip süpürdü, oyuncu kesiminin yine eli boş kaldı. Zaten birçok kişide bunun yanlışlık değil kasıtlı yapıldığını söylüyordu. Uzun lafın kısası adamlar isterse malını peynir ekmek gibi sattırıyorlar. Hiçbir şekilde zarar etmezler. Bir kılıfını uydurup her türlü yolunu bulurlar.

Firmalar uğraşmıyor işte optimizasyonla yapacak bir şey yok. Ha uğraşan var mı var. Mesela GTA V sağlam optimizasyonla geldi. Ama işte bunun da bedeli PC'ye 2 yıl geç gelmesi.

Geri
Yukarı