Padişah 2. Abdülhamid neden sevilmiyor?

padişah 2.abdülhamid nasıl bir padişah sizce?

• Oy verenlerin toplamı
    258
Bak sen kaşınıyorsun. Daha önce vurdum düştün şimdi yerdeyken tekmelememi istiyorsun seni. Bir kere 93 harbini Abdülhamit istemiyordu evet, devrik padişah Abdülaziz bile istiyordu. Neden? Çünkü adamların (Rusların) tüfekleri 200 metre menzile sahip. Osmanlı askerinin kaç biliyor musun? 500 metre, 500! Aradaki fark 2.5 kat. Plevne nasıl bu kadar tutuldu sanıyorsun? Ha doğru ya Abdülhamit, Gazi Osman Paşa'nın tavsiyesini dinlemeyip Plevne'de kalmasını söylemiş ve onun etrafını sarılmasına sebep olup teslim olmasına zorlamıştı. Emin ol Abdülhamit komutanların inisiyatif hakkını bıraksaydı ve savaşa karışmasaydı bu savaşı kazanırdık. Yahu adamın haberi yok belirtilen hedefe yürüyor tak yanındaki adam öldü. Ne yapacak? 200 metre menzilli silahıyla 500 metre ötedeki adamı nasıl vursun?
Sen kimsin he beni vurmuş 🤠 babanı çağır.
sen beni ne zaman vurdun söyle bilelim. Söylesene

Son düzenleme:
Osmanlı'yı ne sanıyorsun dostum? Sen o adamın bir malısın. Padişah dediğin adam tüm ülkenin sahibi. Canı sıkılır seni idam ettirir. Niye böyle bir yapıya saygı duyayım? Ha nedir Fatih Sultan Mehmet gibi, Kanuni Sultan Süleyman gibi büyük liderlere saygı duyulur o ayrı. Onun dışında hepsi halkın parasını yiyen, sarayında cariye partisi yapan adamlar işte.
Yani bu bilgiyi nereden aldın neye dayanarak söylüyorsun ki? 600 yıl varlığını koruyan bi devletin yöneticilerinin böyle olduğunu mantığın nasıl alıyor dizi ve filmleri izleyip de buralara gelip bu şekilde konuşmayın.

Osmanlı şüphesiz büyük bir imparatorluktu. Nasıl ki Fatih gibi Yavuz gibi Kanuni gibi anlı şanlı isimler geldiyse de, ceddine ihanet eden Abdulhamid, Vahdeddin gibi isimler de gelmiştir.

Abdulhamid son bir kaç senedir adı duyulan bir padişah. Neden meşhur edildiği tam olarak bilinmiyor. Fakat "Kızıl Sultan" olarak anılmasının da sebepleri var illaki.

1 -20 Yüzyılda elektriğin ve telefonun İstanbul'a girmesine müsade etmemiştir. Yalnızca Saray'da kullanılmıştır.

2 -Asker'e manevra fişeğiyle bile ateş talimi yaptırtmamıştır.

3-Donanmayı, "Yıldız sarayını bombalamasınlar" diye Haliç'te çürümeye terketmiştir. Sırf onun yüzünden hiç bir deniz kuvvetine sahip olmayan bir Osmanlı donanması kalmıştır geriye. 1912'de kaybedilen Oniki adalarda hak iddia edilebilecek bir durum dahi kalmamıştır ortada.

4-Medreselerde Edebiyat dersini kaldırmış, "Kuru ecdat övüntüsü" dışında tarih dersi bile verdirmemiştir.

5-Duyun-u Umumiye kendisi zamanında kurulmuştur. Kendisi Saray hayatı yaşarken, halkını tümüyle sefalete terketmiştir.

6-Sırf inat uğruna Ruslarla savaşmaya kalkmış, Ruslar Yeşilköy'e kadar gelince İngilizlerden yardım dilenmiştir.

7-Onun döneminde, Şimdiki Türkiye Cumhuriyeti topraklarının tam 3 katı büyüklüğünde toprak kaybedilmiştir.

Bunları Osmanlı'ya nefret kusmak için yazmıyorum. Eski bir Osmanlı hayranı olarak araştırdıkça inanması güç şeyler karşıma çıktı hayatım boyunca. En basitinden şu bilgi bile çok garip. Anadolu'da Osmanlı tarafından yapılmış tek bir eser bulunmamakta. Tamamı ya Selçuklular ya da daha öncesinde yapılmıştır. Osmanlı tüm yatırımını İstanbul ve Balkanlara yapmıştır.

Ecnebiler sadece vergi vererek güvenlice yaşamlarını sürdürmüşken, Türk halkının hayatı cephelerde geçmiştir. Türk milletinin kapısı ya vergi lazım olduğunda ya da savaş için asker lazım olduğunda çalınmıştır. Onun dışında Osmanoğulları Türk milletini hep hakir görmüştür. Saray eşrafı hep ecnebilerden oluşmaktadır. Padişahlar da eşlerini zaten hep yabancılardan seçmişlerdir.

4 kıtada nam salan Osmanlıdan, Sevr imzalamış bir devlet kalmıştır geriye. İlkokul bilgilerinizden hatırlayacak olursanız Mondros Antlaşmasını imzalamasıyla tüm orduları dağıtılmış, ordunun tüm silahlarına el koyulmuş, en ufak bir müdahelede dahi halkını koruyamayacak bir devlet kalmıştır geriye.

Yunan İzmir'e, İtalyan Akdeniz'e, Fransız Güneydoğu Anadolu'ya çıkarma yapmış, Memleketin dört bir yanı işgal edilmiştir. İngiliz, İstanbul'u işgal etmiş, dönemin harbiye nazırını yani Genelkurmay Başkanını tutuklamış, Galata kulesine İngiliz bayrağı çekmiş, Mübarek Ramazan Ayı'nda Süleymaniye Camii'ne "The God Bless Queen" diye mahya çekmiştir. Yunan Kralı'nın oğlu Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in mezarını tekmelemiş, üzerine ayağını basarak hatıra fotoğrafı çektirmiştir.

Ondan sonra Yüce Allah, aziz Türk Milleti'ne Mustafa Kemal Paşa'yı nasip etmiştir. Halk örgütlenmiş, memleketin dört bir yanında topyekün mücadeleye öncülük etmiştir. Osmanoğullarının 600 yüzyıllık zulmüne son verilmiş, hakimiyet millete verilmiştir. Halka yalnızca Allah'a kulluk etme fırsatı tanınmıştır. Halkı cehaletten kurtarmış, fikri ve vicdanı hür bir nesil oluşmasını sağlamıştır.

Allah'a ne kadar şükretsek azdır. Son dönemde yapılmaya çalışılan kara propaganda ile beraber aziz şehitlerimize ve hatıralarına her ne kadar dil uzatılmaya çalışılsa da, yok olmuş bir devletten ortaya çıkarılmış bir Cumhuriyet ve kazanımlarının keyfini çıkarmaya çalışıyoruz.

Yani bu bilgiyi nereden aldın neye dayanarak söylüyorsun ki? 600 yıl varlığını koruyan bi' devletin yöneticilerinin böyle olduğunu mantığın nasıl alıyor dizi ve filmleri izleyip de buralara gelip bu şekilde konuşmayın.
Padişahın emri sorgulanır mı sorgulanmaz mı bana bunu anlatın. Bütün padişahlar her gün adam idam ediyordu demiyorum zaten. IV. Murad yatsıdan sonra fenersiz olarak gezilmesini yasaklamıştı ve bu kurala uymayanları idam ediyordu. Bu yasak mantıklı mı değil mi tartışılır, belki o dönem için gerekliydi. Ama sırf bu yüzden insanları idam etmek mantıklı ve insani mi? Hayır değil. Bu bir örnek sadece.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 1665688151534.png
    1665688151534.png
    3,4 KB · Görüntüleme: 29
Enver Paşa taraftarı olarak kısaca şunu söyleyeyim. Abdulhamid ne Gök Sultan ne de Kızıl sultan. İyi yanları var lakin kötü yanları daha fazla.

Mahmut Şevket paşanın bir konuşmasını buraya bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eki Görüntüle 1543168

Abicim güzel aklını yorma shitpost atan birisiyle tartışmaya girersen en fazla bu olur. Kısa bir sözle konuşmamı bitireyim.
Abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.
-Necip Fazıl Kısakürek
Kimseyi sevmek zorunda değilsiniz seveni de eleştirmek zorunda da değilsiniz. İyi akşamlar.
Necip Fazıl Kısakürek dediğiniz adam içki ve kumar borcunu kapatmak için mabadından tarih uyduran yobaz bir adamın teki. Her eli kalem tutan adamı idol almayın kendinize artık. Ne yapmışlar, hayat vizyonları nedir gidip araştırın.

Siyasi emellerle bu adamı savunduğunuz belli. Yoksa bu kadar şehvetle savunmanın bir manası yok. Sevilmeyen pek çok padişah var onları niye bu şehvetle savunmuyor sizin gibi tipler? Hiç ben koyun değilim taklidi yapmayın, çok belli ediyorsunuz. Ayrıca görsel paylaşıp duyar kasmaya çalışmayın aşırı cringe duruyor. Adamın böyle bir sözü de yoktur muhtemelen.

Geri
Yukarı