Para Biriktirmek

canererten96

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba herkese iyi akşamlar öncelikle, bugün bu konudan bahsetmek istedim az çok da yardım almak istiyorum açıkçası önerileriniz nedir siz yaptınız veya daha kolay nasıl gerçekleşbilir diye. Üniversite öğrencisiyim ve aylık elime harçlık olarak 400 TL geciyor ben de 2000-2200 lira civarı şöyle 6-7 ay para biriktirip bilgisayar almak istiyorum. Daha önce monitör, kulaklık, mouse gibi şeylerin en kaliteli olanlarından yine para biriktirip aldım ancak bu sene eğitim döneminde çok üşendim ve kasayı almadım. Şimdi sıranın geldiğini düşünüyorum artık neredeyse aldığım ekipmanın garantisi bitecek ben hâlâ kasa almadım. Aylık 400 liradan 250-280 TL civarı kenara atmayı düşünüyorum [emoji4] 3 ayda 1 kez de olsa kitap parası seminer parası diye annemden dilenirim ve tamamlarım diye umuyorum.
İşe girmeyi çok istiyorum ama o kadar başvuru yapmama rağmen hiç geri dönüş olmadı, okuduğum bölüm sağlık üzerine galiba mağaza danışmanı olmayı bana yakıştırmıyor hiçbir firma[emoji23]

Siz neler yapıyorsunuz para biriktirken harcamalar motivasyon kaynağı neler oluyor öğrenmek isterim [emoji2]

Para hesabı yapma. Arkadaşın gelir harcaman gerekir, sağlık sorunun olur harcarsın. Acıkırsın yersin felan. Aşırıya kaçmadan normal yaşamanı sürdür. Çok kısıtlarsan kendine hem fiziksel hem de psikolojik sıkıntıya sokarsın.

6-7 ay sonrası elinde ne kadar para varsa biraz da aile desteği ile bir şeyler alırsın. Olmazsa bu süre zarfı uzar.

Para hesabı yapma. Arkadaşın gelir harcaman gerekir, sağlık sorunun olur harcarsın. Acıkırsın yersin felan. Aşırıya kaçmadan normal yaşamanı sürdür. Çok kısıtlarsan kendine hem fiziksel hem de psikolojik sıkıntıya sokarsın.

6-7 ay sonrası elinde ne kadar para varsa biraz da aile desteği ile bir şeyler alırsın. Olmazsa bu süre zarfı uzar.
Teşekkürler öncelikle yorumunuz için, kendimi bildim bileli "hadi bi kafeye gidelim kanka bir şeyler yer içeriz" diyebilleceğim bir insan hiç olmadı. Sürekli yalnızdım ve evcimen bir erkek oldum. Belki de dışarda yemek yenen içilen zamanlar oluyor evet ama ben o zamanları belki 3-4 kere yaşadım bu yüzden de kendimle hep gurur duydum. O yüzden aynı hayatıma devam ediyorum kız arkadaşım olması konusunda da kendimi bir adım geri çekiyorum çünkü babamdan aldığım para ile kıza yemek ısmarlamak zoruma gidiyor. Evet sağlık konusunda haklısınız ne olacağı o konuda belli olmuyor ama ablam hemşire ben de hemşireyim okulumda muayene veya diş ile ilgili bir şey olunca ücretsiz tedavimi oluyorum ama ne zaman ne geleceği belli olmaz tabi ki. Kolay gözüküyor aslında müziğim kahvem ve derslerimle kolay geçecek gibi duruyor[emoji85] [emoji16]

Yarının ne olacağını kimse bilemez. Belki biri gelir yarın tüm fikirlerin değişir. Bu yüzden akışına bırak. Plansız bir şekilde devam et. Gereksinim dışındakilere harcamazsan birikimin olur. Çok da evcimen olma bu yaşta derim. Bilgisayarı aldığında daha da asosyal bir tipe dönüşürsün.

Yarının ne olacağını kimse bilemez. Belki biri gelir yarın tüm fikirlerin değişir. Bu yüzden akışına bırak. Plansız bir şekilde devam et. Gereksinim dışındakilere harcamazsan birikimin olur. Çok da evcimen olma bu yaşta derim. Bilgisayarı aldığında daha da asosyal bir tipe dönüşürsün.
Evcimenlikten kastım dışarda para harcamayı sevmiyorum. Annem babam akrabalarım var abilerim çağırıyorum evde yiyorum içiyorum. Onu demek istemiştim :) teşekkürler tekrardan :)

Çevrede yapabileceğiniz iş hiç mi yok? 1200-1400 TL civarına öğrenci alan bazı yerler var.
Var evet ama ben kurumsal olmayan bir marka dışında çalışmak istemiyorum çünkü başıma zamanında çok şeyler geldi dersimi aldım. Kariyer.net üzerinden başvurular yapıyorum, mağazalara gidip form dolduyorum müdürlerle de konuştuğum oluyor ancak geri dönmüyorlar. El elin halinden ne kadar anlarsa işte.

6-7 ay sıkıntı çekeceğine 15-20 gün dişini sıkıp, inşaatta çalışarak günlük 100 liradan 1500-2000 lira kazanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı