Paran varsa orijinal al paran yoksa almaya zorlamayıp korsan indir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Korsana yönlendirmek istemiyorum ama eğer oynadıktan sonra orjinalini alacaksa bence bir sorun yok.
Oynadıktan sonra paran olunca emeğin karşılığı olarak satın alıcak mısın oyununu?
Yanlış anlamayın ama bu tıpkı "Ben senin arabanı çalayım, beğenmezsem sana geri vereyim." gibi bir şey. Kaldı ki, kimi oyunun demo sürümü var.

Hadi, diyelim ki aldınız ve beğenmediniz. Belirli şartları karşılamanız durumunda Steam, Epic Games gibi platformlarda oyunu iade edebilirsiniz. Artık alternatif çok.

Kaynak kısmı konusunda anlamsız oluyor. Sınırsız kaynak, sınırsız miktarda ürünü olan bir şeyi korsan kullanmak kişiden bir şey eksiltmiyor.
Oyunun geliştirilmesine harcanan para vardır. Yapımcı firmanın kâra geçmesi için oyun satması lazım. Bu adam hiç oyun satamazsa nasıl para kazanacak? Hayrına mı geliştiriyor oyunu?

GTA V'in yapımında 1000'den fazla kişi çalıştı. O kadar kişi bir oyun yapabilmek için yıllarını verdi. Onların da bir ailesi var. Ekmek parası kazanıyorlar. Firmanın yaptığı AR-GE çalışmaları var. Bunların hiçbiri bedava değil.

Yanlış anlamayın ama bu tıpkı "Ben senin arabanı çalayım, beğenmezsem sana geri vereyim." gibi bir şey. Kaldı ki, kimi oyunun demo sürümü var.

Hadi, diyelim ki aldınız ve beğenmediniz. Belirli şartları karşılamanız durumunda Steam, Epic Games gibi platformlarda oyunu iade edebilirsiniz.
Kankam ama sorunda burda. Araba açısından bakmayın konuya. Steam ve Epic Games'e atacak parası varsa zaten alır oynar. Bankadan kredi çekmek gibi düşünün. İhtiyacı olduğu için alıyor ama eninde sonunda o parayı geri veriyor. Demo konusuna gelirsek günümüzde kaç tane oyunun Demo'su var ki? Ek masraf diye yapmıyorlar artık.

Kaynak kısmı konusunda anlamsız oluyor. Sınırsız kaynak, sınırsız miktarda ürünü olan bir şeyi korsan kullanmak kişiden bir şey eksiltmiyor, araba çalmak karşıya zarar veriyor.

Ek olarak oynadıktan sonra alması ile aldıktan sonra oynaması arasındaki tek fark kişinin korsan kullanmak için çektiği amelelik ve girdiği risktir.
Amerikan merkez bankası sınırsız para basma hakkına sahip. Burada kaynak sınırsız. Amerikan merkez bankasından çalabilir miyiz yani?

Az önce bir oyun satın aldım. Şimdi araba çalınca yakalanıyorsun ve hapse giriyorsun. Korsan oyun yükleyince neden hapse girilmiyor. Burada bir çelişki var. Korsan oynamak yasak değil. Şunun gibi mi? Etrafınızda hiçkimse yok, kamera yok sizi bulamazlar ve yerde yüklüce miktarda para buldunuz. Siz kilometrelerce uzaklıktaki karakol'a gidip durumu mu anlatırdınız? Yoksa ev'e gidip torba alıp paraları torbaya koyduktan sonra eve gitmeyi mi? Değişik bir durum.

Korsana yönlendirmek istemiyorum ama eğer oynadıktan sonra orjinalini alacaksa bence bir sorun yok. Sonuçta o parayı her şekilde yapımcıya ulaştırıyor. Ülkemizde çoğu insan korsan oynadıktan sonra orjinalini almıyor tabi o ayrı.
Bilgisayarcıya "Bilgisayara biraz "bedava" oyun yükleyebilir misin?" dedim.
Sonra beni sözümden pişman etti tüm pahalı oyunları korsan olarak yüklemiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı