Pardus Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir?

Kalenderadam

Kilopat
Daha fazla  
Bildiğiniz üzere Pardus adlı milli işletim sistemimiz 17.1 versiyonu ile güncellendi. Bu işletim sistemiyle alakalı bilgi verir misiniz? Nedir, nasıldır daha doğrusu kullanışlı olduğu kadar gerçekten güvenli mi? Pardus'u yüklersem nasıl yükleyeceğim ve kullanmak istediğim birçok programı kullanabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pardus hakkında birçok şeyi burdan öğrenebilirsiniz.

Şuan ev ve standart kullanıcılar için güncel 2 Pardus sürümü var.

Xfce Masaüstü Ortamı= Link

Deepin Desktop Environment Masaüstü Ortamı= Link

Öncelikle VMWare Workstation Player (Sanal Makine Oynatıcısı) yükleyerek indirdiğiniz Pardus sürümlerini sanal makinede sabırlı olup bir süre deneyin. Kullanmaya devam edip etmeyeceğinize ondan sonra karar verirsiniz.

Sanal makinede %100 performans alamayacağınızı da bilmenizi isterim.

Pardus kullanmak biraz sabır isteyecektir. Kullanmayı hiç bilmediğiniz Windows'u nasıl sabırla kullanıp öğrenmeye başladıysanız Pardus'u da aynı şekilde öğreneceksiniz. Windows ile Pardus birbirlerine benzemez. Pardus'ta bir iş yada herhangi bir şey yapmak istediğinizde Komut Satırı'nda komutlar girmeniz gerekebiliyor. Bu komutları da öğrenmeniz lazım olabiliyor. Komutları öğrenmek ile 1'den 100'a kadar saymayı öğrenmek arasında bir fak görmüyorum. 100'e kadar saymayı öğrenen kişi gerisini zaten kendisi getirir. Çoğu kişi bu komutları öğrenme işini fazlasıyla abartıyor. Bu yüzden Linux kullanımında ilerleyemiyoruz.

Son düzenleme:
Pardus hakkında birçok şeyi burdan öğrenebilirsiniz.

Şuan ev ve standart kullanıcılar için güncel 2 Pardus sürümü var.

Xfce Masaüstü Ortamı= Link

Deepin Desktop Environment Masaüstü Ortamı= Link

Öncelikle VMWare Workstation Player (Sanal Makine Oynatıcısı) yükleyerek indirdiğiniz Pardus sürümlerini sanal makinede sabırlı olup bir süre deneyin. Kullanmaya devam edip etmeyeceğinize ondan sonra karar verirsiniz.

Sanal makinede %100 performans alamayacağınızı da bilmenizi isterim.

Pardus kullanmak biraz sabır isteyecektir. Kullanmayı hiç bilmediğiniz Windows'u nasıl sabırla kullanıp öğrenmeye başladıysanız Pardus'u da aynı şekilde öğreneceksiniz. Windows ile Pardus birbirlerine benzemez. Pardus'ta bir iş yada herhangi bir şey yapmak istediğinizde Komut Satırı'nda komutlar girmeniz gerekebiliyor. Bu komutları da öğrenmeniz lazım olabiliyor. Komutları öğrenmek ile 1'den 100'a kadar saymayı öğrenmek arasında bir fak görmüyorum. 100'e kadar saymayı öğrenen kişi gerisini zaten kendisi getirir. Çoğu kişi bu komutları öğrenme işini fazlasıyla abartıyor. Bu yüzden Linux kullanımında ilerleyemiyoruz.
Yorumlarınız için teşekkürler

Milli işletim sistemimiz demek yerine geliştirici ekibi türk desek daha doğru olur. İlla pardus kullanıcaksan o da senin bileceğin iş. Daha yolun başında bana göre pardus. Linux mint xfce kullanıcısı olarak daha çok destek bulabiliyorum. Pardus bana biraz sönük geliyo. Tmm 17.1 güncellemesi ile gelişmeye çalışıyor ama dediğim baya yolu var bence.

Eğer alışamazsan ya da sevemezsen veya destek alamazsan amaaan işte istemezsen linux mint de yardımcı olmaya çalışırım. Ha öyle program derleyemem ama idare eder bi kullanıcıyım. Xfce'ye yönelik sorularını alırım.

Diyeceksin neden xfce screenfetch atayım anlarsın... Maluım işlemcim biraz zayıf hem de biraz daha aşınayım xfce masaüstü ortamına.

Ekran görüntüsü_2017-12-18_01-34-59.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle WmVare veya virtualbox ile deneme yapman lazım. Sonra en uygun sürümü kullanabilirsin. Ben şu anda Pardus 17.2 kullanıyorum. İşin aslı çok da süper süper değil. Benim şahsi kanaatim keşke çekirdek, arayüz birimi ve detayları komple Türk Yapımı olan bir işletim sistemi olsa. Ama tavsiye pek etmem.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı