PC için DualSense vs Xbox Controller

The Nirvana

Yoctopat
Öncelikle, DualSense'i daha önce hiç kullanılmamış biri olarak sadece Xbox kontrolcüsü ve DualShock 4'ün 2. el olanlarını deneme şansı edindim. Mağazalarda teşhir ürünlerini çok aramış olsam da Logitech F710 dışında hiçbir oyun koluna rastlamadım. Xbox Controller elime çok iyi oturdu, genel olarak güzel gelse de trigger tuşları bana fazla dandik geldi hissiyat olarak. DualShock 4 ise her zaman oynadığımız koldu. İster PS kafelerde ister arkadaşımıza gittiğimizde kullandığımız koldu yani konfor olarak kafamda default olarak duruyor o yüzden genel olarak Xbox Controller üzerinden sorularımı soracağım.

1) Xbox'un ele oturuşu ve left Stick'in konumu DualShock'a göre daha güzel. Ama maalesef DualSense'in konforunu bilmiyorum. Deneyen herhangi bir arkadaş yorum yaparsa çok sevinirim.
2) D-pad ve diğer tuşlarda DualShock daha güzel geldi bana. Ama şu püf nokta vok önemli. Denemiş olduğum Xbox Controller 2. el olduğu için belki de daha iyidir. Bunu maalesef anlamamın bir yolu yok, yine size danışıyorum o yüzden.
3) gelelim en önemli konuya: Şarj konusu. Pil kullandığı için Xbox Controller bu durumda önde gibi duruyor. Özellikle pil konusu benim için çok önemli. DualSense'in bataryası, 2 yıllık garanti dolduktan sonra bozulursa başımı çok ağrıtabilirken Xbox Controller pil kullandığı için pilleri şarj edip sürekli kullanabilirim. Pillerin ömrü dolarsa da yenisini alırım, cihazı tamir ettirirken basım ağrımaz diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
4) kafamı karıştıran bir diğer konu: Xbox'ın A, B, X, y tuşlarının algılamama sorunu. Bu sorundan muzdarip bir sürü kişi gördüm. Bu da beni korkutmakta ve DualSense'e yönlendirmekte. Tüm problemler bunlardı.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim vaktiniz için, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ben ikisini de denedim şahsen Windows üzerinde ikisi de aynı düzeyde çalışıyorlar. Dizayn olarak DS5 ancak malzeme kalitesi ve ele oturuş olarak Xbox Controller tercih ederim.

dilersen ps kafelerde git dene

Ben ikisini de denedim şahsen Windows üzerinde ikisi de aynı düzeyde çalışıyorlar. Dizayn olarak DS5 ancak malzeme kalitesi ve ele oturuş olarak Xbox Controller tercih ederim.

dilersen ps kafelerde git dene
Son çare ps kafelere uğrayacağım. Peki sence Dualsense'in bataryası bozulursa ileride başımı ağrıtır mı?

Yani illaki ağrıtır sonuçta aletin eklentisi. O gözle bakacak olursak başka bir parça da bozulabilir.
Bu arada İstanbul'da PS kafeler saatlik 40 liradan başlıyor bilgin olsun.

Peki neyden ötürü Xbox? İki gamepad'e de yabancı biri olarak konuşuyorum. İkisinin + ve - yönlerini çok kısa özetlerseniz sevinirim.
Xbox Windows ile tam uyumlu, ayrı bir uygulama filan kullanmak zorunda kalmıyorsunuz bu yönünü seviyorum. Dualsense ile istediğim o tam optimize hissini yakalayamadım sanki DSX ile kullandığım da tepkime farklı Steam'in kendi kontrolcü arayüzü ile kullandığım zaman farklı.
Malzeme kalitesi olarak Dualsense daha güzel geldi bana, teknoloji olarak da öyle zaten.
Ayrıca LED ışıklar, titreşim motoru gibi özellikleri güzel.
Dualsense benim elime daha güzel oturuyor.
Xbox controller pilli olması bence artı şarjlı pil alarak bir döngüye sokarak bunu hiç şarj sıkıntısı çekmezsiniz.
Dediğim gibi tam uyumlu olması çok güzel.
Özetle bunlar benim kişisel yorumum, hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız. Hatta hangisini daha ucuza tedarik edebiliyorsanız onu alın.

Dualsense kullanıyorum hiçbir uyum sorunu yaşamadım DSX aracılığıyla, çok memnunum. Tereddütte kalmıştım. Dualsense ile Xbox Controller arasında iyi ki Dualsense'i tercih etmişim diyorum. Haptic Feedback olsun, Adaptive Trigger olsun oldukça modern bir kol.

Dualsense kullanıyorum hiçbir uyum sorunu yaşamadım DSX aracılığıyla, çok memnunum. Tereddütte kalmıştım. Dualsense ile Xbox Controller arasında iyi ki Dualsense'i tercih etmişim diyorum. Haptic Feedback olsun, Adaptive Trigger olsun oldukça modern bir kol.
Adaptive Triggerlar her oyuna aktif mi? Aynı şey Haptic Feedback için de geçerli. Buradaki asıl önemli olan şey PC için hangisinin daha avantajlı olduğu. Eğer Dualsense'teki artı özellikler PC'nin her oyununda kullanılamıyorsa o zaman pek bi' avantajı yok demektir. Farklı mı düşünüyorum?

Xbox Windows ile tam uyumlu, ayrı bir uygulama filan kullanmak zorunda kalmıyorsunuz bu yönünü seviyorum. Dualsense ile istediğim o tam optimize hissini yakalayamadım sanki DSX ile kullandığım da tepkime farklı Steam'in kendi kontrolcü arayüzü ile kullandığım zaman farklı.
Malzeme kalitesi olarak Dualsense daha güzel geldi bana, teknoloji olarak da öyle zaten.
Ayrıca LED ışıklar, titreşim motoru gibi özellikleri güzel.
Dualsense benim elime daha güzel oturuyor.
Xbox controller pilli olması bence artı şarjlı pil alarak bir döngüye sokarak bunu hiç şarj sıkıntısı çekmezsiniz.
Dediğim gibi tam uyumlu olması çok güzel.
Özetle bunlar benim kişisel yorumum, hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız. Hatta hangisini daha ucuza tedarik edebiliyorsanız onu alın.
Ben ikisini de tedarik edebiliyorum ama o kadar çok kafam karıştı ki bu süreçte artık random bulls*** go yapıcam. Xbox Controller'a yakın olmamın en büyük sebebi tamamen pil olayıdır. Dediğiniz gibi döngüye sokarak çok uzun süre kullanabiliyorum, ve buna çok ihtiyacım var. Ama Dualsense de, yeni özellikleri ve görünüşü ile beni kendine çekiyor: Triggerları daha güzel konumlanmış, stick'lerin malzemesi parmak için daha uygun yapılmış gibi görünüyor. Neyse artık alacağız birini.

DS de kullandım Xbox Controller da kullanıyorum. Sorun çıkardığı durumlar oluyor bazen. Ben sırf malzeme kalitesi ve ağırlı- tokluk için Xbox daha iyi hissetirdiği için Xbox'ı tercih ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı