PC'de FIFA ve hikayeli oyunlar için DualSense mi yoksa Xbox 9.nesil mi?

Bence DualSense'den devam etmelisiniz. Sırf sol analoğun yerinin farklı olması bile size ekstra bir alışma süreci gerektirecek.
Bana da hep bunu diyorlardı ama bende böyle olmadı. 11 yıllık oyunculuk hayatımın çok büyük bir kısmını çakma PS kolları, son yıllarını ise önce Dualshock 4 sonra Dualsense ile geçirdim fakat bu sene ilk defa Xbox kolunu kullanmaya başladığımda elime alır almaz sanki daha önce kullanıyormuş gibi problem yaşamadan rahatça kullandım.

Bana da hep bunu diyorlardı ama bende böyle olmadı. 11 yıllık oyunculuk hayatımın çok büyük bir kısmını çakma PS kolları, son yıllarını ise önce Dualshock 4 sonra Dualsense ile geçirdim fakat bu sene ilk defa Xbox kolunu kullanmaya başladığımda elime alır almaz sanki daha önce kullanıyormuş gibi problem yaşamadan rahatça kullandım.
Burada iki kontrolcüyü de kullanan sizsiniz hocam, doğal olarak söz de sizin. Haklısınız 👍
Asıl eğlence birazdan başlıyor bu arada. Theworst'ü bekliyorum, gelicek şimdi ne güzel "XInput olan odun" diye 9. Nesil kontrolcüye sövmeye başlayacak. Ahahahah.

Bu bana da çok ilginç geliyor. Yani insanların alışma sürecinin olması. Yıllarca PS4'le beraber Dualshock 4 kullandım, aynı zamanda XBox One'ım da vardı ve ikisinden birbirine geçmek gayet rahattı yani. Analoğun simetrik veya asimetrik olmasının bir farkı yok bence. Alışmak için bir dakika falan yetiyor. Zaten elinizde sürekli analogda olduğu için karıştırmak gibi bir durumda mümkün değil ki. Şu an PC'de XBox One 9. nesil Controller kullanıyorum yine çok rahat.

Bu bana da çok ilginç geliyor. Yani insanların alışma sürecinin olması. Yıllarca PS4'le beraber Dualshock 4 kullandım, aynı zamanda XBox One'ım da vardı ve ikisinden birbirine geçmek gayet rahattı yani. Analoğun simetrik veya asimetrik olmasının bir farkı yok bence. Alışmak için bir dakika falan yetiyor. Zaten elinizde sürekli analogda olduğu için karıştırmak gibi bir durumda mümkün değil ki. Şu an PC'de XBox One 9. nesil Controller kullanıyorum yine çok rahat.
Hocam gamepadi tutmak rahatlık başka bir konu, 9. Nesil gamepadin analog yapısından bahsedilmiyor, sadece bu kol övülüyor. İçine göçük düz plastik bir analog nasıl rahat olabilir? Daha önceki Xbox kollarında aynı analog tasarımı var mıydı bilmediğim için soruyorum.

Xbox'un yazılım desteği ve konforu bir kenara tasarım ve mühendislik hatalarını da konuşmak lazım. O analog yapısının savunulacak hiç bir tarafı bulunmuyor.

Dualsense ile saatlerce Fifa oynuyorum analogta elin kayması diye bir şey yok, 9. Nesil gamepadde birinci dakikadan analog kaymaya başladı, çünkü dümdüz oval tırtıksız plastik, kenarında ince bir tırtık var sadece, çok rahatsız bir yapısı var.

@384710 analog yapısı denen şey göreceli ve parmağa göre değişen bir şey. Bazı insanlar PS1-3 döneminden kalma tirtigi bile olmayan düz plastik analoglari(Günümüzde çakma kolların kullandigi yani) Dualsense veya Xbox 9. nesil yerine tercih ediyor. Belli bir kesim ise analoglarin aşınmasından korktuğu için koruyucu kullanıyor zaten.
Mesela ben her iki kolun da analog yapısını seviyorum ve problem yaşamadan oynuyorum.
Bu arada analoglara mühendislik hatası diyeceksek Sony bu konuda daha kötü. Analog kayması probleminden dolayı davalık olup başı yanan onlardı.

@384710 analog yapısı denen şey göreceli ve parmağa göre değişen bir şey. Bazı insanlar PS1-3 döneminden kalma tirtigi bile olmayan düz plastik analoglari(Günümüzde çakma kolların kullandigi yani) Dualsense veya Xbox 9. nesil yerine tercih ediyor. Belli bir kesim ise analoglarin aşınmasından korktuğu için koruyucu kullanıyor zaten.
Mesela ben her iki kolun da analog yapısını seviyorum ve problem yaşamadan oynuyorum.
Bu arada analoglara mühendislik hatası diyeceksek Sony bu konuda daha kötü. Analog kayması probleminden dolayı davalık olup başı yanan onlardı.
Stick drift konusundan bahsetmiyorum, 9. Nesil kolun analog yapısı içe göçük ve tırtık yok, bu elin kaymasına sebep oluyor, sadece bu analog yapısı yüzünden 9. Nesil gamepad herkese hitap etmiyor. Dualsense'nin analogları komple kılıfla kaplı ve içe 9. Nesil kadar göçük değil.

Çakma kollarında analoglarında kaymaz kılıf var, olmayanları ise bütçesi yetmeyenler kullanıyor. Hiç kimse konforsuz bir analoğu olan gamepadi kullanmak istemez. Yeni nesil Dualsense'lerde teknik sorunların bir çoğu çözüldü, kısacası 9. Nesil hafif, küçük olması sebebiyle uzun kullanımda konforlu gelebilir, alacak arkadaşlarında analoğunun küçük yapılı, içerisi dümdüz plastik ve göçük olduğunu bilmesi gerekir hayal kırıklığı yaşamaması adına.

Bunun haricinde kişiden kişiye elbette değişir, ben yapısından ve kendi tecrübelerimden bahsediyorum.

Ve Xbox gamepad'de stick drift konusunda Dualsense'den aşağı kalır herhangi bir yanı bulunmuyor, kol fabrika çıkışlı eksen kaymasıyla geliyor, Amazon'da indirim olduğu dönem forumda 9. Nesil çubuk kayması konularını fazlasıyla gördük, her iki kolda stick drift oluşabilir, oluşmayan bir gamepad varsa 8bitdo markasınındır.

Son düzenleme:
Stick drift konusundan bahsetmiyorum, 9. Nesil kolun analog yapısı içe göçük ve tırtık yok,
Xbox Controller'da tırtık var.
Çakma kollarında analoglarında kaymaz kılıf var, olmayanları ise bütçesi yetmeyenler kullanıyor.
Eller terlediginde ve kılıf 1 ay sonra aşındığında bir anlamı kalmıyor. Analoğun üstüne kılıf geçirmek eşit değil kaliteli.
Yeni nesil Dualsense'lerde teknik sorunların bir çoğu çözüldü,
Çözülmedi. Sadece yaşama ihtimali azaldı. Yoksa yay kullanıldığı sürece tetik gicirdamasi veya o iç tasarım olduğu sürece analog kayması devam edecektir. Ediyor da zaten.
...kısacası 9. Nesil hafif, küçük olması sebebiyle uzun kullanımda konforlu gelebilir, alacak arkadaşlarında analoğunun küçük yapılı, içerisi dümdüz plastik ve göçük olduğunu bilmesi gerekir hayal kırıklığı yaşamaması adına.
Bir çok insan bir ürünü alırken nasıl olduğuna bakar. Ki zaten Xbox analoglarına laf eden bir sızı gördüm.
Bunun haricinde kişiden kişiye elbette değişir, ben yapısından ve kendi tecrübelerimden bahsediyorum.
Bunun için kesin yargı bildiren ifadeler kullanmak pek mantıklı değil.
Ve Xbox gamepad'de stick drift konusunda Dualsense'den aşağı kalır herhangi bir yanı bulunmuyor, kol fabrika çıkışlı eksen kaymasıyla geliyor, Amazon'da indirim olduğu dönem forumda 9. Nesil çubuk kayması konularını fazlasıyla gördük, her iki kolda stick drift oluşabilir, oluşmayan bir gamepad varsa 8bitdo markasınındır.
Analog yapisi sebebiyle her kol analog drift yapabilir. Burada bahsedilen şey yaşanma sıklığı. Sony ve Nintendo bu konuda daha kötü durumda.

Xbox Controller'da tırtık var.

Eller terlediginde ve kılıf 1 ay sonra aşındığında bir anlamı kalmıyor. Analoğun üstüne kılıf geçirmek eşit değil kaliteli.

Çözülmedi. Sadece yaşama ihtimali azaldı. Yoksa yay kullanıldığı sürece tetik gicirdamasi veya o iç tasarım olduğu sürece analog kayması devam edecektir. Ediyor da zaten.

Bir çok insan bir ürünü alırken nasıl olduğuna bakar. Ki zaten Xbox analoglarına laf eden bir sızı gördüm.

Bunun için kesin yargı bildiren ifadeler kullanmak pek mantıklı değil.

Analog yapisi sebebiyle her kol analog drift yapabilir. Burada bahsedilen şey yaşanma sıklığı. Sony ve Nintendo bu konuda daha kötü durumda.
Hocam yazıları eksik okuduğunuz için olayı kavrayamadınız. Xbox gamepadda tırtık yok diyen kim? Göçük kısmında tırtık yok düz plastik, çukur. Fizik kuralları Dünya kanunları gereği elde kayma yapar. Kenarında ince tırtık olduğunu belirttim. Yazdıklarım benim tecrübelerim iki koluda kullandım. 3 aydır Dualsense kullanıyorum, her gün aktif Fifa oynuyorum kılıfta aşınma yok, kol sıfırından farksız böyle bir şey yok. Dualshock'da kullandım kılıf aşınması seneler sonra başlıyor. Dualsense ile DS4 aynı kılıfı kullanıyor.

Xbox 9. Nesil Gamepad'de eksen kayması kronik sorun, Xbox gamepadin analog yapısı Stick Drift meyilli bir analog, dualsense'den daha az sorunsuz gibi bir şey demek yanlış tanı. Xbox kullanan arkadaşım da 9. Nesil gamepadin analoğu hakkında benimle hemfikir, bunlar kişisel görüşlerimiz üstüne alınmanıza gerek yok.

FIfa'da ticaret yapan yüzlerce Xbox cihaz ve kol değiştiren kişilere danışın anlatır size R1 - L1 tuşlarının bozulduğunu ve koldaki kronik sorunları.

Dualsense de sorunsuz bir gamepad değil, bileği güçsüz olanlarda el ağrısı yapabilir, daha ağır. Xbox kolu ne kadar dayanıksızsa PS kollarıda aynı seviyede ya da tam tersi.

Hocam gamepadi tutmak rahatlık başka bir konu, 9. Nesil gamepadin analog yapısından bahsedilmiyor, sadece bu kol övülüyor. İçine göçük düz plastik bir analog nasıl rahat olabilir? Daha önceki Xbox kollarında aynı analog tasarımı var mıydı bilmediğim için soruyorum.

Xbox'un yazılım desteği ve konforu bir kenara tasarım ve mühendislik hatalarını da konuşmak lazım. O analog yapısının savunulacak hiç bir tarafı bulunmuyor.

Dualsense ile saatlerce Fifa oynuyorum analogta elin kayması diye bir şey yok, 9. Nesil gamepadde birinci dakikadan analog kaymaya başladı, çünkü dümdüz oval tırtıksız plastik, kenarında ince bir tırtık var sadece, çok rahatsız bir yapısı var.
Analogların rahatlığı olarak ben bir problem yaşamadım. Elimden kayması gibi. Ama ben kullanırken hep baş parmağımı sabit tutmuyorum analoğun üstünde. Uzak tarafa doğru çekerken baş parmağımın ucu ile çekiyorum ama kendime doğru çekerken parmağımın eklemi üstüne doğru geliyor. Öyle kullanmak yıllardır daha rahat geliyor. Kaldı ki o kadar düz bir tasarımı yok bence. Yani dış eksenindeki gibi tırtık yok ama plastiğin sürtünmesi var zaten benim parmaklarım dışına kaymadı yani hiç.
Bu drift olayı da Dualshock 4'te vardı benim başıma geldi birkaç sefer. Bunda da olursa eğer söylerim ama sadece 2 aydır kullanıyorum.

O halde direkt dualsense alın, bende 9. Nesil aldım denemek için, Fifa'da oynamaya çalıştım analoğu kontrol etmek mümkün değil, dümdüz çukur plastik yapmış adamlar, R1 L1 tuşlarına da alışamadım aynı gün iade ettim, dualsense devam ediyorum.

9. Nesil evet gerçekten rahat, ama o analog ve R1 L1 tuşlarıyla Fifa oynanmaz ps koluna aşinası birisi için, bu analog yapısı sanırım sadece 9. Nesilde var çok kötü mühendislik tasarımı.
Benim arkadaşım da dualsense kullanıyordu. Xbox kolumu verdim denesin diye hayran kalmıştı bende Xbox kolu alıcam dualsense'de yapamadığım haraketleri falan daha rahat yapıyorum demişti. Bende de Hem Xbox 9. nesil hemde Dualsense var. Xbox cidden daha ergonomik. Dualsense bir süre sonra eli yoruyor.

Genel olarak ikisi de kaliteli ve alınır. Ben hangisini tercih edersin dersen Xbox kolunu PC için daha iyi buluyorum. Yapı olarak ikiside kaliteli ama Xbox 9. nesil daha bir sağlam hissiyat veriyor.
Analog olarak Xbox daha hafif bir analog yapısına sahip. Dualsense analogları ağır.

Son olarak ok tuşlarında ise benim için Xbox daha önde. Fifa çok oynamıyorum ama fifa gibi oyunlarda dualsense ok tuşları daha iyi iş görüyor ama 9. nesil kolu da gayet iyi ama dövüş oyunlarında yapısı gereği Xbox kontrolcüsündeki ok tuşları çok daha iyi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı