PES 2020, FIFA 19 yüksek FPS'de anlık takılma

İşletim sistemi
Windows 10

Vicente14

Kilopat
Beyler, FIFA 19 ve PES 2020 oynuyorum. İki oyunda da arada bir milisaniyelik donmalar oluyor. Bu beni oyundan soğutuyor.

İlginç olan ise V-Sync'yi kapattığımda Pes'te 90-100 FPS, FIFA'da 110-120 FPS alıyorum. Monitörüm 60 Hz olduğu için ekranda yırtılmalar oluyor. Bu yüzden oyunu 60 FPS'ye sabitliyorum. NVIDIA grafik ayarlarından birçok ayarı denedim. Ama sorun çözülmedi.
  • MSI GTX 1050 Ti - 4 GB RAM.
  • Inel i7-7700 CPU 3.60 GHz (8 CPU's)
  • 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunun HDD ya da SSD kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. 'HD Tune' isimli program ile Benchmark testi yapmanı öneririm.

Eğer SSD'nizin okuma grafiği çok dalgalı ise belirtmiş olduğunuz sıkıntıları yaşamanız gayet normal. Yani bu durumda SSD'niz arızalı oluyor. Cihazın SSD için yaptığınız Benchmark grafiğini teknik servis ile mutlaka paylaşın. Aksi taktirde sorun yok denilerek tarafınıza cihaz geri gönderilecektir. Anlık donmaların olduğunu belirtmeyi unutmayın.

Spor oyunları V-Sync kapalı oynanmaz zaten. Sorununuza gelecek olursak Nvidia denetim masasından Dikey eşitlemeyi açık hale getirdiniz mi?
Nvidia denetim masasından tüm ayarları denedim. Tüm Dikey eşitleme/senkroniazsyon ayarlarını denedim. Ama sonuç yok.

Bu sorunun HDD ya da SSD kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. 'HD Tune' isimli program ile Benchmark testi yapmanı öneririm.

Eğer SSD'nizin okuma grafiği çok dalgalı ise belirtmiş olduğunuz sıkıntıları yaşamanız gayet normal. Yani bu durumda SSD'niz arızalı oluyor. Cihazın SSD için yaptığınız Benchmark grafiğini teknik servis ile mutlaka paylaşın. Aksi taktirde sorun yok denilerek tarafınıza cihaz geri gönderilecektir. Anlık donmaların olduğunu belirtmeyi unutmayın.
Sadece HDD kullanıyorum. HD Tune programıyla tarattım ama hiç bir sorun çıkmadı.

İşlemci fanınız Intel Stok Fan mı? Yoksa 3. parti bir işlemci fanı mı kullanıyorsunuz? Belki işlemciniz fazla ısındığında ani hız düşüşü nedeniyle FPS dropa neden oluyordur.

Birçok ihtimal var ama sıkıntı sadece bu iki oyundaysa yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Oyunlar orijinal ise bu sıkıntı olmaması gerekir.

İşlemci fanınız Intel Stok Fan mı? Yoksa 3. parti bir işlemci fanı mı kullanıyorsunuz? Belki işlemciniz fazla ısındığında ani hız düşüşü nedeniyle FPS dropa neden oluyordur.

Birçok ihtimal var ama sıkıntı sadece bu iki oyundaysa yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Oyunlar orijinal ise bu sıkıntı olmaması gerekir.
3. parti bir fanım var. Ancak 3 senedir bu bilgisayarı kullanıyorum ve hiç ısınma problemi olmadı.

FIFA 17, FIFA 18 ve FIFA 20 Demo'da da aynı sorun var. Aslında donma değil de minik fps atlamaları gibi bir şey oluyor. Futbol oyunlarında kamera diğer oyunlara göre daha fazla hareket ediyor ve çok fazla piksel değişiyor. Belki saçmalıyorumdur ama monitörden dolayı küçük fps atlamaları oluyordur. Ne bileyim 3 yıldır bu sorunu çözemedim.

Geri
Yukarı