Pilux ile tanışın!

2 ay içerisinde tamamen bitecek. Kullanmayı düşünüyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    83
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba arkadaşlar. Şu anda bilgisarım çok yavaş. Windows 10 görev yöneticisinde bellek kullanımı %95 gözüküyor. PiluX için ayırdığım 200 GB diski sildim. Şimdi başlatırken GUI diyor. Windows 10'u sadece BIOS'tan Boot ederek başlatabiliyorum. Yeni konu açtım ama hala onaylanmadı.
Yanında Windows kurulum diski var mı? Sana yardımcı olayım.

Repolar nerede? Direkt Ubuntu’dan mı çekiyor?
Şimdilik Ubuntu 18.04'ün repolarını kullanıyor. (/etc/apt/sources.list)
ARM için olan versiyonu var mı? Raspberry pi'ye kurayım.
Sırf bir kullanıcı istedi diye ARM sürümü hakkında çalışmalara başladım. :)
Başarılı olup olmayacağından emin değilim ama başarılı olursa haber alacaksınız. :)

Son düzenleme:
Geleceği parlak. Outlook'tan mesaj gönderdim lütfen bağlantıyı gönderirmisin.

bu ay v1.2 beta sürümü yayınlanacak.
(teteos.net web sitemiz hazır değil.)

pilux

Eki Görüntüle 509149

sade, şık ve mor işletim sistemi!
teteos.net/pilux.
Debian > Ubuntu 18.04 > pilux tabanlıdır.​

bazı soru ve cevaplar;
özel uygulama mağazası içerecek mi?
Evet. Fakat varsayılan tarayıcı üzerinde çalışacak bir kısayol olarak geliyor. Sebebi ise henüz guı yazılım hazırlayamadık.
Mağazada ünlü uygulamalar yer alacak: Steam, libreoffice, xampp, wine gibi. İndir'e tıkladığınız takdirde .deb, .run veya. SH dosyası indirilecek. Çift tıklayarak da kurulacak.

Türkçe dil desteği var mı? - @Cruslan sordu.
Evet. Türkçe kullanan test kullanıcılarım Türkçe'nin iyi durumda olduğunu söylediler.

kullandığı uygulama havuzu var mı?
Şimdilik Ubuntu 18.04'un reposu kullanılıyor.
Logosu hakkında ipuçları verebilir misin?

DG8D7Z.png

Logo, barış baydur tarafından çizildi.
Armadillo isimli hayvanı temsil etmekte. kurşun geçirmez yani! bakınız: ekşisözlük: Armadilloya ateş etmek

kendine ait forum veya topluluğu olacak mı?
Türkiye için şimdilik kararlaştırmadık.

arayüzü nasıl bir şey?
aslında tablet bilgisayarlara da odaklandığından hakkımızda "utanmasa Android yapacak!" Lafı yedirecek şekilde gnome arayüzü kullanılıyor. Masaüstü sunucusu olarak xorg kullanılıyor. Ve beklediğiniz gibi de Gnome'un kız arkadaşı olan gdm3 tarafından sunulan oturum açma menüsü.

güvenlik riskleri var mı?
Maalesef. ama engelleyebilirsiniz: basit kullanıcı parolası kullanmayın. Kernel, bruteforce yöntemini kullanan bir uygulama tarafından aşıldı.
Ayrıca:
Ubuntu'nun yaratıcısı canonical tarafından güvenlik güncellemelerini almaya devam ediyor.[/color]

İşletim sisteminin diğer Linux işletim sistemlerinden ayıran farkları nelerdir?
  • Çok basit, sadeleştirilmiş ve kolaylaştırılmış arayüz. Ayrıca "tela simge paketi" kullanılıyor.
  • X64 sürümü: 32 Bit sürümü uygulamalar için ayarlar çekildi. "LIB32GCC1" kitaplığı gömülü geliyor.
  • Gerekli olan çoğu araçlar entegre edilmiş. Örnek: Video oynatma kitaplıkları, Steamcmd'nin kütüphanesi, adb ile fastboot gibi Android cihaz araçları ve Java.
    (Ayrıca: Screen, curl, gdebi, openssh-server hazır geliyor.)
  • Işletim sistemi, her açılışta arka planda güncelleme kontrol ediyor. (Tamamen *kararlı sürümde kapatma özelliği gelecek. Sadece tek ve toplu güncelleme gönderiyorum. Nadiren güncelleme geliyor. 2 ayda bir gibi. En fazla 50 MB.)

debian ve Ubuntu'da olup bu sistemde olmayan sorunlar:
- .run dosyalarının bazıları komut istemiyle kod yazarak girmek zorunda olmamız. (./Program.run)
- Donanım uyuşmazlığı sonucu ekran kartsız bilgisayarlarda (yani sadece Intel chip kart kullananlar) videolarda yeşil ekran sorunu.
- Steamcmd için. So dosyası manuel indiriliyor.
- Masaüstünde bir uygulamaya sağ tıklayıp güvene basmadan açamamak! < Yeni Linux kullanıcılarına sürpriz oluyor.

Bu arada varsayılan tarayıcı olarak "Chromium" geliyor ve simgesini standart "Google Chrome" simgesiyle değiştirdim. Ve mor temayla geliyor.

- Bu uygulamar test edildi ve başarılı sonuçlar elde edildi:
Programlar:
Xampp (PHP + Apache), Chromium, Firefox, Win'e, Virtualbox.

Oyunlar:
Steam, steamcmd, CS:GO, CS:GO server, hl, CS1.6, hlds server, limbo, Minecraft.

Windows'a alışık insanlar diğer dağıtımlara gönde bunda daha az zorluk yaşayacak. Çünkü;
- Masaüstü arayüzü gnome olmasına rağmen Windows stiliyle çalışıyor. (Gnome dash-to-panel'i modifiye edip kullandım.)
- Linux kullanıcıların anlayacağı programlar son kullanıcının gözü önünde çıkmıyor. (Disk yöneticisi, terminal gibi yazılımlar saklandı.)
- CTRL + alt + Del = görev yöneticisi. (Gnome System monitor.)

test edin, tüm görüşlerinizi bildirin.
Ubuntu tabanlı işletim sistemimiz, sizindir! <3.
Test etmek isteyen herkese. ISO linki gönderilecek! Bu ay v1.2 beta sürümü hazır olacak!
Ve önemli not: Super(başlat) + r yaparak Terminal'i açabilirsiniz!
Katılmak için: [email protected] adresine veya @181272 kullanıcısına mesaj gönderin.

ekran görüntüleri:Eki Görüntüle 509158Eki Görüntüle 509159Eki Görüntüle 509160Eki Görüntüle 509161Eki Görüntüle 509162Eki Görüntüle 509163Eki Görüntüle 509164Eki Görüntüle 509165

Harika gorunuyor yaz gelsin flash bellegime persistence olarak kuracagim :).

20.04 LTS tabanlı versiyonu çıkmazsa kullanmam.
Lubuntu 20 LTS gayet stabil ve çok iyi optimize etmişler değiştirmem için çok geçerli nedenler olması gerekiyor.

20.04 LTS tabanlı versiyonu çıkmazsa kullanmam.
Lubuntu 20 LTS gayet stabil ve çok iyi optimize etmişler değiştirmem için çok geçerli nedenler olması gerekiyor.
Yaklaşık olarak bir veya iki ay sonra böyle bir durum düşünüyorum. Kısıtlı zamanım olduğundan henüz bu sürüme ayak uyduramadım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı