Rehber Privacy Badger - İzleyicileri Engelleyin

Privacy Badger, görünmez takipçileri otomatik olarak engellemeyi öğrenen bir tarayıcı eklentisidir. Privacy Badger, çevrimiçi haklarınız için savaşan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Electronic Frontier Foundation tarafından yapılmıştır.

Eki Görüntüle 928631

İndirme bağlantısı:

Tavsiye ettiğim ayarlar:

Eki Görüntüle 1954974

Opera tarayıcı kullanıcıları uzantılar sayfasından ''Arama sayfası sonuçlarına erişime izin ver'' ayarını açmayı unutmasınlar.

opera://extensions

Eki Görüntüle 1681452

Privacy Badger ana odağı reklam engellemek değil. İzleyici engellemek olduğundan, bazı reklamları da dolaylı yoldan engeller. Reklam engelleme testi için kullandığımız sitede, uzantı ilk yükleyip gösterdiğim ayarları yapınca testten 42 puan alıyor. Bu puan uzantı izleyicileri öğrenmeyi artırdıkça artabilir. Ama reklam engellemek istemiyorum ve sitelerin daha performanslı, rahatsız eden ve izleyici barındıran reklamlarından uzak durmak istiyorum diyenler kullanabilir.

Eki Görüntüle 1922384

Privacy Badger, gizlilik koruması için uzantıyı Ublock Origin ile birlikte kullanmanızı tavsiye ediyor.

Son düzenleme:
@26318 selam sana iki soru sormak istiyorum.
1. privacy badger da takip edilen adresler bölümün de badger'ınızın henüz engellemeye karar vermediği adresleri göster kutusunu işaretlememiz gerekir mi?
2. ghostery hakkın da ne düşünüyorsun? Ben bir hafta öncesine kadar ghostery kullanıyordum, o yüzden karar veremedim, şimdiden teşekkür ederim.

Ghostery uBlock Origin kadar detaylı değil. Privacy Badger'i kullanacaksanız uBlock Origin ile birlikte kullanmanızı öneririm.
Privacy Badger hakkında söylediğin ayarı anlamadım. Ama yukarıdaki ayarlar ve uygulamanın kendi denetimine bırakmanı öneririm.

Privacy Badger kullanmak şart mıdır? Brave browser + uBlock ile birlikte coveryourtracks sitesinden "strong protection" alıyorum.

Bir de sormak istediğim Privacy Badger, Ghostery, Duckduckgo Privacy gibi eklentiler temelde aynı görevi görüyor, peki Decentraleyes, LocalCDN gibi eklentiler tam olarak ne işe yarıyor?

Privacy Badger kullanmak şart mıdır? Brave browser + uBlock ile birlikte coveryourtracks sitesinden "strong protection" alıyorum.

Bir de sormak istediğim Privacy Badger, Ghostery, Duckduckgo Privacy gibi eklentiler temelde aynı görevi görüyor, peki Decentraleyes, LocalCDN gibi eklentiler tam olarak ne işe yarıyor?
Şart değil, ilk sayfada açıkladım. Privacy Badger temelde diğerleri ile aynı görevi görmüyordu ama güncellemeden beri özel bir işlevi kalmadı. Decentraleyes ve LocalCDN bazı kütüphanelerin CDN'lerden çekilmesi yerine yerel eklenti hafızasındaki kopyalarının kullanılmasıyla gizliliği arttırmayı amaçlıyor. Çok bir önemi olduğunu düşünmüyorum şahsen.

Şart değil, ilk sayfada açıkladım. Privacy Badger temelde diğerleri ile aynı görevi görmüyordu ama güncellemeden beri özel bir işlevi kalmadı. Decentraleyes ve LocalCDN bazı kütüphanelerin CDN'lerden çekilmesi yerine yerel eklenti hafızasındaki kopyalarının kullanılmasıyla gizliliği arttırmayı amaçlıyor. Çok bir önemi olduğunu düşünmüyorum şahsen.
Teşekkürler bilgi için. Brave + uBlock'tan devam o halde, çok gizlilik takıntım yok ama coveryourtracks zaten yeterince gizli olduğumu söylüyor daha fazla eklenti ile tarayıcıyı da şişirmek istemiyorum.

Ben gereksiz görüyorum açıkçası. Privacy Badger kullanmamızın mantığı olması için "Gezintinizden yeni takipçileri engellemeyi öğren" özelliğini açmak gerekiyor fakat bu da gizlilikte problem oluşturuyor. Gizliliğe önem verdiğimiz için bu tür uzantılar kullanıyoruz. Bile isteye bu özelliği açmak absürt. Ayrıca bu özelliği açınca pek çok şeyi engelliyor. Anime izlerken mesela. Yorumlar kısmını engelliyor. Alternatif olarak eklenen kaynakların tamamına yakınını engelliyor. Google Drive üzerinden video izlerken kapatmak gerekiyor ara sıra. Tüm bunlar boşa vakit alıyor. uBlock Origin'i önerdiğiniz ayarlar ile kullanmak fazlasıyla yeterli oluyor. Açıyoruz orada zaten "AdGuard Tracking Protection" ayarını. Yeterli.

Electronic Frontier Foundation (kısaca EFF), merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan, amacı dijital hakları savunmak olan uluslararası bir sivil toplum örgütü.

Vakıf; siber dünyada vatandaş hürriyetlerini, özellikle keyfi polis baskınlarından ve kusurlu yetki kullanımından ya da kanunlarla getirilen kısıtlamalardan korumayı amaçlar. 1990'da kurulmuş, basında yankı bulan bazı siber suç davalarının devlete karşı kazanılmasını sağlamış, yanlış devlet iddialarını yazılım ve donanım geliştirerek çürütmüş, politikacılara lobi yaparak, topluma aydınlatıcı hizmetler vererek isim yapmıştır.

Ayrıca kullanıcı gizliliğini sağlayan çoğu projede büyük katkıları vardır.

@Tesla Bobini Sitelerin işlevlerini bozacak ya da basit kullanıcı için sorun çıkaracağından varsayılan olarak tüm izleyicileri engellemiyor. Kullanıcı tabanını elde tutabilmek için bunu Firefox ve bu tarz uzantılar da yapıyor.

Özel ayarları açıp, belirli bir süre sitelerde kullanmanız gerekiyor. Otomatik olarak kendisi engellenecek izleyicileri belirliyor.

Geri
Yukarı