Programlama için matematik şart mı?

Şart. Algoritma ve veri yapıların olmadıktan sonra güzel kod yazamazsın. Yazdığın kod kalitesiz olur.

Oyun programlama için üniversite matematiği gerekiyor. id Software'ın inovatif olma sebebi matematiksel olarak üst seviyede çalışanlarıdır.

Programlamadan kastının ne olduğuna bağlı. İstatistik, AI vb konularda matematiğinin olması önemli evet ama tamamı şart değil yine de. Belli başlı konular iç içe.

@Eray T hocamın kusuruna bakmayın, sanırım kendisi yazılımı "Hello World"den ibaret sanıyor. Kompleks algoritmik yapılardan, dinamik programlamadan haberi yok. Açsın baksın bakalım şirketlerin mülakat sorularına. Bir tanesini matematik bilmeden yapabiliyorsa daha da konuşmuyorum. En basitinden permütasyon, kombinasyon bilmek zorundasın. İş görsel programlamaya girince trigonometriden tut limit, türev her şeyi bilmek zorundasın.

@Eray T hocamın kusuruna bakmayın, sanırım kendisi yazılımı "hello world"den ibaret sanıyor. Kompleks algoritmik yapılardan, dinamik programlamadan haberi yok. Açsın baksın bakalım şirketlerin mülakat sorularına. Bir tanesini matematik bilmeden yapabiliyorsa daha da konuşmuyorum. En basitinden permütasyon, kombinasyon bilmek zorundasın. İş görsel programlamaya girince trigonometriden tut limit, türev her şeyi bilmek zorundasın.

Neden böyle bir açıklama gereği duydunuz?

Üst düzey hesaplama işlemleri için tabii gerekli. Ancak standart prosedür için pek şart değil.

Neden böyle bir açıklama gereği duydunuz?

Üst düzey hesaplama işlemleri için tabii gerekli. Ancak standart prosedür için pek şart değil.
Standarttan kastınız ne hocam? İster standart olsun ister üst düzey olsun, matematik programlama için bir şart.

Arkadaşlar tartışıyorsunuz ama hangi konuda programlama olduğu önemli. Başlık sahibi bunu belirtseymiş keşke. Farklı konularda programlama yapmak farklı nitelikler gerektiriyor. WordPress kodlayan birine git türev limit öğren bu şart diyemezsiniz.

Standarttan kastınız ne hocam? İster standart olsun ister üst düzey olsun, matematik programlama için bir şart.

Stardarttan kastım klasik CRUD işlemleri, dosyalama ve dosya yönetimi gibi dinamik bir programlama işlemleri.

Üst düzey derken ise mesela çok büyük bir veri tabanımız var diyelim. Bunun içinden geçmek için matematik iyi olmalı.

Ben sizin dediğinizi anladım, sizin beni anladığınızı düşünüyorum.
WordPress kodlayan birine git türev limit öğren bu şart diyemezsiniz.

Aslında bunu demek istemiştim. Hazır fonksiyonlar ve metodlar var.

Şart. Algoritma ve veri yapıların olmadıktan sonra güzel kod yazamazsın. Yazdığın kod kalitesiz olur.

Oyun programlama için üniversite matematiği gerekiyor. ID Software'ın inovatif olma sebebi matematiksel olarak üst seviyede çalışanlarıdır.

Hocam kod takır takır çalıştıktan sonra kalitesiz olsa ne olur olmasa ne olur?

Hocam kod takır takır çalıştıktan sonra kalitesiz olsa ne olur olmasa ne olur?
Şöyle düşün, bir usta kazalı arabayı toplarken sürekli macun kullanırsa araba çok fazla yakıt yakar. Aynı şekilde, programlamada da bellek kullanımının azalmasını sağlıyor algoritma ve veri yapıları.

Yeni konular

Geri
Yukarı