Programlamaya hangi dil ile başlanmalı?

Iyi bir universiteye git.
Sadece Amazon Amerika'da Bogazici mezunu 300+ insan calisiyor.
Bunun lisede ogrendikleri C++ ile bir alakasi olmadigini bilmem soylememe gerek var mi?
İlerde üniversitelerde burs alma imkanı? Bunu bilecek kadar mantığım var. 😀

Ben Python'ı öneririm, kolaydır ve sana çok şey katar
Algoritma mantığı için Python önerenleri gördüm, haklısın.

1. Yazılımcı dediğimiz insanlar İsviçre çakısı gibidir. Her dili bilmenin imkanı yok tabi ama yetkin oldukları dil sayısı fazladır. Tek bir program için bile birden fazla dil kullanman gerekebiliyor.

2. Mobil programlama üstüne gitmek istediğin için Java'yı öneririm.

3. Bir fikrim yok 😂

4. Bir fikrim yok ama makine dünyası C++ üstünde dönüyor diye biliyorum.

Mobil programlama ile ilgilenmek istediğin için diyorum. Kotlin adında bir dil daha var mobil için kullanılan. Google geçtiğimiz yıllarda Kotlini androidin resmi dillerinden biri yaptı. Kotlin Java tabanlı bir dil. Java da yazmış olduğun veya olacağın kodların hepsini orada sorunsuz çalıştırabilirsin. Kullanımı ve yazımı oldukça rahat. Bir göz atmanı tavsiye ederim mobil programlamaya giriş mahiyetinde güzel bir dil. Ara yüz programlamaya giriş içinde güzel olur senin için.

İlerde üniversitelerde burs alma imkanı? Bunu bilecek kadar mantığım var.

Hayir, yuksek lisans burs avantajlarindan bahsetmiyorum. O baska bir konu.

Almanya'daki bir sirkette yazilim muhendisligi pozisyonuna basvurdugun zaman ayni pozisyona basvuran bir Alman vatandasi yerine neden seni ise alsinlar?

"Ben lisede cok pis C++ ogrendim" -> Gecerli ve yeterli bir sebep degil. Hatta kimse umursamaz bunu.

Diger muhendislerl esit ya da daha iyi egitimin oldugunu ve daha iyi is cikarabildigini ispatlaman gerekecek.

Amac yurt disi ise ortama bir Alman, Amerikan ya da Rus muhendisin aldigi egitime paralel egitim verebilen bir yere gitmen gerekiyor. ( Bunu yapabilen zaten 3-5 okul var Turkiye'de )

"Turkiye'de bir Mustafa var, cocuk lise mezunu ama acaip C# yaziyor; bence bunu alalim" diye bir sey yok. Futbol altyapisi degil bu.

1. Yazılımcı dediğimiz insanlar İsviçre çakısı gibidir. Her dili bilmenin imkanı yok tabi ama yetkin oldukları dil sayısı fazladır. Tek bir program için bile birden fazla dil kullanman gerekebiliyor.

2. Mobil programlama üstüne gitmek istediğin için Java'yı öneririm.

3. Bir fikrim yok 😂

4. Bir fikrim yok ama makine dünyası C++ üstünde dönüyor diye biliyorum.

Mobil programlama ile ilgilenmek istediğin için diyorum. Kotlin adında bir dil daha var mobil için kullanılan. Google geçtiğimiz yıllarda Kotlini androidin resmi dillerinden biri yaptı. Kotlin Java tabanlı bir dil. Java da yazmış olduğun veya olacağın kodların hepsini orada sorunsuz çalıştırabilirsin. Kullanımı ve yazımı oldukça rahat. Bir göz atmanı tavsiye ederim mobil programlamaya giriş mahiyetinde güzel bir dil. Ara yüz programlamaya giriş içinde güzel olur senin için.
Çok teşekkür ederim.

Hayir, yuksek lisans burs avantajlarindan bahsetmiyorum. O baska bir konu.

Almanya'daki bir sirkette yazilim muhendisligi pozisyonuna basvurdugun zaman ayni pozisyona basvuran bir Alman vatandasi yerine neden seni ise alsinlar?

"Ben lisede cok pis C++ ogrendim." -> Gecerli ve yeterli bir sebep degil. Hatta kimse umursamaz bunu.

Diger muhendislerle esit ya da daha iyi egitimin oldugunu ve daha iyi is cikarabildigini ispatlaman gerekecek.

Amac yurt disi ise ortama bir Alman, Amerikan ya da Rus muhendisin aldigi egitime paralel egitim verebilen bir yere gitmen gerekiyor. ( Bunu yapabilen zaten 3-5 okul var Turkiye'de )

"Turkiye'de bir Mustafa var, cocuk lise mezunu ama acayip C# yaziyor; bence bunu alalim" diye bir sey yok. Futbol altyapisi degil bu.
Abi (abi diyorum, benden büyüksündür heralde), bu düşünceyi nasıl kuruyorsunuz anlamıyorum. O kadar saçma bir şey yazmışsın ki normalde cevap da vermeyecektim ama sessiz kalmanın lüzumu yok.
Kendin de diyorsun ki diğer mühendislerle eşit ya da daha iyi eğitimin olduğunu ve daha iyi iş çıkardığını ispatlaman gerekecek. Ben de bunun için öğrenmek istiyorum. Kendimi geliştirip, birkaç adım öne çıkmak istiyorum. Bunu anlamayacak ne var.
Amaç yurt dışı ise onların verdiği eğitimi verebilen okullara gitmen gerekiyor demişsin. Evet, katılıyorum. Bu yüzden okulumda yeterli bir eğitim gördüğümü söyledim. Üniversitede de o 3-5 üniversiteye gireceğimden şüphen olmasın.
""Turkiye'de bir Mustafa var, cocuk lise mezunu ama acayip C# yaziyor; bence bunu alalim" diye bir sey yok. Futbol altyapisi degil bu.". Bunu nasıl bir düşünceyle yazdın hayret ediyorum. 🤣🤣. Öyle bir şey deneceğini ben dedim mi? Kendini iş mülakatı yapan birinin yerine koyabilirsen koy. İki aday var. Birisi yıllardır yazılımla uğraşıp kendini geliştirmeye çalışmış, üstüne üniversite okumuş. Diğeri de sadece üniversite okumuş, önceden hiç ilgilenmemiş. Hangisini alırsın? Mantığını kullanan bir insan önceden kendini geliştirmeye çalışıp yeni şeyler öğrenmeye aç olan kişiyi seçer.
Bir diğer saçmalık ise "Ben lisede çok pis C++ öğrendim." diyen kişiyi kimse umursamaz durumu. Evet, tam olarak "Ben lisede çok pis C++ öğrendim." diyen birisine egoist tavrından dolayı soğuk bakılabilir ama yazılımcıların, büyük şirketlerin kaptığı mühendislerin hepsi de "çok pis C++" bilen insanlar değil mi? Şaka gibisiniz gerçekten.
"Almanya'daki bir sirkette yazilim muhendisligi pozisyonuna basvurdugun zaman ayni pozisyona basvuran bir Alman vatandasi yerine neden seni ise alsinlar?" kısmına da cevap vereyim. Mantığını kullanan ve bilgiye aç bir Z kuşağı üyesi olarak araştırma yapmayı severim. Almanya'daki bir şirkete başvuran bir Alman ile Türk arasındaki en temel ve bariz fark fiyat farkı. Türklere, Hintlere ya da diğer ülkelerden (genellikle ekonomisi Almanya kadar güçlü olmayan) başvuran kişilere çok daha az maaş teklif edilir. Yabancıya aynı iş çok daha ucuza yaptırılır. Üstelik alacağın vatandaş, senin verdiğin kriterlere uyuyor ve başvuru yapabiliyorsa bu demek olur ki Alman arasında bir fark yok. Alman ile yabancıyı ayırman da ırkçılığa girer. Tabi bu söylediklerine göre sen Alman'ı seçerdin.
Yüksek lisans burs avantajlarından bahsetmiyorum diyorsun. Be abi, işime yarayacaksa zaten onda ya da başka burslarda yarayacak zaten. Umumi tuvalet sırasında okuduğum okula bakıp beni öne mi alacaklar?
Yazına genel olarak baktığımda "Ben lisede çok pis C++ öğrendim, hepinizden iyiyim." diyecekmişim gibi bir ön yargın olduğunu görüyorum. Bu tavrın nedeni nedir? Çekememezlik desem saygısızlık olur, peki ne?

Programlamaya hangi dil ile başlanmalı?​

Burada yazan şey çok daha uzundu ama kısalttım. Mobil uygulama alanında kendimi geliştirmek istiyorum ve şu an C# ile başladım. Sizce bu dille devam etmeli miyim diye sormuştum kısaca.

Çok teşekkür ederim.

Abi (abi diyorum, benden büyüksündür heralde), bu düşünceyi nasıl kuruyorsunuz anlamıyorum. O kadar saçma bir şey yazmışsın ki normalde cevap da vermeyecektim ama sessiz kalmanın lüzumu yok.
Kendin de diyorsun ki diğer mühendislerle eşit ya da daha iyi eğitimin olduğunu ve daha iyi iş çıkardığını ispatlaman gerekecek. Ben de bunun için öğrenmek istiyorum. Kendimi geliştirip, birkaç adım öne çıkmak istiyorum. Bunu anlamayacak ne var.
Amaç yurt dışı ise onların verdiği eğitimi verebilen okullara gitmen gerekiyor demişsin. Evet, katılıyorum. Bu yüzden okulumda yeterli bir eğitim gördüğümü söyledim. Üniversitede de o 3-5 üniversiteye gireceğimden şüphen olmasın.
""Turkiye'de bir Mustafa var, cocuk lise mezunu ama acayip C# yaziyor; bence bunu alalim" diye bir sey yok. Futbol altyapisi degil bu.". Bunu nasıl bir düşünceyle yazdın hayret ediyorum. 🤣🤣. Öyle bir şey deneceğini ben dedim mi? Kendini iş mülakatı yapan birinin yerine koyabilirsen koy. İki aday var. Birisi yıllardır yazılımla uğraşıp kendini geliştirmeye çalışmış, üstüne üniversite okumuş. Diğeri de sadece üniversite okumuş, önceden hiç ilgilenmemiş. Hangisini alırsın? Mantığını kullanan bir insan önceden kendini geliştirmeye çalışıp yeni şeyler öğrenmeye aç olan kişiyi seçer.
Bir diğer saçmalık ise "Ben lisede çok pis C++ öğrendim." diyen kişiyi kimse umursamaz durumu. Evet, tam olarak "Ben lisede çok pis C++ öğrendim." diyen birisine egoist tavrından dolayı soğuk bakılabilir ama yazılımcıların, büyük şirketlerin kaptığı mühendislerin hepsi de "çok pis C++" bilen insanlar değil mi? Şaka gibisiniz gerçekten.
"Almanya'daki bir sirkette yazilim muhendisligi pozisyonuna basvurdugun zaman ayni pozisyona basvuran bir Alman vatandasi yerine neden seni ise alsinlar?" kısmına da cevap vereyim. Mantığını kullanan ve bilgiye aç bir Z kuşağı üyesi olarak araştırma yapmayı severim. Almanya'daki bir şirkete başvuran bir Alman ile Türk arasındaki en temel ve bariz fark fiyat farkı. Türklere, Hintlere ya da diğer ülkelerden (genellikle ekonomisi Almanya kadar güçlü olmayan) başvuran kişilere çok daha az maaş teklif edilir. Yabancıya aynı iş çok daha ucuza yaptırılır. Üstelik alacağın vatandaş, senin verdiğin kriterlere uyuyor ve başvuru yapabiliyorsa bu demek olur ki Alman arasında bir fark yok. Alman ile yabancıyı ayırman da ırkçılığa girer. Tabi bu söylediklerine göre sen Alman'ı seçerdin.
Yüksek lisans burs avantajlarından bahsetmiyorum diyorsun. Be abi, işime yarayacaksa zaten onda ya da başka burslarda yarayacak zaten. Umumi tuvalet sırasında okuduğum okula bakıp beni öne mi alacaklar?
Yazına genel olarak baktığımda "Ben lisede çok pis C++ öğrendim, hepinizden iyiyim." diyecekmişim gibi bir ön yargın olduğunu görüyorum. Bu tavrın nedeni nedir? Çekememezlik desem saygısızlık olur, peki ne?

Yasca buyuk de olsam abi falan demene gerek yok. Ne soyledigin onemli, yas degil. O yuzden gerek yok, saygili olacagim diye kastirmana da gerek yok, fikrini soyle direkt, zaten oyle yapiyorsun.

Yanlisin burada. Ben zaten mulakatla is alan birisiyim, hatta bunu Amerikan bir sirket adina yapiyorum, yani Turklerle mulakat yapmiyorum. Gunun sonunda neyi bildigin onemli. Universiteden once ilgilenmen bu ise onceden meraklandigin gosterse de tercih sebebi degil. 2 aday arasindan daha erken baslayanin daha onde bitirecegi de garanti degil. Muhendislik icin matematik bilgisine, Ingilizce'ye ihtiyacin var. Henuz muhendis olacak seviyede bunlari bilmedigin icin bu yasta ogrendigin C++ ya da Javanin sana katkisi minimal olacaktir. Elbette asinalik saglar ama cogu yeni baslayan bu hataya dusuyor. Bu is basketbol degil, piano degil. Erken yasta baslamak bariz avantaj saglar ama erken yasta matematige - fen bilimlerine baslayacaksin; C++ dedigin sadece basit bir alet. Bunu izah etmeye calisiyorum.

Almanya'daki bir şirkete başvuran bir Alman ile Türk arasındaki en temel ve bariz fark fiyat farkı. Türklere, Hintlere ya da diğer ülkelerden (genellikle ekonomisi Almanya kadar güçlü olmayan) başvuran kişilere çok daha az maaş teklif edilir.

Bu cok yanlis. Saatligi 10$ a is yaptirdigin ucuz Hintli konumuyla karistiriyorsun meseleyi.
Kalifikasyon olarak Alman ile farkin yoksa compensation olarak da olmaz. Ayni pozisyona ayni kalifikasyona ayni maas verilir. Hintliyse 2 tik asagi para verin, Turkse 1000 Euro verip yollayin diye bir kafa yok. Bu bilgileri nereden ogreniyorsunuz bilmiyorum.

Erken yasta programlama dili ogrenmenin seni kariyerinde ileriye tasiyacagini dusunmesen " iyi lisede okuyorum, yurt disi istiyorum; hangi dili ogreneyim" diye sorar misin?

Sordugun soru acik ediyor fikrini, ki yukarida da yazmissin.

Seni tanimiyorum, sordugundan yola cikiyorum.

Cekilemeyecek ne var ki bunda? Elini sallasan programlama ogrenmeye calisan liseliye carpiyor zaten 2021 yilinda.

Yeni konular

Geri
Yukarı