PSU Yetersizliği hakkında bilgi sahibi olmak

MANAVGATLI

Hectopat
Öncelikle selamın aleyküm. Bundan 3 sene önce PC aldım, PC'de 300W sertifikasız Nagas PSU var. 12V çıkış gücü 113W i5 4460 işlemciye sahibim ve bundan 2 sene önce GTX 1050 Gaming X 2G aldım tabi ozamanlar pek bilgim yoktu PSU yetersizliği hakkında. Çoğu insan 1060 bile besler dediği i5 4460 1050 ile darboğaz nasıl yapıyor dedim sürekli. Arkadaşlar ağırlıklı olarak ekran kartını kullanan oyunlar ETS2 gibi ve ağırlıklı olarak işlemci kullanan oyunlarda CS GO gibi, hiç problem yok fakat hem işlemciyi hem ekran kartını deli gibi kullanan PUBG'de işler değişiyor. Ekran kartı 75W işlemci 85 veya 84W 160W istiyor. İşlemcimi turboya alıyorum oyunda değilken 3.4 GHz de çalışıyor ama oyuna girince (PUBG) 3.2'ye düşüyor. FPS 30'a sabitleyince arada bir 3.4 GHz oluyor. Şimdi bu sistem 2 senedir bu şekilde çalışıyor bir zarar vermiş midir? CPU veya GPU ya da herhangi bir parçaya. Çünkü yeni PSU alıcam eğer zarar verme olasılığı yüksekse PSU alsam da bir işe yaramaz diyorsanız almayacağım. Baya uzun oldu arkadaşlar kusura bakmayın ama detaya girmek istedim kafalarda soru işareti kalmasın diye herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'lar üstünde yazan enerjinin 100%'ünü veremez. 80+ Gold, Bronze, Platinium gibi ibareler bulunmaktadır. Bu ibare 80% üzeri verimliliği garantiler. Alacaksanız buna dikkat edin. İleriye dönük olarak 500W'ın aşağısı alınmamalı.
Benim merak ettiğim, PSU'yu alınca performans yükselir mi? Mesela ben 1080p monitöre sahip değilim.1366x768 monitör kullanıyorum(Darboğaz riski biraz daha artıyor düşük çözünürlükte).Ve ayarları very low olarak oynuyorum fps 90 ama gpu %70 kullanılıyor,ayarları birazcık yükseltiyorum fps aynı gpu kullanımı artıyor.Yani PSU alınca very low da gpu %99 kullanır mı?
Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim. PSU alınca i7 4790k veya 4770k almayı düşünüyorum.Sizce nekadar doğrudur? 6 senelik bir işlemci ve 2. el satıcılara güvenebilirmiyim elim de kalmasın sonra.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı