Pusti ile Oyun İncelemeleri Bölüm 4: Infamous 2

Evet, ben de biliyorum en son Death Stranding dediğimi. Ama fanboy olduğum bu seriye neden bu kadar sevgi beslediğimi bilmek istemez misiniz? Hadi başlayalım!
Hikaye
Hikayemiz Empire City'de Cole bir tekneye binmeden hemen önce başlıyor. Kendisi tekneye binecekken Canavar'ın (Büyük harfle yazmamın sebebi özel isim. Adı direkt Canavar.) Empire City'i yerle bir ettiğini görüp müdahale etmeye gidiyor. Sonra onu yeniyor ancak öldüremiyor. Canavar'ın elinden kurtulmak için bütün gücünü kullanıyor ancak bu sadece kendi güçlerini kaybetmesine yarıyor. Bundan sonra da New Marais'e gidip bir olaylar çemberinin baş kahramanı oluyor. Aslında hikaye çok daha uzun ve çetrefilli ancak konumuz inceleme. İsteyen bu kanaldan bütün Infamous 2 videolarını izleyebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Müzik ve Dünya Tasarımı
İlk önce oyunun müzikleri gayet güzel. Gezerken güzel bir müzik eşliğinde geziyorsunuz ancak bu müzik eğlenceli değil. Eğlenceden kastım da mutluluk. Bu müzikler mutlu değil. Oyunun iç karartıcı müzikleri var başkahramanın girdiği olaylar çemberi yüzünden. Hiçbir zaman sevilmemesine rağmen yerine göre iyi yerine göre de kötü olmuştur. Yardım ettiği bütün insanlar ona canavar gözüyle bakmaktadır. Tabii ki bu oyunun müziklerine de yansımış. Ben şahsen çok severim müziklerini. Açık dünya tasarımına gelirsek oyunda 4 tane farklı bölge var. Başlangıç bölgesi (Tam adını bilmiyorum.) Smut Triange, Floodtown ve Gaz fabrikası. Her bir bölgeyi açmak için önce ana görevleri yapmak sonra da aşırı kötü bir görev ile oraya gücü sağlamak. Gerçekten oyunun sevmediğim tek yönü bölge açmak. Hayatımda bu kadar gereksiz zorlayıcı bir görev görmedim. Neyse buna oynayış bölümünde bakarız. Dediğim gibi açık dünya ve müzik tasarımları güzel. Ancak açık dünya biraz küçük. Tek sıkıntısı o.
Oynanış
Evet. Oyunun 3 temel mekaniği var. Tırmanmak. Elektrik güçlerini kullanmak ve Diyapazon adı verilen bir kılıç sallamak. Elbette birkaç mekaniği birleştirebilirsiniz ama bu oyunun oynanışını çeşitli kılan şey karma sistemidir. Karma sistemi ise sokakta iyilik yapıp insanlara yardım ettikçe iyi karmanız birikir. Ki bunu biriktirmesi hiç kolay değildir. Eğer sokaktaki insanları öldürüp onlara kötülük yaparsanız kötülük karmanız birikir. Bu karmalar ise oyun oynayışınızı ciddi biçimde etkiler. Evet şaka yapmıyorum cidden etkiler. İki karmaya da özel yetenekler var. Ben şahsen iyi karma özelliklerini daha çok seviyorum ve oynarsam hep iyi karma oynarım. Sizi bilemem maalesef. Neyse konudan saptık. Dediğim gibi oynanışın temel mekanikleri bu. İlk başlarda oyun size kolay gelebilir ama işin içine mini boss'ların eklenmesiyle oyun zorlaşıyor. (Bu arada mini boss'lar oyunun final savaşından daha zor) Oyun sizi mini bosslardan kaçmanız için zorluyor sürekli. E haliyle onların da güçleri var. Onların güçlerinden sıyrılmaya çalışırken bir yandan canınız azken onu yenilerken mini boss savaşları haliyle zor oluyor. Ve bu mini boss'lar öyle belirli bir yer ve zamanda belirmek zorunda değiller. Siz tatlı tatlı göreve giderken bile ortaya çıkabiliyorlar ve o birkaç dakikayı size zehir edip gidiyorlar. Oyunun ortaları ve sonlarına doğru küçük yaratıklar da biraz zorlaşıyor. Bu arada o karşımızdaki düşmanların kafasına kılıç vura vura indirmek... Mükemmel bir hissiyat. Ben böyle bir hissiyat hayatım boyunca bir Doom Eternal'da bir de bu oyunda yaşadım. Canavar öldürmek cidden insana stres attırıyor.
F/P Bir Oyun Mu? Alınır Mı?
Arkadaşlar bu oyun PS3 Exclusive. Yani bu oyunu oynamak için PS3 sahibi olmanız lazım. (Ya da taş gibi bir işlemciye) Ben 2012 yılından beri bu konsola ve oyuna sahibim. Oyunu tam olarak 11 kez bitirdim. Zor mod, kolay mod, iyi karmaydı kötü karmaydı derken 11 kere bitirdim. 11 kere... Dile kolay tabii. Ve ben bu 11 kere sona ulaşmaya rağmen bu oyunu bir daha açıp oynarım. O kadar güzel bir oyun. Oyuna puanım 10 üstünden 10. Eğer PS3 veya iyi bir işlemciye sahipseniz bu oyunu kaçırmadan oynayın. Herkese incelememi okuduğu için teşekkür ediyorum. Eğer bu incelemeyi beğendiyseniz beğenip diğer incelemelerimi de okuyabilirsiniz.
Bir Sonraki İncelenecek Oyun: DOOM Eternal. Kendinize çok iyi bakın. Hoşça kalın!

Demo sürümünü defalarca oynadığım bir oyun. Özellikle Türkçe dublajı çok iyi.
Oyunu almayı düşünüyordum, bu incelemeye denk geldiğim iyi oldu. PS4'ten de Second Son oynayacağım. Sevdiğim bir seri.
Ayrıca inceleme için teşekkürler, elinize sağlık.

Geri
Yukarı