R3 3100 GTX 1660 Super darboğaz yapıyor

kadircanaltun

Hectopat
Daha fazla  
RAM
GSkill Ripjaws 3000MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung 980
Ekran kartı
MSI Gaming X 1660 SUPER
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 3 3100
Battlefield 2042, CoD Warzone 2.0 gibi oyunlarda ekran kartı kullanımı %50-60 civarlarında dolaşıyor ve FPS 60 altına çoğu zaman iniyor. Bilgisayarıma yeni format attım ve ilk denediğim oyun wz oldu fakat bahsettiğim değerler halen geçerli. Bütün sürücüler güncel ve bilgisayarın iç temizliğini, termal macun yenileme işlemlerini yakın bir tarihte yaptım.

Sistemin özellikleri:
Ryzen 3 3100.
2x8GB 3000MHz G.Skill RAM.
MSI Gaming X 1660 Super.
Corsair CV550 - 550W PSU.

Bahsettiğim her iki oyunu da Samsung 980 SSD üzerinde oynadım ve test ettim.

Hocam bahsettiğiniz iki oyunda hem CPU ağırlıklı hem de optimizasyon sıkıntılı oyunlar. GPU odaklı oyunlarda böyle sorunlar yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Darboğaz yapmıyor deniyor ama ayarları düşürdüğünüzde darboğazın babasını yaşıyorsunuz. Ayarları kart kullanımı %90 seviyesine çıkana kadar yükseltmeniz gerek.

Hocam bahsettiğiniz iki oyunda hem CPU ağırlıklı hem de optimizasyon sıkıntılı oyunlar. GPU odaklı oyunlarda böyle sorunlar yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Evet optimizasyon anlamında gerçekten sorunlular fakat en azından en düşük ayarlarda akıcı bir deneyim yaşatabilir diye düşünüyorum fakat o da mümkün değil gibi. Bahsettiğiniz gibi diğer optimizasyon anlamında daha düzgün oyunlarda bir sorun yaşamıyorum.

Donanımsal anlamda o işlemcinin darboğaz yapması pek olası değil.

Donanımsal olarak evet darboğaz mümkün değil fakat işlemci kullanımı 90 civarlarındayken ekran kartı kullanımının 60'ı geçmediği durumunu yaşadığımı fark ettim. İlginç geldi gerçekten. Çünkü donanımsal olarak kesinlikle darboğaz mümkün değil gibi bir şey.

Darboğaz yapmıyor deniyor ama ayarları düşürdüğünüzde darboğazın babasını yaşıyorsunuz. Ayarları kart kullanımı %90 seviyesine çıkana kadar yükseltmeniz gerek.

Dediğiniz gibi ayarları yükselttim ve ekran kartı kullanımı 75-80 seviyelerine çıktı. Fakat oynanabilir bir FPS ile yüksek ekran kartı kullanımını nasıl sağlayabilirim sizce? Ayarları yüksek-orta preset ayarlar şeklinde tuttuğum zaman kullanım artıyor lakin FPS'in 60 altına indiği durumlar söz konusu.

Evet optimizasyon anlamında gerçekten sorunlular fakat en azından en düşük ayarlarda akıcı bir deneyim yaşatabilir diye düşünüyorum fakat o da mümkün değil gibi. Bahsettiğiniz gibi diğer optimizasyon anlamında daha düzgün oyunlarda bir sorun yaşamıyorum.

Donanımsal olarak evet darboğaz mümkün değil fakat işlemci kullanımı 90 civarlarındayken ekran kartı kullanımının 60'ı geçmediği durumunu yaşadığımı fark ettim. İlginç geldi gerçekten. Çünkü donanımsal olarak kesinlikle darboğaz mümkün değil gibi bir şey.

Dediğiniz gibi ayarları yükselttim ve ekran kartı kullanımı 75-80 seviyelerine çıktı. Fakat oynanabilir bir FPS ile yüksek ekran kartı kullanımını nasıl sağlayabilirim sizce? Ayarları yüksek-orta preset ayarlar şeklinde tuttuğum zaman kullanım artıyor lakin FPS'in 60 altına indiği durumlar söz konusu.

Sizin gibi bu tarz sıkıntıları çeken çok insan var. BF'yi bilmem ancak Warzone 2 güncelleme aldıkça düzelir.
Size tavsiyem kaplamaları ve eşyönsüz filtreleme gibi ayarları yüksek tutun, diğer ayarları ise orta ya da düşük karışık yapın. Şimdilik işinizi görür diye düşünüyorum.

GeForce Experience'tan oyunu optimum ayarlara alın. Daha sonra oyun içi kullanım değerlerine ve FPS'e göre ufak oynamalar yaparak makul seviyeye getirebilirsiniz. İşlemcinin darboğaza girmediği GPU kullanımının %90 seviyelerinde olduğu senaryoyu bulmanız gerek.

Geri
Yukarı