Çözüldü R5 1600 AF GTX 1650 BF5 darboğaz

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

overrman

Kilopat
Daha fazla  
Biraz saçma gelecek fakat bu sistem ile BF5'te darboğaz yaşıyorum. İnternetteki testlerde hiçbir sorun yokken ben de ekran kartı kullanımı %60-70 civarlarında geziyor. İşlemci frekansı da 3000-3400 arası değişiyor. İşlemci yeni daha 1 hafta olmadı alalı. BIOS versiyon sondan bir önceki versiyon. (Gigabyte uygulaması ile BIOS'u güncellemiştim son sürüm BIOS'a güncellemeye çalıştığımda BIOS güncelleme uygulamasının güncel olmadığına dair hata alıyordum bu yüzden son sürümü yükleyemedim.) BIOS'da sadece XMP ayarını açtım başka bir ayar yapmadım. Sorunun kaynağından tam emin değilim.

Sistem:
  • AMD Ryzen 5 1600 AF.
  • Gigabyte B450 Aorus Elite V2.
  • Gigabyte RAM çift kanal 16gb (tam modelini hatırlamıyorum) 3333MHz.
  • ASUS TUF GTX1650.
  • FSP 500W 80+ PSU (eski sistemden kalan PSU)

Son düzenleme:
Çözüm
Sorun sizin de dediğiniz gibi yazılımsal sanırım. Çünkü turboyu kapatıp bütün çekirdekleri 3.6 ghz'de çalıştırdığımda bile aynı değerleri alıyorum. Farklı oyunlarda bunları yaşamıyorum. Apex Legends'da işlemci ve ekran kartı kullanımı normal, aldığım fps değerleri de diğer kullanıcılarla benzer seviyede. Bir ara BF1 yükleyip onu deneyeceğim. Onda da bir sıkıntı çıkmazsa %100 yazılımsal bir hata olduğunu düşünüyorum.

Aklımı kurcalayan tek şey Youtube'da izlediğim testlerde değerlerin benimkinin aksine normal olması.
Sorunun kaynağını buldum! FFR (Future Frame Rendering) kapattığımda gpu kullanımı nedense %60lara kadar düşüyor. Açınca normale dönüyor. Sanırım o ayarla ilgili bir optimizasyon sorunu var.
NVIDIA ayarlarından güç tüketimini arttırmayı dene, her şeyi performans seç. Güç planından işlemci tasarrufda olabilir onu kontrol et. Oyun grafiklerini yükseltmeyi dene.

RAM tek kanal 8 GB mı?
Çift kanal 16gb. Yazmayı unutmuşum düzelteyim onu.
NVIDIA ayarlarından güç tüketimini arttırmayı dene, her şeyi performans seç. Güç planından işlemci tasarrufda olabilir onu kontrol et. Oyun grafiklerini yükseltmeyi dene.
Yüksek performansa seçili zaten her şey. Ultra grafiklerde bile aynı her şey hiç bir şey değişmiyor.

HDD veya sorunlu bir SSD, yetersiz güç kaynağı, yazılım sorunları, oyuna gelen bir güncelleme gibi birçok nedeni olabilir bunun. Tek tek test etmek lazım her şeyi.
  1. Başka yüksek sistem isteyen oyunlarda denedin mi, benzer takılma veya ekran kartının düşük kullanımı gibi sorunlar var mı?
  2. İnternet bağlantısı sağlıklı mı?
  3. Daha önceki işlemci neydi ve onunla nasıl bir durum vardı?
  4. Oyunlar hangi marka ve ne çeşit diske yüklü?
  5. BF5'teki oynak işlemci frekansı her oyunda aynı şekilde mi?

Son düzenleme:
HDD veya sorunlu bir SSD, yetersiz güç kaynağı, yazılım sorunları, oyuna gelen bir güncelleme gibi birçok nedeni olabilir bunun. Tek tek test etmek lazım her şeyi.
  1. Başka yüksek sistem isteyen oyunlarda denedin mi, benzer takılma veya ekran kartının düşük kullanımı gibi sorunlar var mı?
  2. İnternet bağlantısı sağlıklı mı?
  3. Daha önceki işlemci neydi ve onunla nasıl bir durum vardı?
  4. Oyunlar hangi marka ve ne çeşit diske yüklü?
  5. BF5'teki oynak işlemci frekansı her oyunda aynı şekilde mi?
Dishonored 2 ile denedim. Onda da bu frekans değişimleri yaşanıyor fakat darboğaz vs. olmuyor. Hikaye modunda da aynı sorun. Daha önce eski bir işlemci kullanıyordum. Xeon 3450 vardı. Bf5 harddiske yüklü. İşlemci kullanımına bir etkisi var mı bilmiyorum çünkü DX12'ye alınca kullanım oranı düzeliyor ama drop oluyor. DX11'de kullandığımda darboğaz tekrar başlıyor fakat droplar gidiyor. Bu arada kardeşim LoL oynarken Pc'nin çöktüğünü söyledi. Ekran gitmiş ama fanlar ışıklar vs. yanmaya devam ediyordu dedi. Psu eski ama 80plus sertifikalı. Ondan kaynaklı bir problem mi var diye düşünüyorum fakat daha önce kullandığım işlemci çektiği güç bu işlemciden çok daha yüksekti üstelik OC'lu şekilde kullanıyordum hiç böyle bir sorun yaşamadım.

DX12 sistemi daha verimli kullanırken, ona göre optimize edilmiş oyun HDD'yi zora sokuyor olabilir. Zaten bu büyüklükte oyunlar için HDD en ideal seçenek değil açıkçası. Çökme gerçekleştikten sonra, Windows içinden sorunun yarattığı hata kısmını kontrol etmek gerekir. Sistemde SSD varsa BF5'i oraya yükleyip, DX12'de denemek sorunun HDD kaynaklı olup olmadığı konusunda fikir verir. Elinde böyle bir seçenek yoksa PUBG gibi yine çevrimiçi bir oyunda HDD'yi deneyebilirsin. Yavaş okuma yazma hızları; uçağın geç gelmesi, dokuların geç yüklenmesi, anlık takılmalara neden olabiliyor. Yani alternatif donanım yoksa alternatif oyunlar üzerinden bakmak lazım bir şekilde.

Geri
Yukarı