R5 1600 sistemde KCAS 700W 80+ PSU ısınıp sistem kapanıyor

darkleans

Centipat
Başlıkta belirttiğim gibi güç kaynağım çok ısınıyor normalden fazla yani üşüdüysen koy elini ısınırsın o derece ne yapsam bilemedim. Oyunlarda 2-3 saat oynadıktan sonra tak diye kapıyor sistem kendini. Kasa arkası şalter kapat aç yapmadan sistem açılmıyor. Ne yapmam lazım 5 aylık PSU daha gerçi tüm sistem 5 aylık. Lütfen yardım eder misiniz ne yapacağımı şaşırdım.

Power: KCAS 700W 80 Plus Bronze.
Ekran kartı: ASUS Dual RX580 8 GB.
İşlemci: Ryzen 5 1600 12nm.
İşlemci soğutucu: AMD Wraith Prism.
RAM 2x8 3000 MHz Corsair.
Anakart: MSI A320M-A Pro
Kasa: Power Boost 😔 (en kısa zamanda kasayı değişeceğim çünkü çok ısınıyor.)

Cevaplarınızı bekliyorum.
Saygılarımla...

Son düzenleme:
Senin kullandığın PSU daha iyi. Kasa biraz zayıf kalmış ama güç kaynağını ısındığı için kapanıyor demek için işlemci sıcaklığını da takip etmen gerekiyor. PSU fanı dönüyor mu veya MSI Afterburner ile oyun içerisinde işlemci + ekran kartı sıcaklıklarına baktın mı? Çünkü işlemci de çok ısınırsa dediğin gibi kapanır.
Hiç sıcaklık değerlerine bakmadım. Şu an değerleri güncel haliyle oyun içerisinden alım yapsam bayağı zaman alır, sizce olması gereken ortalama değerler nedir? Fikriniz var mı.

Eğer o değerlerin üstüne çıkar ise ne yapmam lazım ki?

Hiç sıcaklık değerlerine bakmadım. Şu an değerleri güncel haliyle oyun içerisinden alım yapsam bayağı zaman alır, sizce olması gereken ortalama değerler nedir? Fikriniz var mı?

Hocam oyun için sıcaklık değerlerini buraya atarsanız çok iyi olur. Ekran kartı için 70-80 derece arasında oluyor genellikle. İşlemci ise 50-70 derece arasında olabiliyor. Ekran kartları 90-100 derece arasında kapanıyor. İşlemciler 95-100 derece arasında kapanıyor. Bu dediklerim işlemci ve ekran kartı modeline göre değişiklik gösterir. O değerlerin üstüne çıkarsa bilgisayarınız kapanır zaten. Şu an sorun neden kaynaklı bilemiyoruz fakat aklımdan geçen. Bence ekran kartının çok ısınması olabilir çünkü ASUS Dual RX580 model ekran kartı soğutması çok iyi değil ve ısınan bir kart.

Hiç sıcaklık değerlerine bakmadım. Şu an değerleri güncel haliyle oyun içerisinden alım yapsam bayağı zaman alır, sizce olması gereken ortalama değerler nedir? Fikriniz var mı.

Açıkçası kesinlikle şu değerlerde olmalıdır diyemem ama absürd sıcaklıklar hemen kendisini belli eder. Eğer işlemcin ve ekran kartın 80-90 derece ve üzerine fırlıyorsa genel bir sıcaklık sorunu var demektir bunu da kasaya bağlarız. Yan kapağını söküp denersin bir de. Sorun güç kaynağı kaynaklı da olabilir tabii ki ama kesin değil.

Önerim MSI Afterburner kurup oyun içerisinde değerler açık şekilde oynaman. Şu videoyu izleyip kur, sıcaklığı gösteren iki değer ise şunlar;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Bu mesela benim değerlerim sol üst köşede sıcaklık değerlerini görebilirsin Ryzen 1500X ile 5500 XT 8 GB kullanıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Video çekip atmana gerek yok yalnızca sıcaklıkları takip et söyle. Kaç derecelere çıkıyor, ne zaman kapanıyor vb.

Açıkçası kesinlikle şu değerlerde olmalıdır diyemem ama absürd sıcaklıklar hemen kendisini belli eder. Eğer işlemcin ve ekran kartın 80-90 derece ve üzerine fırlıyorsa genel bir sıcaklık sorunu var demektir bunu da kasaya bağlarız. Yan kapağını söküp denersin bir de. Sorun güç kaynağı kaynaklı da olabilir tabii ki ama kesin değil.

Önerim MSI Afterburner kurup oyun içerisinde değerler açık şekilde oynaman. Şu videoyu izleyip kur, sıcaklığı gösteren iki değer ise şunlar;

Eki Görüntüle 683109
Eki Görüntüle 683110

Bu mesela benim değerlerim sol üst köşede sıcaklık değerlerini görebilirsin Ryzen 1500X ile 5500 XT 8 GB kullanıyorum.

Video çekip atmana gerek yok yalnızca sıcaklıkları takip et söyle. Kaç derecelere çıkıyor, ne zaman kapanıyor vb.
Tamamdır dediklerinizi yapıp en kısa zamanda değerleri atacağım, bu arada kasanın camını açtım aksi takdirde sıcaklıktan gına getirtecek duruma gelmek üzereydim. :)

@darkleans güç kaynağı bir sorundan ötürü abartı derece ısınıyor da olabilir. Ama diğer yandan kasan da kötü. Sistemin kapanması iyiye işaret değil eğer sorunu bulursak sen de bilerek servise gönderirsin. Bu şekilde uzun süre kullanmak iyi olmayacaktır. Buradan paylaşırsın verileri.

İşlemci ısınmıyorsa, ekran kartı ısınmıyorsa bu ısılar da 100'e yakın veya üstü dereceler bazı ekran kartlarında. Anakart, ekran kartı bozuk değilse. PSU'dur sorun yeterli gözükse de arızalı olabilir. Değiştirip denemenizde fayda var. Aerocool PSU'lar hakkında işi bilenler pek olumlu konuşmuyor.

@darkleans güç kaynağı bir sorundan ötürü abartı derece ısınıyor da olabilir. Ama diğer yandan kasan da kötü. Sistemin kapanması iyiye işaret değil eğer sorunu bulursak sen de bilerek servise gönderirsin. Bu şekilde uzun süre kullanmak iyi olmayacaktır. Buradan paylaşırsın verileri.
İşlemci ısınmıyorsa, ekran kartı ısınmıyorsa bu ısılar da 100'e yakın veya üstü dereceler bazı ekran kartlarında. Anakart, ekran kartı bozuk değilse. PSU'dur sorun yeterli gözükse de arızalı olabilir. Değiştirip denemenizde fayda var. Aerocool PSU'lar hakkında işi bilenler pek olumlu konuşmuyor.
Merhaba tekrardan, 9 saattir saat aralıklarıyla oyun oynamama rağmen işlemci maksimum sıcaklığı 55 derece, ekran kartı sıcaklığı maksimum 75 dereceye ulaştı. Sizce sorun PSU'dan kaynaklanıyor olabilir mi?

Merhaba tekrardan, 9 saattir saat aralıklarıyla oyun oynamama rağmen işlemci maksimum sıcaklığı 55 derece, ekran kartı sıcaklığı maksimum 75 dereceye ulaştı. Sizce sorun PSU'dan kaynaklanıyor olabilir mi?

Olabilir. Bu sıcaklıklardayken hiç kapandı mı? 9 saat oynamışsın çünkü.

Geri
Yukarı