R5 1600 ve RX 580 8GB Sistem Toplama

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Öncelikle merhabalar.
Arkadaşlar ben ikinci el sitelerini araştırdım bayağı, günlerce ilan baktım arkadaşlarıma danıştım günümüz oyunlarını kaldırabilecek bir sistem toplamaya çalıştım, benim en son çıkarmış olduğum sistem ve fiyatları bu şekilde.
Arkadaşlarım bana kara cuma indirimlerini bekleme mi, o indirimde işlemci, PSU gibi parçaları daha uygun fiyatlara alabileceğimi hem de sıfır olarak alabileceğimi söyledi. Ne yapmalıyım beklemeli miyim?
(Admin bey ben bayağıdır bu forumda yoktum, eğer noktalama işaretlerinde falan bir hata yapmışsam kusura bakmayın, bu parantezi düzenlerken silebilirsiniz sadece bilginiz olsun diye ekledim)

Ekran Kartı:
  • Sapphire Nitro+ AMD RX 580 8 GB '850 TL'VEYA
  • Sapphire Nitro+ RX 580 8 GB Special Edition '850 TL'
(İkinci El)
Bu iki kart arasında sadece görünüş farkı mı var? Eğer yazarsanız sevinirim ben pek anlayamadım.

İşlemci:
  • R5 1600 '550 TL' (İkinci El)
Sıfırını araştırdım dün, sıfırını şu an almak istersem fiyatı 565 TL.

RAM:
  • Corsair Vengeance 8x1 2400 MHz SINGLE DDR4 RAM '200 TL' (İkinci El)

HDD:
  • WD Blue 1 TB '263 TL' (Sıfır)

Anakart:
  • mATX ASUS Prime AMD A320M-E AM4 '320 TL'(İkinci El)

PSU:
  • FSP FSP500-60AHBC 500W PFC Aktif Power Supply '243 TL'

Kasa ve SSD seçmedim daha, ama hadi kasa 200 TL olsa, SSD 160 TL olsa, fiyatı topladığımda ortaya çıkan toplam fiyat 2786 TL oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
O PSU'dan vazgeçin güvenilir bir markadan en az 550W 80+ bir psu alın. Corsair VS550 güzel bir tercih.
PSU seçerken cimri olmayın gerekirse RX570 alın.
2. el alacağınız 1600 eski 1600'lerden olacak. Onun yerine indirimleri bekleyip 2. revize 1600 alın.
Sapphire ürünlerin soğutması iyi ama genelde en çok sorun çıkaran ürünler Sapphire oluyor onu da dikkate alın.
2. el ekran kartı almanızı kesinlikle tavsiye etmem.
RAM olarak Corsair Vengeance 8GB 3000 Mhz alın sıfırı 260 TL zaten.

O PSU'dan vazgeçin güvenilir bir markadan en az 550W 80+ bir psu alın. Corsair VS550 güzel bir tercih.
2. el alacağınız 1600 eski 1600'lerden olacak. Onun yerine indirimleri bekleyip 2. revize 1600 alın.
Sapphire ürünlerin soğutması iyi ama genelde en çok sorun çıkaran ürünler Sapphire oluyor onu da dikkate alın.
Valla iyi güzel konuşuyorsunuz ama zaten böyle böyle giderse bütün parçalar sıfır olacak ondada para yetmeyecek... İkinci el olan kartı gidicem görücem test edicem öyle alıcam zaten abi.
FSP iyi bir PSU markası değil mi bu arada ben çok sağlam olduğunu duydum.
İşlemciyide sıfır R5 2600 ile değiştireceğim sanırım...

Valla iyi güzel konuşuyorsunuz ama zaten böyle böyle giderse bütün parçalar sıfır olacak ondada para yetmeyecek... İkinci el olan kartı gidicem görücem test edicem öyle alıcam zaten abi.
FSP iyi bir PSU markası değil mi bu arada ben çok sağlam olduğunu duydum.
İşlemciyide sıfır R5 2600 ile değiştireceğim sanırım...
500W istiyorsanız gidin alın ama iki ay sonra ekran kartım arızalandı diye başlık açınca bu mesajı hatırlarsınız. Sıfır 2600 almak akıl işi değil bence 1600 ile arasında neredeyse fark kalmadı ha ben gidip 200-250 lira fazla veriyim adı 2600 olsun diyorsanız siz bilirsiniz. Piyasa mining karttan geçilmiyor özellikle RX serisi %80 mining çıkması. Gidip test ettiğinizde sorun çıkmaz iki ay sonra kart miladını doldurur. Seçtiğin RAM ayrı bir saçma zaten 3000Mhz sıfırı 250 olan RAM varken niye onu alıyorsunuz ikinci el 3000'i aynı fiyata bulursunuz. Hatta birkaç hafta beklerseniz belki ben temmuzda aldığım 3000mhz Corsair Vengeance'i aynı fiyata satabilirim. RAM'i 16'ya yükseltmek yerine ekran kartını 580 alacaksın bu sefer PUBG girince drop yiyeceksin Forza her açılışta sisteme yetersiz diye hata verecek. Her hafta güç kaynağı yüzünden ekran kartı gümleyen insanlar başlık açıyor tabi kesin olacak diye bir şey yok ama üç ay sonra sistem elinde kalacak 100 lira pahalı alsaydım da ekran kartı yanmasaydı diyeceksin. Kaç gündür yenilenen 1600'ler konuşuluyor. 200 TL'ye kasa alıcam diyorsun ben Sharkoon TG4 kullanıyorum ekran kartı ısınmasın diye tamperli camı açık kullanıyorum sen de kart ısınınca UV yapmak zorunda kalacaksın veya zaten ikinci el olan kartın ömrünü iyice kısaltacaksın. Ben güç kaynağının 80+ olduğuna dair bir şey bulamadım. FSP'nin kendi sayfasında böyle bir ürün gözükmüyor bile.

Güç kaynağı zamanla 500W'ın altına düşecek ve bir süre sonra ekran kartını besleyemeyecek.

2800'e ikinci el ürünlerle ve 200 TL'lik kasayla alacağın sistem yerine V3,5 al sağlam bir sistemin sağlam bir kasan, 3000 Mhz RAM'in olur. 85 derece ÇALIŞAN ikinci el RX580 yerine 70 derece çalışan sıfır RX570 olur. Her parçanın garantisi olur.

V3.5 Sisteminden hiç haberdar değildim, daha iyiymiş be...
RAM'den haberim yoktu işte bende burda size danışıyorumki sıkıntısız bir şekilde toplayabileyim haberim yoktu mesela bu RAM'in sıfır fiyatından...
Revize olan R5 1600 hangi sitelerde var şimdi peki?

Son düzenleme:
V3.5 Sisteminden hiç haberdar değildim, daha iyiymiş be...

RAM'den haberim yoktu işte bende burda size danışıyorumki sıkıntısız bir şekilde toplayabileyim haberim yoktu mesela bu RAM'in sıfır fiyatından...
Revize olan R5 1600 hangi sitelerde var şimdi peki?
Sinerji ve Teknobiyotik satıyor bildiğim kadarıyla. Eskilerin stocklar tükenene kadar her site revize satmaz. O konuda bir başlık açarsanız kesin bilgi alırsınız.
Şimdi biraz araştırdım yeni işlemciler Çin malı oluyormuş aklında bulunsun ürünü aldığın andan itibaren ambalajı açmazsan 14 gün iade etme hakkın var. Kutuda Çin değil de Malezya'da üretildiği yazıyorsa geri gönder. Forumlarda bu işlemciye 1600 değil de 2600F gibi bir isim konulmalı diyorlar.
Revizyon B2 ismiyle Çin malı ve 12nm oluyor yeniler. Eskiler Revizyon B1, Malezya malı ve 14nm.
Almadan önce satıcıyla konuşup bir sor istersen. Dediğim gibi en kötü ihtimalle Made in Chine yazısını göremezsen koşulsuz iade edebilirsin. Birkaç ay önce 1600 aldım ve yenisinin performansını görünce ağlıyorum.

Sinerji ve Teknobiyotik satıyor bildiğim kadarıyla. Eskilerin stocklar tükenene kadar her site revize satmaz. O konuda bir başlık açarsanız kesin bilgi alırsınız.
Şimdi biraz araştırdım yeni işlemciler Çin malı oluyormuş aklında bulunsun ürünü aldığın andan itibaren ambalajı açmazsan 14 gün iade etme hakkın var. Kutuda Çin değil de Malezya'da üretildiği yazıyorsa geri gönder. Forumlarda bu işlemciye 1600 değil de 2600F gibi bir isim konulmalı diyorlar.
Revizyon B2 ismiyle Çin malı ve 12nm oluyor yeniler. Eskiler Revizyon B1, Malezya malı ve 14nm.
Almadan önce satıcıyla konuşup bir sor istersen. Dediğim gibi en kötü ihtimalle Made in Chine yazısını göremezsen koşulsuz iade edebilirsin. Birkaç ay önce 1600 aldım ve yenisinin performansını görünce ağlıyorum.
Hocam gözümü açtın benim çok sağol. R5 1600 Sipariş ettim yolda, birde yeni B2 olanı denk gelirse süper olacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı