R5 2600 ısınıyor

erroshakan

Hectopat
Herkeze merhaba, bu konuyla ilgili bir sürü konu vardır ancak benim sorunumu ben anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.
İşlemcim Ryzen 2600 kasa hava akışında problem yok.
Ben moleküler dinamik simülasyonları yapıyorum ve 6 veya 8 çekirdeğe bölürüyorum işi.
İşlemci yaklaşık 1 dakika içinde hemen 90-95 derecelere çıkıyor ve işlemci kullanımına baktığımda %60-70 arası oluyor.
Birkaç defa termal macun değiştirdim, şu an kullandığım Xigmatek PTI-G3606 die bir macun. İnternette millet stress testi yapıyor işlemci Full yükse bile 80 derecelere zor çıkıyorken benim neden yüzde 66'larda 95 derecelere çıkıyor. Macunuda düzgün sürdüğümü düşünüyorum.
Sıvı soğutma alacağım ama alana kadar bu problem neden oluyor olabilir sizce?
İnsanların yaptığı stres testi ile benim yaptığım simülasyon arasında farklar var mı var?

Herkeze merhaba, bu konuyla ilgili bir sürü konu vardır ancak benim sorunumu ben anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.
İşlemcim Ryzen 2600 kasa hava akışında problem yok.
Ben moleküler dinamik simülasyonları yapıyorum ve 6 veya 8 çekirdeğe bölürüyorum işi.
İşlemci yaklaşık 1 dakika içinde hemen 90-95 derecelere çıkıyor ve işlemci kullanımına baktığımda %60-70 arası oluyor.
Birkaç defa termal macun değiştirdim, şu an kullandığım Xigmatek PTI-G3606 die bir macun. İnternette millet stress testi yapıyor işlemci Full yükse bile 80 derecelere zor çıkıyorken benim neden yüzde 66'larda 95 derecelere çıkıyor. Macunuda düzgün sürdüğümü düşünüyorum.
Sıvı soğutma alacağım ama alana kadar bu problem neden oluyor olabilir sizce?
İnsanların yaptığı stres testi ile benim yaptığım simülasyon arasında farklar var mı var?
Stok fan mı kullanıyorsunuz? Fanın oturduğundan emin misiniz?

Yani hocam Intel'e nazaran AMD işlemcilerin ısı değerleri daha değişkenlik gösterir. Stok fanıyla bu iş yapılıyorsa ve dediğinizden yola çıkarak termal macun yenilenmişse kule tipi veya sıvı sogutma haricinde bir seçenek kalmıyor.

Kasa Vento VG06F, kumandasında fan tuşuna bastığımda çok aşırı bir hava üflemesi yapıyor arkaya ve önden içeri onu hissediyorum, bi kaç işlemci ısı programı ile deneme yapmıştım anında sıcaklık tam yükse 80 lara çıkıyor sonra 97 de felan sabit kalıyordu. 3 -4 defa macun değiştirdim fanın tam oturduğundan eminim (stok fan). Her seferinde yüzde 70 yükte bile aşırı ısınıyor. Boşta 34 derece iken şuan yüzde 14 kullanımda 61 derece mesela.

Modeli hakkında bir şey söyleyemem ama Vento kasaların genelde alt seviye kasalar olduğunu okumuştum. Kasa ve fandan kaynaklı olabilir.
Sorunun kasadan olup olmadığını nasıl anlarım?. Şuan anakart sıcaklığı çok düşük ve yüzde 77 kullanımda 92 derece bilgisayar. Yalnız 6 çekirdeğin bazıları yüzde 90 kullanılıyor bazıları yüzde 40 felan, Bunun etkisi olur mu ? ortalama yüzde 77 diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı