R5 3600 100 derece oluyor

BIOS azalttı ise herhangi bir masrafa gerek yok ama devam ederse sorunu o zaman alınabilir.
Bu arada arkadaşa "çok bilmiş" yazmamanız lazım. Lütfen uygun bir üslup ile konuşun.

Siz onun konuşma tarzına bakın önce, ben durduk yerde kimseye hakaret etmem. Bana attığı iki mesaja bakın.

Siz onun konuşma tarzına bakın önce, ben durduk yerde kimseye hakaret etmem. Bana attığı iki mesaja bakın.

Öncelikle ben herhangi bir konuşma tarzında anormallik görmedim. Ayrıca eğer ki kötü bir üslup kullandığını düşünüyorsanız ona aynı şekilde cevap vermemelisiniz.

Öncelikle ben herhangi bir konuşma tarzında anormallik görmedim. Ayrıca eğer ki kötü bir üslup kullandığını düşünüyorsanız ona aynı şekilde cevap vermemelisiniz.

Kusura bakmayın bu insanlar bende sabır bırakmadılar. Nasıl anormallik göremiyorsunuz onu da anlamıyorum.

, eğer arkadaşın mesajı yüksek diye itibar ettiyseniz büyük hata yapmışsınız. Her yüksek mesajlı olan kişinin dediklerini doğru sanmamak lazım. Belki boşuna soğutucu alacaktınız.

Konu sahibi arkadaş işlemciyi 4.2 yapınca 100 dereceyi görüyor demiş. Aynı işlemciye sahibim. Eğer BIOS'tan hiçbir şeye dokunmadan 4.2 yaparsan tabii ki o frekansı beslemek için o işlemciye anakart yüksek voltaj vermeyi seçecek ki öyle programlanmış. 1.4 üzeri voltajı dayıyor anakartlar Ryzen 5 3600'e. Arkadaş elle ayarlamasaydı ısıdan dolayı belki anakart o işlemci frenkansını 4.2'ye kadar Boost etmesine müsaade etmeyecekti. Doğru olan o frekans ayarından sonra voltajı elle girip 1.3 Volt'tan daha aşağı değere ayarlamak. Ayrıca arkadaştaki fan tipi yüksek ısılara çıkan işlemcilere göre tasarlanmış bir fan tipi değil. Benim gibi Ryzen 5 3600 kullanan çoğunluk işlemcinin akıcılığının yanında ısı problemlerine de sahip oluyorlar. Bu işlemci sayesinde çok kişi undervolt yapmayı, stabilite testlerini, doğru voltajı bulmayı, fan takıp çıkarmayı, termal macun sürmeyi, kasa içerisindeki hava sirkülasyonunu sağlamayı öğrendi :)

Son düzenleme:
Benim gibi Ryzen 5 3600 kullanan çoğunluk işlemcinin akıcılığının yanında ısı problemlerine de sahip oluyorlar. Bu işlemci sayesinde çok kişi undervolt yapmayı, stabilite testlerini, doğru voltajı bulmayı, fan takıp çıkarmayı, termal macun sürmeyi, kasa içerisindeki hava sirkülasyonunu sağlamayı öğrendi :)
Ryzen işlemciler yapılarından dolayı Intel'e göre daha fazla voltaj çekiyor. R7 3700X kurulumu yapmıştık arkadaşıma, full yükte agresif bir voltaj salınımı var. 1.420 gibi bir değer görülebiliyordu. Ben 10700K ile 4.8 GHZ bütün çekirdekler dahi 1.240'ları görüyorum. Yani Ryzen işlemciler alındığında ayar cidden istiyor. Ama uygun voltaj ayarı bulununca Intel'den daha serin oluyor. Konu sahibinin hem soğutucusu berbat, hem de voltaj ayarında sıkıntı var.

Merhaba sayın arkadaşlar işlemcimi BIOS ayarlarından 4.2 yapınca 90 100 falan oluyor.
Bende 39 yaptım anca öyle 70-80-85 arası oluyor fakat çok garibime gitti bilgisayarımı yeni İncehesap'tan aldım işlemci soğutucusu Game Power airbender.
Yazsanız direk çıkar acaba o mu kötü ya da sürdükleri termal macun mu dandik anlamadım.
Yardımlarınızı bekliyor teşekkür ediyorum.

Sayın Emre kardeşim aynı dertten bende mustaribim aynı işlemciyi kullanıyoruz ve MSI 3060 Ventus modeli var bende de Çin malı kule tipi soğutucu var 6 bakır borulu hem de undervolt yaptım fakat BF5'te çok oyundan atma yaşadım bu tamamen onla alakalıymış bunu anladım (voltaj yükselttikçe oyundan atmamaya başladı deneyerek gördüm) fakat buna rağmen piyasadaki en kaliteli macunu (Arctic MX-4) aldım sürdüm sonuç çok değişmedi sıvı soğutma tavsiye ediyorum bende şu an almak için kampanya kovalıyorum 120'lik tavsiye etmiyorum çünkü ekran kartımız yüksek işlemci gücü gerektiriyor gerektiğinde darboğaz yapıyor ısıyı yükselterek sabitledim yine değişmiyor 10 derece en fazla (yükte) sanada bunu öneriyorum saygılar.

Son düzenleme:
Sayın Emre kardeşim aynı dertten bende mustaribim aynı işlemciyi kullanıyoruz ve MSI 3060 Ventus modeli var bende de Çin malı kule tipi soğutucu var 6 bakır borulu hem de undervolt yaptım fakat BF5'te çok oyundan atma yaşadım bu tamamen onla alakalıymış bunu anladım (voltaj yükselttikçe oyundan atmamaya başladı deneyerek gördüm) fakat buna rağmen piyasadaki en kaliteli macunu (Arctic MX-4) aldım sürdüm sonuç çok değişmedi sıvı soğutma tavsiye ediyorum bende şu an almak için kampanya kovalıyorum 120'lik tavsiye etmiyorum çünkü ekran kartımız yüksek işlemci gerektiriyor gerektiğinde darboğaz yapıyor ısıyı yükselterek sanada bunu öneriyorum saygılar.

Konu dışı ama Arctic MX-4 olarak piyasada satılan çoğu macun sahte imiş. Bende almıştım. Macunun çok koyu olması dışında bir tane bile sahte belirtisi olmadığı halde sahteymiş. PC hocasının bununla ilgili videosu var. Eğer 2019 Edition yazan ve cıvıl cıvıl poşet bir pakette ise o macun geçmiş olsun sahte macun kullanmışsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konu dışı ama Arctic MX-4 olarak piyasada satılan çoğu macun sahte imiş. Bende almıştım. Macunun çok koyu olması dışında bir tane bile sahte belirtisi olmadığı halde sahteymiş. PC hocasının bununla ilgili videosu var. Eğer 2019 Edition yazan ve cıvıl cıvıl poşet bir pakette ise o macun geçmiş olsun sahte macun kullanmışsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu izledikten sonra orijinalini sipariş verdim söylediklerim bu deneyimlerin sonucu hocam :)

Geri
Yukarı