R5 5500 - RX 6600 sistemde oyun oynarken CPU kullanımı %100 oluyor

yzcmustafa

Zeptopat
Daha fazla  
Ryzen 5 5500 işlemcim ve RX 6600 ekran kartım var NFS Heat ile sistemi denemek istedim bu arada sistemi yeni topladım parçalar sıfır ancak işlemci oyun içerisinde %100 oluyor ve ekran kartı sadece %50 çalışıyor. Bunların yanında oyun acayip donuyor sadece Full HD ayarlarda.

RAM: 3200 MHz çift slot toplam 16 GB.
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max II BIOS en güncel sürüm.
PSU: 550W Corsair CV550.
Kule tipi kaliteli bir işlemci soğutucum var.

Oyunlar işlemciden güç alarak çalışıyor ekran kartından degil güç yönetimi modunu yüksek veya nihai performansa almak yeterli olabilir veya ayarlardan grafikler kısmına giderek oyununu dosyalardan bulup yüksek performans ve ekran kartının yazılı olduğu kutucuğu işaretleyerek tekrar deneyebilirsin.

Oyunlar işlemciden güç alarak çalışıyor ekran kartından degil güç yönetimi modunu yüksek veya nihai performansa almak yeterli olabilir veya ayarlardan grafikler kısmına giderek oyununu dosyalardan bulup yüksek performans ve ekran kartının yazılı olduğu kutucuğu işaretleyerek tekrar deneyebilirsin.
Nispeten yanlış. İşlemciden çok ekran kartına yük bindiren oyunların (Triple AAA) işlemciyi %100 kullanıp GPU'yu 50 seviyesinde kullanması normal değil. GPU nun tam yükte olması gerekir. İşlemci konusunda kötü seçim yapmışsınız.

Nispeten yanlış. İşlemciden çok ekran kartına yük bindiren oyunların (triple AAA) işlemciyi %100 kullanıp GPU'yu 50 seviyesinde kullanması normal değil. GPU'nun tam yükte olması gerekir. İşlemci konusunda kötü seçim yapmışsınız.

Bende de aynı şekilde çalışıyor ıslemci ve ekran karti %80 üzerine çıkmıyor Spider-Man Remastered oyununda.

Bende de aynı şekilde çalışıyor ıslemci ve ekran karti %80 üzerine çıkmıyor Spider-Man Remastered oyununda.
Hocam olay o zaten arkadaşın GPU %50 kullanırken işlemci %100 kullanıyor, normal değil. Yüksek ayarlarda en son çözünürlükte Triple AAA oyunların gpuyu %100 e kadar kullanması lazım.

Hocam olay o zaten arkadaşın GPU %50 kullanırken işlemci %100 kullanıyor, normal değil. Yüksek ayarlarda en son çözünürlükte triple AAA oyunların GPU'yu %100'e kadar kullanması lazım.

Evet yazılımsal problem sanırım.

İşlemciye ekran kartından daha fazla yük binmesinin sebebi ekran kartı driverlerinin güncel olmaması olabilir güncellemeleri kontrol etmelisin.

Amd Adrenalin sürücünüz yüklü mü ? Yüklü ise sürüm kaç ? Oyun içi benchmarkı resim çekermisiniz ?
Görseli ekledim

Evet yazılımsal problem sanırım.

İşlemciye ekran kartından daha fazla yük binmesinin sebebi ekran kartı driverlerinin güncel olmaması olabilir güncellemeleri kontrol etmelisin.
Hocam sizin dediğiniz gibi denedim ancak düzelme olmadı

Dosya Ekleri

• 20221219_180927.jpg
    20221219_180927.jpg
    140,5 KB · Görüntüleme: 23
Görseli ekledim

Hocam sizin dediğiniz gibi denedim ancak düzelme olmadı
Hocam DDU ile Amd sürücülerini silip Rehber: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi rehbere burdan ulaşın. 22.5.1 sürümünü kurup tekrar denermisiniz ? Başka oyun yüklüyse mümkünse onda deneyin. AMD Adrenalin yükledikten sonra oyun moduna alın. Windows otomatik güncelleştirmeyi kapatmayı unutmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı