R5 5600, PBO Auto vs Enabled Farkı ve Wraith Prism Sıcaklık Sonuçları

Makaleler
25
Anakart
MSI B450 Tomahawk Max II
Merhaba arkadaşlar. R5 5600 işlemci kullanmaktayım. İşlemci Cinebench R23 testi yaptığımda olması gerekenden düşük çoklu çekirdek puanı veriyordu ve bunun için var olan konuma mesaj attım ve sağ olsun @BerkayZ87 hocam PBO ayarını "Enabled" yapmam gerektiğini belirtti. BIOS'a girip Precission Boost OverDrive(PBO) ayarını Enabled yaptım ve işlemcideki sıcaklık olsun, güç tüketimi olsun ve performans olsun değişimi şaşırttı. Belki de Cinebench R23 testi yapmasam hiç fark etmeyecektim bile böyle olduğunu. Şimdi bakalım o değişimler neymiş.

Testi Wraith Prism soğutucu ile ve Maxtor CT9E macun ile yaptım. Aynı zamanda bir nevi 105W TDP'si bulunan ve "Stok" soğutucu olarak adlandırılan Wraith Prism'in nasıl performans sunduğunu da göreceğiz. 10 dakika olmak üzere Prime 95 Small FFT's testi yaptım.

İlk olarak PBO Auto ayarında boştaki sıcaklık durumları bu şekilde:

pbo auto boşta.png

Bu da yükteyken:

pbo auto yükte.png

Bakın burada her şey normal gibi gözüküyor olabilir ama az sonra PBO enabled olan testi attığımda asıl farkın ne olduğunu anlayacaksınız. İşlemci base frekansın bile altında çalışıyor. Bende frekanslar bu şekilde çıktı anlamadığım şekilde ancak sizde Turbo frekansta çalışabilir, güç tüketimi ise aşağı yukarı 70-80W bu kısım normal.

Şimdi PBO Enabled olarak boşta ve yükteki sonuçlara bakalım.

Boşta:
boşta.png

Boşta bir fark yok ama asıl fark yükte çıkıyor.

Yükte:

10dk yükte.png

Gördüğünüz gibi frekanslar 4.2'lere kadar çıktı, Turbo frekansta kalamıyor çünkü sıcaklıklarımız gördüğünüz gibi 90 derecelere yaklaşmış durumda. Asıl fark güç tüketiminde ortaya çıkıyor, 152W'a kadar peek atmış gördüğünüz gibi. Bu işlemcilerin asıl gücü PBO açık olunca ortaya çıkıyor bunun sebebi ise Auto ayarı aslında bir nevi disabled ile aynı görevi görüyor diyebiliriz. Ben MSI B450 Tomahawk Max 2 anakart kullanıyorum, belki benim anakartımda bu ayar buna sebebiyet veriyordur farklı anakartta Auto olsa bile açık görevi görüyordur bunu bilemem ancak belirtmem gereken şu ki 5600 işlemci kullanıyorsanız bu ayarı kontrol edin zira işlemcinin performansı kısılıyor.

5600 öyle yabana atılacak bir işlemci değil, B450 Tomahawk Max 2 gibi bir anakartı bile zorlayabiliyor, MOSFET'ler 70 dereceye kadar çıkmış.

Wraith Prism'in de oldukça iyi iş çıkardığını söyleyebilirim. 105W TDP olmasına rağmen 150W'a kadar 89 derecede sabitleyebildi işlemciyi. Tabii bunda macunun etkisi de olabilir.

Önceki konumdan da Cinebench R23 testlerini ekleyeyim buraya, kafanızda daha iyi oturmuş olur.

Burada PBO Auto'da iken yaptığım R23 testi:

1684684578326.png

Bu da PBO Enabled iken yaptığım:

1684684598650.png

Sonuçlar bu şekilde. 1 ayar değişikliği sayesinde kafadan 1500 puan alıyorsunuz. Sizler de işlemciyi tam performansında kullanmak için bu ayarı kontrol etmeyi unutmayın.

Son düzenleme:
Tomahawk Max 2 guzel anakart ya, 5800X kullandigim donemde kullanmistim. 30 dakikalik Prime95 sonunda sicakliklar bu sekildeydi.

54AFEC58-24C9-4FAD-B913-79F4FE423BFE.png

Bu arada guzel konu. Pek cok kisi bu detayi atlayip islemcisini daha gucsuz kullaniyor.

İyi bir soğutucu varsa PBO ve CPB'nin açılmasını öneriyorum. Özellikle manuel O.C bilmeyen kişiler için bu ayarlar tek tuşla işlemcinin gücünü maksimum olarak kullanabiliyor. Manuel O.C yapmayı bilen ve uğraşan kişiler zaten işlemciden istediği verimi alabiliyor.

Advsnced ile değerleri manuel girdiğinde üstüne 200 CPU pozitif boost ve curve optimize çeksen 12000 puan almak işten değil. 5600 5600G'den güçlü buna rağmen ben 5600G ile 11230-11450 arası puan alıyorum. Stok hızdan yaklaşık 1800 fazla puana denk geliyor.

Advsnced ile değerleri manuel girdiğinde üstüne 200 CPU pozitif Boost ve curve optimize çeksen 12000 puan almak işten değil. 5600 5600G'den güçlü buna rağmen ben 5600G ile 11230-11450 arası puan alıyorum. Stok hızdan yaklaşık 1800 fazla puana denk geliyor.

Hocam açıkçası çok fazla kafa yormak istediğim işler değil. Stabillik bozuluyor vs pek uğraşmak istemiyorum açıkçası. Normal şartlarda alması gereken puan aşağı yukarı böyleymiş galiba 5600'ün.

@BerkayZ87 hocam PBO seçenekleri arasında 1'den 4'e kadar Enhanced mode seçenekleri var, bunları denesem performans olarak bir tık daha artış olur mu acaba? PBO limitlerini arttırıyormuș sanırsam. Stabil mıdır?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı