R5 5600X overclock nasıl yapılmalı?

agei

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Overclock tecrübem daha önce olmadı ve 2 fanlı bir kule tipi soğutucu ile Gigabyte default ayarlarında(PBO otomatik CPB otomatik) 3.7- 4.6 GHz arasında gidip geliyor. Cyberpunk 2077 testinde işlemci 67-73 derece arasında çalışıyor. Bu şekilde bir şekilde işlemcinin hızını değiştirmemde rehber olabilir misiniz? Sıcaklıklar yine bu seviyede veya yakınlarında olması uygundur bir GHz verip voltaj seviyesini kaçtan düşürmem gerektiğini söylerseniz mutlu olurum.
Sistemim:Sistem: Zotac Twin Edge RTX 3060 Ti, R5 5600X, Corsair 3600 MHz 16 GB RAM, 500 GB M.2 SSD, Corsair Spec Delta RGB kasa.

Overclock tecrübem daha önce olmadı ve 2 fanlı bir kule tipi soğutucu ile Gigabyte default ayarlarında(PBO otomatik CPB otomatik) 3.7- 4.6 GHz arasında gidip geliyor. Cyberpunk 2077 testinde işlemci 67-73 derece arasında çalışıyor. Bu şekilde bir şekilde işlemcinin hızını değiştirmemde rehber olabilir misiniz? Sıcaklıklar yine bu seviyede veya yakınlarında olması uygundur bir GHz verip voltaj seviyesini kaçtan düşürmem gerektiğini söylerseniz mutlu olurum.
Sistemim:Sistem: Zotac Twin Edge RTX 3060 Ti, R5 5600X, Corsair 3600 MHz 16 GB RAM, 500 GB M.2 SSD, Corsair Spec Delta RGB kasa.

Hocam 16 GB RAM ile O.C. Önermem zaten işlemci güçlü darboğaz olmaz. Voltajı artırmamız gerek ve Technopat YouTube kanalında videolardan ulaşabilirsiniz.

Overclock bir anda yapılacak bir şey değil daha çok bir süreçtir. Sizin küçük ve yavaş hamleler ile deneyerek bulmanız gerekiyor. Minik minik artışlar ile soğutmanızın el verdiği en serin şekilde en ideal frekansı bulmaya çalışın.

Bunu isteme sebebim stabilite düşüyor ve oyun lobilerinde hemen 4650 MHz'e çıktığı için sıcaklıklar 80 dereceleri buluyor.
Overclock bir anda yapılacak bir şey değil daha çok bir süreçtir. Sizin küçük ve yavaş hamleler ile deneyerek bulmanız gerekiyor. Minik minik artışlar ile soğutmanızın el verdiği en serin şekilde en ideal frekansı bulmaya çalışın.

Bunun hakkında yardımcı olabilir misiniz bu sıcaklıklarda voltaj ve GHz'i ne yapmalıyım.

Bunu isteme sebebim stabilite düşüyor ve oyun lobilerinde hemen 4650 MHz'e çıktığı için sıcaklıklar 80 dereceleri buluyor.

CPB kapatabilirsiniz. Bunun yanında işlemciyi 4.0 GHz ile deneyin. Eğer baktınız işlemci hala serin çalışıyor yine minik artışlar ile denemeler yapabilirsiniz. 75 derecenin üstüne çok çıkmasın yeterli.

Bunun hakkında yardımcı olabilir misiniz bu sıcaklıklarda voltaj ve GHz'i ne yapmalıyım.

Soğutmanızı söylemeniz lazım. Ayrıca anakart modelini de söylerseniz iyi olabilir.

CPB kapatabilirsiniz. Bunun yanında işlemciyi 4.0 GHz ile deneyin. Eğer baktınız işlemci hala serin çalışıyor yine minik artışlar ile denemeler yapabilirsiniz. 75 derecenin üstüne çok çıkmasın yeterli.

Soğutmanızı söylemeniz lazım. Ayrıca anakart modelini de söylerseniz iyi olabilir.

Tam olarak modelini bilmiyorum soğutucumun ancak 2 adet fanı olan bir kule tipi soğutma. Anakart B450M S2H.

Tam olarak modelini bilmiyorum soğutucumun ancak 2 adet fanı olan bir kule tipi soğutma. Anakart B450M S2H.

Fotoğrafı var ise atabilir misiniz? Kötü bir model olduğunu düşünmüyorum fakat ne kadar iyi olduğu da önemli. CPB'yi kapatarak ani sıcaklık yükselişlerinin önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında performans kaybı olsun istemezseniz dediğim gibi 4.0GHz ile denemeye başlayarak ufak ufak frekansı arttırın. Ekran kartı overclocklarında genelde +10 şeklinde yaparlar, siz de +10 yaparak artık soğutucunuzun yettiği yere kadar yapın, yettiği yere kadardan kastım 75 derecenin çok üstüne çıkmayacak şekilde.

Nereden yapacağım bu işlemi ve kaç voltajdan başlamalıyım. Fotoğrafını atıyorum.
Fotoğraflar:
Ayrıca bu konunun yanında bir konuda daha danışacağım yan kapağı veya ön kapağı çıkardığımda 6-10 derece düşüyor sıcaklık galiba içerisi sıcak hava doluyor farklı bir egzoz fanı yukarı kısma nasıl montajlayabilirim donanımsal olarak pek bir bilgim yok.

Dosya Ekleri

• 1632420561980923301475446128645.jpg
    1632420561980923301475446128645.jpg
    40,8 KB · Görüntüleme: 48
  • 16324205799318384166957376762966.jpg
    16324205799318384166957376762966.jpg
    31,5 KB · Görüntüleme: 37
Vallahi anlayamadım, ama nedense Cooler Master geldi aklıma gördüğüm zaman. Neyse, bunların hepsi deneme yanılma işi; buradan ezbere bir bilgi söyleyemem. Sadece CPB'yi kapatıp 4.0GHz'den başlayın derim eğer işlemci hala serin çalışırsa +10 10 şeklinde gidersiniz. Ryzen Master üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz arkada bir stres testi açıkken. Voltajınız eğer stabil 1.3 gibi seviyelerdeyse normal sayılabilir düşürmeye gerek kalmaz. Ben de R5 3600'ü 1.344v ile 3.9Ghz ile kullanıyorum ve gayet serin.

Yeni konular

Geri
Yukarı