R5 5600X stok fanla oyunda 80 derece oluyor

Mineds

Hectopat
Merhabalar,

Geçtiğimiz aylarda ASUS ROG STRIX LC 240 sıvı soğutmamda oluşan sorun ile alakalı bir konu açmıştım. Bugün sonunda sıvı soğutmamı garantiye yollayabildim.

Sıvı soğutma pompa ses sorunu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bugün sıvı soğutucumu söktükten sonra AMD Ryzen 5 5600X işlemcime AMD stok fan takmak zorunda kaldım. İşlemcim boştayken 60 derece oyun açtığımda 65-80 arasında değişiyor. İşlemcimin frekans hızı normalde sıvı soğutmam takılıyken otomatikti fakat 3700 MHz düşürdüm. Bu sıcaklık değerleri AMD Ryzen 5 5600X işlemcisine göre normal mi? Stok fan ne kadar idare edebilir yardımcı olabilir misiniz?

Stok fan ürün linki: https://www.hepsiburada.com/amd-120...mci-fani-95w-p-HBCV00000F9LEE?magaza=Medikalp

Stok fanla kullanılmayacak kadar güçlü kaliteli bir işlemciniz var ama garantiden gelene kadar idare edecektir. Sıcaklıklar normal.(stok fan için)

Stok fan zaten kötü bir performans sunacaktır ama bu kadar kötü olması imkansız. Boştaki değer çok yüksek. Tahminime göre anakart işlemciye fazla voltaj veriyor. Technopat'ın undervolt videosu vardı izleyebilirsiniz. Belki sorununuzu çözebilir.

Edit: Stok fanı takarken termal macunu tazelemediyseniz sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Merhabalar,

Geçtiğimiz aylarda ASUS ROG STRIX LC 240 sıvı soğutmamda oluşan sorun ile alakalı bir konu açmıştım. Bugün sonunda sıvı soğutmamı garantiye yollayabildim.

Sıvı soğutma pompa ses sorunu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bugün sıvı soğutucumu söktükten sonra AMD Ryzen 5 5600X işlemcime AMD stok fan takmak zorunda kaldım. İşlemcim boştayken 60 derece oyun açtığımda 65-80 arasında değişiyor. İşlemcimin frekans hızı normalde sıvı soğutmam takılıyken otomatikti fakat 3700 MHz düşürdüm. Bu sıcaklık değerleri AMD Ryzen 5 5600X işlemcisine göre normal mi? Stok fan ne kadar idare edebilir yardımcı olabilir misiniz?

Stok fan ürün linki: https://www.hepsiburada.com/amd-120...mci-fani-95w-p-HBCV00000F9LEE?magaza=Medikalp
Şimdi stok fan kötü fakat normalde 60 derece de çok olmuş, CORSAİR 4000D AİRFLOW stok fanla 5600x PBO açık bir şekilde oyunlarda 85 normalde 45-50 arası alıyorum.

Stok fan zaten kötü bir performans sunacaktır ama bu kadar kötü olması imkansız. Boştaki değer çok yüksek. Tahminime göre anakart işlemciye fazla voltaj veriyor. Technopat'ın undervolt videosu vardı izleyebilirsiniz. Belki sorununuzu çözebilir.

Hocam yapmayın Ryzen 5 1600 AF boşta 50 derecede çalışıyor zaten stok soğutucu ile en azından benim sistemde 10 derece tabii göze büyük geliyor ama işlemci farkı da bariz bilemedim dediğiniz gibi undervolt biraz daha rahatlatabilir.

Hocam yapmayın Ryzen 5 1600 AF boşta 50 derecede çalışıyor zaten stok soğutucu ile en azından benim sistemde 10 derece tabii göze büyük geliyor ama işlemci farkı da bariz bilemedim dediğiniz gibi undervolt biraz daha rahatlatabilir.
5600X’in stok soğutucusunun Wraith Stealth olduğunu açıkçası hiç düşünmemiştim. Kendi işlemcim 3600X’in bile stok soğutucusu Wraith Spire modeli. Bunun üstü olan bir işlemcinin yanında herhalde ya Spire ya da Prism vardır diye düşündüm. Prism olması zaten saçmalık olurdu ama Stealth olması daha büyük saçmalık. Stealth olsa bile 60 derecenin boştaki değer için yüksek olduğunu düşünüyorum.

5600X'in stok soğutucusunun Wraith Stealth olduğunu açıkçası hiç düşünmemiştim. Kendi işlemcim 3600X'in bile stok soğutucusu Wraith spire modeli. Bunun üstü olan bir işlemcinin yanında herhalde ya spire ya da Prism vardır diye düşündüm. Prism olması zaten saçmalık olurdu ama Stealth olması daha büyük saçmalık. Stealth olsa bile 60 derecenin boştaki değer için yüksek olduğunu düşünüyorum.

Doğru diyorsunuz ben o detayı düşünmemiştim arkadaşın paylaştığı linkteki fanın hangi model olduğunu açıkçası bilmiyorum bendeki tabii ki de işlemciye göre Wraith Stealth olan dediğiniz gibi Wraith spire olması daha olası eğer değilse tam bir facia 😄

Wraith Stealth modeli sanırsam, yani sıcaklıklar şu anda iyi gibi umarım bir an önce Sıvı Soğutucum gelir. Yoksa gerçekten işlemcim zarar görebilir. Şu anda boşta çalışan PC 50 derece civarında seyrediyor.
1645214510683.png

Core temp değerleri (Normalde 4,5mhz de çalışıyordu sıvı soğutma takılıyken fakat ben bunu 3.7 ye sabitledim)

Wraith Stealth modeli sanırsam, yani sıcaklıklar şu anda iyi gibi umarım bir an önce sıvı soğutucum gelir. Yoksa gerçekten işlemcim zarar görebilir. Şu anda boşta çalışan PC 50 derece civarında seyrediyor.
Eki Görüntüle 1308994

Core Temp değerleri (normalde 4, 5MHz de çalışıyordu sıvı soğutma takılıyken fakat ben bunu 3.7'ye sabitledim)

İyi yapmışsınız hocam yalnız Ryzen 5 5600X ile Wraith Stealth olması gerçekten can sıkıcı ama siz MHz kısarak en iyi çözümü yapmışsınız. Sizi sıvı soğutucunuz gelene kadar idare edecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı