Çözüldü R5 5600X ve RTX 2060S güncelleme sonrası düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DIABLO36

Hectopat
Merhaba. RTX 2060 Super ile R5 5600X işlemcili, 2x8 3200 MHz CL16 sisteme sahibim. Bugün gelen hem Valorant'a hem de Nvidia güncellemelerini yaptım ve her zaman oynadığım ayarlarda 140-150'nin altına asla inmeyen FPS değerlerim bugün 80-90'lara kadar düşüyor. Sorunun belki Nvidia güncellemesi ile alakalı olduğunu düşündüm ve DDU ile silip, bir eski sürümü yükledim ama yine hiçbir şey değişmedi. Sisteme format attım ve yine bu sistem ile 80-90 FPS'lere kadar düşmekte. Oyunda birkaç kişiye sordum, sizde de FPS düşüklüğü var mı diye ama hayır cevabını aldım. 130-140'ın altına asla düşmeyen FPS değerlerim sizce neden 80-90 FPS'lere çok kolay düşüyor ve çıkmıyor? V-Sync vs. açık değil bu arada. Valorant oynayan ve benim gibi bu sorunu yaşayan var mı?

Çözüm
Şahsen denemediğim yol kalmamıştı. Artık en son çare olarak dün mevcut Windows 10 20H2 sürümünden, Windows 10 2004 19041.867 sürümüne düşürdüm ve haliyle temiz kurulum yaptım. Enteresan bir şekilde sorunum çözülmekle kalmadı FPS değerlerim daha da arttı. Ek olarak NVIDIA'nın en son sürümü olan 461.92 sürümü yerine ilk olarak 461.40 olan sürümünü kurdum internet sitesinden. Aynı oyun karesinde ortalama FPS değerlerimi kaydettikten sonra, DDU ile mevcut Driver'ı sildim ve son sürümü de yükledim. NVIDIA'nın son sürüm ile beraber yaklaşık 30-50 FPS arasında kayıp yaşadım. 400-450 aralığındaki 461.40 sürümünde aldığım değerler, 461.92 ile en fazla 420 FPS'leri görmekteydi. Şu an NVIDIA'nın 461.40 sürümü ile Windows 10 2004 sürümünü kullanmaktayım. Windows versiyonunu düşürerek sorunu çözdüm ben. Kesin olarak size de yarar mı bilmem ama inanın bahsettiğim gibi denemediğim yol kalmamıştı.
@SlaxLer
Şahsen denemediğim yol kalmamıştı. Artık en son çare olarak dün mevcut Windows 10 20H2 sürümünden, Windows 10 2004 19041.867 sürümüne düşürdüm ve haliyle temiz kurulum yaptım. Enteresan bir şekilde sorunum çözülmekle kalmadı FPS değerlerim daha da arttı. Ek olarak NVIDIA'nın en son sürümü olan 461.92 sürümü yerine ilk olarak 461.40 olan sürümünü kurdum internet sitesinden. Aynı oyun karesinde ortalama FPS değerlerimi kaydettikten sonra, DDU ile mevcut Driver'ı sildim ve son sürümü de yükledim. NVIDIA'nın son sürüm ile beraber yaklaşık 30-50 FPS arasında kayıp yaşadım. 400-450 aralığındaki 461.40 sürümünde aldığım değerler, 461.92 ile en fazla 420 FPS'leri görmekteydi. Şu an NVIDIA'nın 461.40 sürümü ile Windows 10 2004 sürümünü kullanmaktayım. Windows versiyonunu düşürerek sorunu çözdüm ben. Kesin olarak size de yarar mı bilmem ama inanın bahsettiğim gibi denemediğim yol kalmamıştı.
@SlaxLer

Son düzenleme:
Çözüm
@SlaxLer

Hocam ben de birçok yolu denedim fakat Windows'un eski sürümlerine geçiş sağlayamıyordum. Ve gaminggentr ye yazmıştım. Bu şekilde sorunum var gibisinden ürünü aldığınız gibi garantiye yollayın denildi. Ben de kutusuna koydum pazartesi günü garantiye yollayacağım. Hiç risk almak istemiyorum. Windows kişiselleştirmesi vs. yaparsam iade hakkımı kaybedeceğim söylenildi.
Fakat şu an sorunu düzeltebileceğini söylediğiniz için denemek isterim Windows sürümünü nasıl değiştireceğimi anlatma şansınız var mıdır veya videosu varsa yollar iseniz çok sevinirim.
Sorunu çözdüm hocam çok teşekkür ederim bilgi paylaşımınız için ^^

Son düzenleme:
Hocam ben de birçok yolu denedim fakat Windows'un eski sürümlerine geçiş sağlayamıyordum. Ve gaminggentr ye yazmıştım. Bu şekilde sorunum var gibisinden ürünü aldığınız gibi garantiye yollayın denildi. Ben de kutusuna koydum pazartesi günü garantiye yollayacağım. Hiç risk almak istemiyorum. Windows kişiselleştirmesi vs. yaparsam iade hakkımı kaybedeceğim söylenildi.
Fakat şu an sorunu düzeltebileceğini söylediğiniz için denemek isterim Windows sürümünü nasıl değiştireceğimi anlatma şansınız var mıdır veya videosu varsa yollar iseniz çok sevinirim.
Açıkçası bu durumun donanımsal olmadığı aşikar. Sisteminizi satın aldığınız mağazaya göndermek ve durumu incelemeleri tamamen zaman kaybı olacaktır, onlar da bu durumu parçalardan değil, oyundan kaynaklı olduğunu ifade edip size geri gönderecektir. Parçalarda sorun yoktur, diğer oyunlarda alması gerektiği FPS değerlerini alıyor sistem gibi gibi. Windows ve Office ISO İndirme Aracı Buradaki konudan bahsettiğim sürümü indirip, Rufush ile USB belleğinize yazdırmanız gerek. UEFI Windows 10 USB Hazırlama Rehberi - Technopat burası da o konuda yardımcı olacaktır. USB belleğinize yazdırdıktan sonra USB belleği bilgisayara takarak yeniden başlatın. Hangi anakartı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama Boot ayarlarından (ASUS benim anakartım, sistem açılırken F8 basıyorum Boot menüsü için) Boot menüsünü açarak Windows'un yüklü olduğu USB sürücüsünü seçerek temiz kuruluma başlayabilirsiniz.

@SlaxLer Dostum gaming.genden ben de aynı sistemi aldım seninle aynı sorunu yaşıyorum windowsun eski sürümünü indirdim kurdum valorantı açtığımda 400 fps leri gördüm fakat birdahaki açışımda tekrar eski haline döndü sende ne durum şu an ?

Yeni konular

Geri
Yukarı