R5 7600X sıcaklık değerleri normal mi?

Vyrion

Decapat
Daha fazla  
Selam, yeni sistem topladım. 7600X ile DeepCool LS520 240mm sıvı soğutucum var, kasam Lian Li Lancool 216. İşlemci için herhangi bir ayar yapmadım stok şekilde stress testleri yaptım. Testleri başlatır başlatmaz 90 dereceleri görmesi normal midir? Sonuçlar nasıl sizce?

Dosya Ekleri

• işlemci 2.JPG
    işlemci 2.JPG
    272,8 KB · Görüntüleme: 166
  • işlemci test 2.JPG
    işlemci test 2.JPG
    86,5 KB · Görüntüleme: 164
  • işlemci test.JPG
    işlemci test.JPG
    259,5 KB · Görüntüleme: 129
  • işlemci voltaj.JPG
    işlemci voltaj.JPG
    113,3 KB · Görüntüleme: 146
Sıvı soğutma ile beraber 90 derece normal değil.
1-) Macunu kontrol et.
2-) Sıvı soğutma tam oturmuşmu kontrol et.
3-) Radyatör fanlarını kontrol et.

Bu konuya bakmanızı öneririm. Güncel. Ryzen 7000 serisi 95 dereceye kadar güç çeker. 100'e kadar sorun yok 95-96yı geçmediği sürece. Bir sorun yok.

Normal. İşlemcin güçlü ve ısınmayı seviyor. Stres testlerinde ise işlemci alabileceği maksimum yükü alıyor ve dolayısıyla maksimum çıkacağı sıcaklığa çıkıyor. Oyun için kullanacaksan bu kadar yüksek olmaz. -10, -15 derece aşağısını rahat görürsün.

Bir de AAA oyun testi yap, ona bakalım.

Normal tabi doğru bir kıyaslama olmayacak ama 13700k stok halde cinebench testinde çoklu çekirdek testini başlat dediğim anda 100 derecede çalışıyor, undervolt veya güç limiti ile sıcaklık değerleri düşer ancak oyunlarda o dereceleri görmezsiniz.

Bu konuya bakmanızı öneririm. Güncel. Ryzen 7000 serisi 95 dereceye kadar güç çeker. 100'e kadar sorun yok 95-96yı geçmediği sürece. Bir sorun yok.

Hocam ben stok halde kullanıyorum şu an siz hangi ayarları yaptınız ve önerir misiniz?
Normal. İşlemcin güçlü ve ısınmayı seviyor. Stres testlerinde ise işlemci alabileceği maksimum yükü alıyor ve dolayısıyla maksimum çıkacağı sıcaklığa çıkıyor. Oyun için kullanacaksan bu kadar yüksek olmaz. -10, -15 derece aşağısını rahat görürsün.

Bir de AAA oyun testi yap, ona bakalım.
RDR2 ve Cyberpunk 2077'de full ayarlarda benchmark testi yaptım. RDR2'de en fazla 68 dereceyi gördü anlık olarak sonra düştü ortalama 60-62 derecelerde devam etti. Cyberpunk 2077'de ise 56 derecede başlayıp anlık bir sahnede 72 derece çıkıp tekrar 60 derece civarı devam etti. Sizce bu değerler iyi midir? Herhangi bir ayar yapmam gerekli mi eco mod vs.

Bir de ekran kartım 4070 Ti 2 oyunda da 60 derecede sabitti %98-99 kullanım ile normal sanırsam.

Hocam ben stok halde kullanıyorum şu an siz hangi ayarları yaptınız ve önerir misiniz?

RDR2 ve Cyberpunk 2077'de full ayarlarda benchmark testi yaptım. RDR2'de en fazla 68 dereceyi gördü anlık olarak sonra düştü ortalama 60-62 derecelerde devam etti. Cyberpunk 2077'de ise 56 derecede başlayıp anlık bir sahnede 72 derece çıkıp tekrar 60 derece civarı devam etti. Sizce bu değerler iyi midir? Herhangi bir ayar yapmam gerekli mi eco mod vs.

Bir de ekran kartım 4070 Ti 2 oyunda da 60 derecede sabitti %98-99 kullanım ile normal sanırsam.
Sıcaklıklar gayet iyi bir sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı