R7 5800X RX6900XT bilgisayar kapanıyor

trk.ylmz

Centipat
Merhaba, geçen hafta yeni bir pc topladım.

İçerisindekiler,
AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz 8 Çekirdek 36MB Cache AM4 Socket
Corsair Cp-9020234-eu RM750 750W Tam Moduler 80 Plus Gold
MSI Mag B550 Tomahawk AMD B550 Socket Am4 DDR4 5100mhz
Samsung 980Mz-v8v1t0bw M.2 2280 1TB
Sapphire Radeon VGA NITRO+ RX6900XT SE GAM OC 16GB GDDR6
ID-COOLING SE-224-XT 4pin Pwm 120mm İşlemci Soğutucu

Açıkçası bir haftadır pek bir sorun yoktu, zaten çok uzun süre de kullanmadım. Açtığımda da halihazırda indirdiğim oyunu kurdum. F1 22. 4K monitor olsa bile ben 1080p de falan oynadım. CPU sıcaklığı 40-65 C arasıydı, GPU da hatırladığım kadarıyla o civarda. Bu akşam bir 30-45 dk arası oynayım dedim. Alet bir nokta tık dedi kapandı.

Koku olmadı, tüm fanlar çalışıyordu. Aynı prize takılı diğer Mac Mini cihaza hiç bir şey olmadı (uyku modundaydı)

2-3 sefer tekrar açmayı denedim ama açılıp kapanıyor. Diğer konulara baktım,

- "Ramleri söktüm düzeldi" - bende düzelmedi
- "CPU'yu çıkarın, PSU'dan CPU bağlantısını çıkarın düzelir" - bende düzelmedi
- "PSU'dan CPU, GPU yu çıkarın" - düzelmedi
- "Çok ısınmıştır bekleyin tekrar deneyim" - bende ısınma olmamıştı ama hadi deneyim dedim, düzelmedi

Tuşa basıyorum CPU fan, kasa fanlar falan çalışıyor. GPU fan dönmüyor ama ilk açmada dönüyor muydu onu hatırlamıyorum.

Bir saniye içerisinde kapanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yazıyı post etmeden hemen önce denedim bir 3-4 saniye içinde kapandı. Ben hiçbir şey anlamadım, umarım yardımcı olabilirsiniz

Dosya Ekleri

• IMG_3412.jpg
    IMG_3412.jpg
    239,2 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_3411.jpg
    IMG_3411.jpg
    163,1 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_3410.jpg
    IMG_3410.jpg
    150,4 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_3409.jpg
    IMG_3409.jpg
    212,2 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_3406.jpg
    IMG_3406.jpg
    213,2 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_3407.jpg
    IMG_3407.jpg
    156,1 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_3408.jpg
    IMG_3408.jpg
    230,9 KB · Görüntüleme: 31
750W PSU yetmez o yüzden kapanır diyen arkadaş hiçbir şeyden anlamıyor boşuna dinlemeyin. Yani sorun PSU kaynaklı olabilir ama PSU yetmediği için değil. Eğer elinizde tüm parçaların yedekleri yoksa onlarla tek tek deneyip hangi parçanın sorunlu olduğunu bulabilecek donanımda değilseniz güvenilir bir bilgisayarcıya gidip arıza tespiti yaptırın.
Kendi başınıza deneyebileceğiniz şeyler, komple sistemi söküp, uzay montaj sistemi tekrar toplayıp denemek olabilir. Kabloların yedekleri varsa onları deneyin. Doğru kabloları doğru yerlere taktığınızdan emin olun.
Bios sıfırlama rehberi'ni kullanarak BIOS'unuzu sıfırlayın.

Anladım, yazılım sektöründeyim zaten sürekli Mac kullanıyorum. Bu alet sadece oyun içindi.

Bende yakında yeni bir ekran kartı alacağım 6700XT alacağım ne kadar pahalı olsa da Red Devil serisine canım feda.

Garant.

750W PSU yetmez o yüzden kapanır diyen arkadaş hiçbir şeyden anlamıyor boşuna dinlemeyin. Yani sorun PSU kaynaklı olabilir ama PSU yetmediği için değil. Eğer elinizde tüm parçaların yedekleri yoksa onlarla tek tek deneyip hangi parçanın sorunlu olduğunu bulabilecek donanımda değilseniz güvenilir bir bilgisayarcıya gidip arıza tespiti yaptırın.
Kendi başınıza deneyebileceğiniz şeyler, komple sistemi söküp, uzay montaj sistemi tekrar toplayıp denemek olabilir. Kabloların yedekleri varsa onları deneyin. Doğru kabloları doğru yerlere taktığınızdan emin olun.

garantiye göndermek bence daha mantıklı bilgisayarcı sistemi açıp sökerse garantiyi bozabilir.

Sistemi bir mağazadan mı aldınız yoksa Online olarakmı satın aldınız?

Pek anlayanı değilim ama circuit breaker tarzı bir güvenlik kontrolü varmış gibi geldi bana, sanki bir parçada sorun var, PSU bu sorunu anlayıp gücü kesiyor veya PSU ölümü tattı.

Bir üst yorumdaki arkadaşın tavsiyesi gibi yapıp hangi parça sorumlu ise onu garantiye göndermek veya iade etmek en mantıklı çözüm gibi geldi bana.

Pek anlayanı değilim ama circuit breaker tarzı bir güvenlik kontrolü varmış gibi geldi bana, sanki bir parçada sorun var, PSU bu sorunu anlayıp gücü kesiyor veya PSU ölümü tattı.

Bir üst yorumdaki arkadaşın tavsiyesi gibi yapıp hangi parça sorumlu ise onu garantiye göndermek veya iade etmek en mantıklı çözüm gibi geldi bana.

Sistemi direkt hazır aldıysanız hiç uğraşmayın direkt sistemi gönderin derim.

Hazır sistem aldıysa aldığı yere göndersin tabii ama parçalar pek hazır sistem parçasına benzemiyor tek tek alınmış gibi.

Evet tek tek aldım, ama bu kadar kısa sürede nasıl böyle bir şey olabiliyor hala anlamış değilim. Yük bindirmek anlamında da öyle bir abanmadım. Kapandığında da sağına soluna dokundum baya soğuktu.

Sonra ekran kartı sağlam çıkacak bu sefer PSU göndereceksin PSU'da sorunsuz çıkacak sonra anakartı göndereceksin uğraşılmaz şimdi onunla.

Peki parçaları apayrı sitelerden mi aldın yoksa tek bir siteden mi toplattın.

Sonra ekran kartı sağlam çıkacak bu sefer PSU göndereceksin PSU'da sorunsuz çıkacak sonra anakartı göndereceksin uğraşılmaz şimdi onunla.

Peki parçaları apayrı sitelerden mi aldın yoksa tek bir siteden mi toplattın.

Trendyol, Amazon ve Hepsiburada'dan ayrı ayrı aldım.

Ekran kartını çıkarıp PC'yi açın. Görüntü gelmeyecek ama 1-2 saniyede kapanacak mı onu öğrenmiş oluruz. Lütfen ilk bu adımı uygulayınız ve bize yazınız...

Aşağıdaki adımları izledim ancak değişme olmadı.

İlkten hiç bir şey değiştirmeden güce bastım pc açıldı, siyah ekran geldi. CPU ve BIOS ile ilgili bir hata geldi. Kasa güce basık tutarak kapattım. Sonrasında,

1. PSU yu prizden çıkardım, kasa vidalarından söktüm ve PCIe girişlerini çıkardım, ekran kartını da ana karttan tamamen çıkardım. Kasa güç tuşuna bastım, tekrar 1-2 sn bir güç aldı ve yine kesildi. daha sonra aynı şekilde devam ederek,

2. CPU soğutucuyu çıkardım ve CPU_FAN kablosunu çıkardım. Kasa güç tuşuna bastım, tekrar 1-2 sn güç aldı ve yine kesildi.

3. CPU'nun o kilit benzeri şeyini açıp CPU üstten tutup çıkardım, altından altın pinlere baktım gayet hepsi ilk gün olduğu gibi, leke, toz vs de yok. Tekrar kasa güçe bastım, 1-2 gün aldı ve yine kesildi.

Burada sorun nedir ben hiç anlayamadım. Bir konuda anakart kondensetörü vs. gibi bir şey okumuştum, yarın tekrar deneyin diye bir cevap vardı (sonrasında konu sahibi bir cevap vermemiş), yarın bir tekrar açmayı deneyebilirim ama açılmazsa da sorun, açılırsa da :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı