R9 7950x3D vs RTX 4080'li sistem için PSU önerisi

Jeblion

Picopat
Daha fazla  
Merhaba,

Aşağıdaki listede yer alan parçalar ile bir sistem toplamayı düşünüyorum. Fakat PSU konusunu tam olarak ne yapacağıma karar veremedim.

Sistem şu şekilde;
İşlemci: AMD Ryzen 9 7950x3D.
Anakart: ASUS ROG STRIX X670E-E 6400MHz.
RAM: Corsair dominator Titanium RGB 7200MHz CL34.
Ekran kartı: ASUS gerforce RTX 4080 OC Edition.
M.2 SSD: Kingston Fury Renegade 2TB 7300 yazma 7000 okuma.
Sıvı soğutucu: Corsair iCUE link H150i RGB AiO 360mm AMD uyumlu.
Fan: Corsair iCUE link qx RGB series 4X 120mm.

Kafamdaki PSU Corsair HX1200 idi, sonrasında daha detaylı araştırdığımda 4080 kartlar içn ATX 3.0 PCI-e 5 uyumlu PSU alınmasının daha güvenilir olduğunu gördüm.

Corsair HX1200'de yeni nesil 16pin çıkışı yok. Bu çıkışa sahip PSU'ların içindende ASUS ROG Thor 1000P2 gözüme çarptı.
Ufak bir araştırma ile de bu sistemin ortalama 900W'a yakın güç tükettiği belirtiliyor. Bu durumda 1000W yeterli midir? Yoksa 1200W alıp hiçbir şey için endişelenmemek daha mı iyi?

Ek olarak Corsair HX1200 PSU'su Corsair'ın kendi sattığı 16Pin'lik bir kablo bulunmakta. Bu kablo sağlıklı olur mu?
Not: Bu kablo biraz pahalı olduğu için değmez diye düşünüyorum.

Şimdiden bilgiler için teşekkür ederim.

Öneri için teşekkür ederim. Verimlilik için Platinum bir PSU almak istiyorum. Bunun dışında farklı bir öneriniz var mıdır?

Öneri için teşekkür ederim. Verimlilik için Platinum bir PSU almak istiyorum. Bunun dışında farklı bir öneriniz var mıdır?
4080 zaten 850 watt ile çalışan bir kart ayrıca bu testler 7950 gibi işlemciler ile yapılıyor. O yüzden dert etmene gerek yok 850 watt gold dahi beslerken sen 1000 watt almış olacaksın.

Fazla ucuz geldi bana FSP'nin ucuz modellerinde coil whine sorunu çıkıyor diye biliyorum. Her modelde olacak diye birşey yok ama yani çıkma ihtimali fazla.

PX1000G daha iyi bir ürün ama performans anlamında 700 TL civarında bir fark yok. Bir de Hydro G Pro üst seviye bir ürün zaten. Hyper Pro olabilir o bahsettiğiniz.

Kalite olarak hemen hemen denkler, performans anlamında PX1000G daha iyi birazcık.

Geri
Yukarı