RAM'lere OC yapılır mı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 65
  • Görüntüleme 6B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Arkadaşlar Selam;

Elimde 2 tane 8GB'lık GSkill'ın şu RAM'inden bulunmakta. Ben bu RAM'lere OC yapıp hızını 3000 veya 2800 gibi bir değere çıkarabilir miyim? Daha doğrusu sağlıklı çalışabilmeleri için eğer yapılabiliyorsa ne kadara çıkartabilirim?

Sistemim: I5 7500, MSI Z270 Gaming M3 anakart.

@judgmennt El ile çarpan ve voltaj girmek daha mantıklı bana kalırsa. SoC voltajıyla pek alakası yok o durumun.
@saY Hynix CJR çipleri gerçekten Samsung B-die tarafını aratmıyor. Anakartının yettiği kadar basabilirsin overclocku. Aşağıya bi' örnek bırakıyorum.

Eki Görüntüle 447841

@DaTTeBayoTheFrog Dostum o çipler hakkında hiçbir bilgiye ulaşamadım. Kusura bakma.

Bunlar da benimkiler 😄. Anakart sağ olsun stabil değiller ama.

Eki Görüntüle 447843
Evet, sanırsam dediğiniz gibi. Anakart kalitesi, işlemci silikonuna göre insanlar öyle boostlar alabiliyor. Ben override mode 1.2875V'da 4.1GHz'de kullanıyorum. Auto ayarlar her türlü 1.4V + voltaj verip sabit 4.1 GHz bile yükte tutamadıkları için kullanmıyorum. Şimdi RAM'ler için Memory Try It kısmından CL16 19-19-19-38 ayar denemesindeyim(Eskisi CL16 18 18 18 38 3200MHz idi). Sanırsam sistemimden maksimum performansı fazla voltaj vermeden bu şekilde elde edeceğim.Elle voltaj, SOC voltaj değiştirmedim. Otomatik DRAM'i 1.4V yaptı. Prime95'i açar açmaz error vermedi. Daha başka ne testler yapmalıyım? Prime 95'in RAM testi yeterli mi?

@Tolga Samet
Screenshot_4.png

Sizce ne kadar yapmalıyım :)

@saY 1.35V verip tekrar dener misin? Aynı şekilde ben de RAM'lere 1.4V verince başlangıçta loopa giriyor PC ancak 1.36V'da sıkıntısız çalışıyor. Neden bilmiyorum. Henüz çözemedim 🙂. Ayrıca anakartın 3866 MHz'e kadar çalıştırabiliyor sitesindeki verilere bakarsak.

@saY 1.35V verip tekrar dener misin? Aynı şekilde ben de RAM'lere 1.4V verince başlangıçta loopa giriyor PC ancak 1.36V'da sıkıntısız çalışıyor. Neden bilmiyorum. Henüz çözemedim 🙂. Ayrıca anakartın 3866 MHz'e kadar çalıştırabiliyor sitesindeki verilere bakarsak.
1.35V 18-20-20-20-38 3466 denedim yine loopa girdi 4-5 kere kapanıp açıldı. 2133 e geri çekti.
1570975517062.png

Burada 3466 ya kadar yazmış diye fazlasını denemiyorum.

@saY Anakartın nedir?

@judgmennt Ben genelde önce Memtest, sonra AIDA64 ile test ediyorum.

@Silinen üye 3200 MHz'de 16-18-18-36 ve 1.35V ile stabil çalışması gerek. İnternetten "Hynix MFR overclock" şeklinde arama yapabilirsin daha fazla sonuç için.
Tamamdır sanırım BIOS'tan sadece voltajı ve hızı ayarlayacağım birde CL1.6, 1.8 gibi oynamalar mı yapacağım?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı