Rastgele teori oluşturun

Işık hızının aşılamayacağı teorik olarak değil deneysel olarak kanıtlanabilen bir bilgi. Bu kanun ışığında ışık ufkuna kadar gözlemlenebilen evrende ışıktan daha hızlı ilerleyen herhangi bir şey yok. Aynı zamanda ışık hızında ilerleyen bir cisim de fiziken mümkün değil. ışık hızı kütlenin 0 olduğu durumda mümkündür. Işık hızının üstünde kütle negatif yani - olmak zorunda. Bu da pratik dünya da mantığa aykırı.

Diğer yandan konuda bir cismin hızından bahsediyoruz. Sen mesafe örneği veriyorsun. Mesafelerin artış hızı başka bir konu ve sonsuz olabilir.

Böyle bir cismin varlığından değil, direkt ışık hızını hiçbir şey geçemez yazmışlar bu konuda. Ben de bu yüzden evrenin dokusundan söz ediyorum. Evrenin genişleme olgusu en uzak noktada ışıktan daha hızlı olduğu bilinen bir şey. Bu olay izlediğim "How the Universe Works" programının bir bölümünde anlatılmıştı. Doppler Etkisi'nden yola çıkılarak bazı süpernovaların kırmızıya kayma miktarının ölçümleri hesaplandı. Ölçüm zamanları ele alındığında, aradan geçen vakit ve dalga boyu değişimi süpernovanın uzaklığına oranla ne kadar fark ettiği hesaplandı. Böylece evrenin beklenenden daha hızlı genişlediği saptanmıştı. Ayrıca arada genişleyecek ne kadar evren dokusu varsa o kadar hızlı genişliyordu. En uzak noktada ışık hızını bu yüzden geçiyor.

Böyle bir cismin varlığından değil, direkt ışık hızını hiçbir şey geçemez yazmışlar bu konuda. Ben de bu yüzden evrenin dokusundan söz ediyorum. Evrenin genişleme olgusu en uzak noktada ışıktan daha hızlı olduğu bilinen bir şey. Bu olay izlediğim "How the Universe Works" programının bir bölümünde anlatılmıştı. Doppler Etkisi'nden yola çıkılarak bazı süpernovaların kırmızıya kayma miktarının ölçümleri hesaplandı. Ölçüm zamanları ele alındığında, aradan geçen vakit ve dalga boyu değişimi süpernovanın uzaklığına oranla ne kadar fark ettiği hesaplandı. Böylece evrenin beklenenden daha hızlı genişlediği saptanmıştı. Ayrıca arada genişleyecek ne kadar evren dokusu varsa o kadar hızlı genişliyordu. En uzak noktada ışık hızını bu yüzden geçiyor.
Hocam kafan karışmış iyice. Evet doppler etkisi yani aradaki mesafenin artışıyla ışığın frekansında değişim yaşanması ve bu değişimin ölçümü ile bakılan cismin uzaklaşma ve yakınlaşma hızları anlaşılabiliyor. Bu kapsamda kainatın en uç noktasındaki cisim de ışık hızında ve ya daha hızlı ilerlemiyor. Bahsettiğin şey, birbirinin aksi yönünde giden 2 cisim arasındaki mesafe artışı ve bu konuyla ilgili değil. Eline 2 lazer al 180° açıya aç. 2 ışık fotonu arasındaki mesafenin artış hızı ışık hızının 2 katıdır. Bu durum hiçbirşeyin ışıktan hızlı gidemeyeceği gerçeğini değiştirmez.

Bu kapsamda kainatın en uç noktasındaki cisim de ışık hızında ve ya daha hızlı ilerlemiyor. Bahsettiğin şey, birbirinin aksi yönünde giden 2 cisim arasındaki mesafe artışı ve bu konuyla ilgili değil.

Hayır kafam karışmış değil. Çünkü en uzaktaki cismin ışık hızından hızlı uzaklaştığını söylemedim. Genişleyen evren dokusundan söz ettim ve bu konu kapsamında olmasa bile, evren dokusu sana göre bir "şey" değil mi?

Ya lahmacun/döner diye bir şey yoksa?
Bu arada ya Silver Shadow'un genini taşıyorsa? Çünkü arada sadece 200 Yıl yaşayan Shadow var.

Son düzenleme:
Hayır kafam karışmış değil. Çünkü en uzaktaki cismin ışık hızından hızlı uzaklaştığını söylemedim. Genişleyen evren dokusundan söz ettim ve bu konu kapsamında olmasa bile, evren dokusu sana göre bir "şey" değil mi?
Şuan kurduğun cümlenin öznesi yok. Yani genişleyen evren dokusundan kastın ne? Bu dokunun içinde yıldızlar, gezegenler, nebulalar vs. Bir çok cisim var. Senin burada söylemek istediğin şey, bu cisimlerin birbirlerinden uzaklaşma hareketleri sırasındaki aralarındaki mesafenin artış miktarı.

Bu varsayımda olabilecek maksimum hız, hiç birşey ışıktan hızlı gidemeyeceği için, 180° zıt yönde hareket eden 2 ışık fotonunun arasındaki mesafenin artış hızıdır ve bu da ışık hızının 2 katıdır. 2.1 katı olamaz. Ve bu hız bir cismin hızı değildir. Işık hızı aşılmıştır anlamı çıkmaz. Hız, bir cismin birim zamanda yaptığı yer değişimine denir. Senin burada söylediğin bir cisim olmamakla beraber, 2 cismin birbirilerine olan relatif durumudur.

Anlayabileceğin şekilde özetlemek gerekirse se, a aracı kuzeye doğru 100km hızla giderken, b aracı güneye doğru 100 km hızla gidiyor olsun. Burada iki araç arasındaki mesafe saatte 200km artacaktır. Buna rağmen ortada 200km hızla giden bir cismin varlığından söz edemezsin. Aradaki mesafenın artışı, hız formülündeki delta V yi temsil eder. Hızı değil.

Geri
Yukarı