RAT virüsü bulaşan bir kullanıcı bilgisayar kapalıyken saldırıya uğrayabilir mi?

Uygulamayı kapatmak mı? Zararlı yazılım hocam bu oyun değil ki, arka planda da çalışır kapatsan bile.

Hocam siz daha fazla uğraşmayın boş verin.

Hocam HWID ban diye bir şey var bir bakın isterseniz PC'nizin fanından dahi ban yiyebilirsiniz.

Tamam hocam he vahiy yoluyla gidiyor veriler tamam(!)

Uygulamayı kapatmak mı? Zararlı yazılım hocam bu oyun değil ki, arka planda da çalışır kapatsan bile.

Kısaca virüs bulaşırsa diye aktif antivirüs kullanalım. Ola ki bir zaafiyet veya trojan girdi ek yazılımlarla taratmalı veya format atmalıyız. Eğer şifrelerimiz giderse onları yenilemeli. Her daim 2FA kullanmalıyız.

Kendi kendine bilgisayarı açtırıp bulaştırma yöntemleri var.
O yüzden masaüstü bilgisayarsa fişi de sökün tam olsun.
@Windows7 Kullanıcısı etiket için teşekkür ederim.

Laptopta olur o. Masaüstünde de anakarta yapışırsa olabilir. Direkt sistemi kapatmamızı da engelleyebilir. Değişik türleri var. Ben 2020'den beri internetli bilgisayar kullanıcısıyım 1 defa bu sorunu yaşamadım. 3 sene Kaspersky 1 sene Avast aktif kullandım.

Kendi kendine bilgisayarı açtırıp bulaştırma yöntemleri var.
O yüzden masaüstü bilgisayarsa fişi de sökün tam olsun.
@Windows7 Kullanıcısı etiket için teşekkür ederim.
Problem değil hocam ancak o virüsler BİOS virüsleri ve günlük kullanıcının BİOS virüsü yemesi imkansıza yakın. Bu arada bilgisayarı açmak için yine internet bağlantısı gerekiyor zaten böyle bir zararlı bulaşsa bile.

Hocam siz daha fazla uğraşmayın boş verin.

Tamam hocam he vahiy yoluyla gidiyor veriler tamam(!)

Kısaca virüs bulaşırsa diye aktif antivirüs kullanalım. Ola ki bir zaafiyet veya trojan girdi ek yazılımlarla taratmalı veya format atmalıyız. Eğer şifrelerimiz giderse onları yenilemeli. Her daim 2FA kullanmalıyız.

Laptopta olur o. Masaüstünde de anakarta yapışırsa olabilir. Direkt sistemi kapatmamızı da engelleyebilir. Değişik türleri var. Ben 2020'den beri internetli bilgisayar kullanıcısıyım 1 defa bu sorunu yaşamadım. 3 sene Kaspersky 1 sene Avast aktif kullandım.

Hocam size bilgiler gitmiyor zaten dosyaları vesaire açıp siz bakıyorsunuz. Bu konuda burada kapansın gerçekten size göre ben yanlışım bana göre siz yanlışsınız.

Hocam size bilgiler gitmiyor zaten dosyaları vesaire açıp siz bakıyorsunuz. Bu konuda burada kapansın gerçekten size göre ben yanlışım bana göre siz yanlışsınız.

RAT'ta öyle trojanda tam tersi. Ancak RAT internet veya PC'yi kapatmayla önlenebilirken trojanda veriler aktarılır. Sadece daha fazla veri gitmemesi için antivirüs tarması yapılmalıdır.

@ATTILA453 kardeşim, RAT, hackerin bilgisayarı ağ üzerinden kontrol etmesi için yapılan virüstür. Yani bu virüsün çalışabilmesi, hackerla bağlantı kurması için internet bağlantısı gerekir. Yani bu virüsü yiyen kişi bilgisayarın internet bağlantısını kestiği zaman RAT virüsü hacker ile bağlantı kuramaz. Senin demek istediğin sanırım Wake Me On LAN gibi bir şey. Bunun olması için internet bağlantısı lazım.

Hocam HWID ban diye bir şey var bir bakın isterseniz PC'nizin fanından dahi ban yiyebilirsiniz.
HWID dediğimiz olay Anakart banı oluyor Ekran kartı olmuyor. Bilgisayarınızın anakartının donanım id'si gibi düşünün. Hatta düşünmeyin o çünkü.

@ATTILA453 kardeşim, RAT, hackerin bilgisayarı ağ üzerinden kontrol etmesi için yapılan virüstür. Yani bu virüsün çalışabilmesi, hackerla bağlantı kurması için internet bağlantısı gerekir. Yani bu virüsü yiyen kişi bilgisayarın internet bağlantısını kestiği zaman RAT virüsü hacker ile bağlantı kuramaz. Senin demek istediğin sanırım Wake Me On LAN gibi bir şey. Bunun olması için internet bağlantısı lazım.
Vallahi çok iyi özetlediniz. Zaten bu ayarı açan bir virüsü genelde ev kullanıcıları yemez.
RAT'ta öyle trojanda tam tersi. Ancak RAT internet veya PC'yi kapatmayla önlenebilirken trojanda veriler aktarılır. Sadece daha fazla veri gitmemesi için antivirüs tarması yapılmalıdır.
Haklısınız hocam.

@ATTILA453 kardeşim, RAT, hackerin bilgisayarı ağ üzerinden kontrol etmesi için yapılan virüstür. Yani bu virüsün çalışabilmesi, hackerla bağlantı kurması için internet bağlantısı gerekir. Yani bu virüsü yiyen kişi bilgisayarın internet bağlantısını kestiği zaman RAT virüsü hacker ile bağlantı kuramaz. Senin demek istediğin sanırım wake me on lan gibi bir şey. Bunun olması için internet bağlantısı lazım.

Hocam ben zaten dediğiniz bu şeye karşı çıkmıyorum eğer dediğim şeyleri okuduysanız anlarsınız dediğimi belki de okumuşsunuzdur bilemem ama şunu söyleyeyim denedim oldu.

HWID dediğimiz olay anakart banı oluyor ekran kartı olmuyor. Bilgisayarınızın anakartının donanım ID'si gibi düşünün. Hatta düşünmeyin o çünkü.

Vallahi çok iyi özetlediniz. Zaten bu ayarı açan bir virüsü genelde ev kullanıcıları yemez.

Haklısınız hocam.

HWID ban nedir?. şu konuya bir göz atın derim hocam.

Hocam ben zaten dediğiniz bu şeye karşı çıkmıyorum eğer dediğim şeyleri okuduysanız anlarsınız dediğimi belki de okumuşsunuzdur bilemem ama şunu söyleyeyim denedim oldu.

Hocam dedim ya yeter tamam. Ben 4 senedir dediğinizi yemedim. Adam gibi bir antivirüs kursun konu sahibi hiç bu bizim bildiğimiz bilgileri bilmekle kendisini yormasın. Bırakalım kafasını antivirüs şirketleri yorsun. Bizene.

Bilgisayarını da ben uzaktan açtım kanka sonra gittim internet olmadan vahiy yoluyla verileri aktarıp bilgisayarı kapattım ve uygulamalar yükledim yine internet olmadan maşallah bana.(!)

Yeni konular

Geri
Yukarı