RDR 2 neden GTA V kadar popüler değil?

Bu nasıl bir çelişki ya. Herkesin zevki farklıysa RDR2 GTAV'den nasıl daha güzel oluyor? Forumda RDR2'ye tapan kullanıcılar görürsem şaşırmayacağım artık.

Herkesin oyun zevki farklı derken herkes vahşi batı sevmeyebilir demek istedim ama RDR2 açık bir şekilde GTA 5'den daha özenerek yapılmış bir oyun.
Aralarında 5 yıl fark var ve sen grafikleri karşılaştırıyorsun, yazık.

Adam sadece grafik mi dedi :D
RDR 2 bilgisayara 2 kere yükleyip sildiğim, oynamaktan zevk alamadığım oyun oldu. Çünkü oyun açılışında av görevi tamamen sıkıcı bir başlangıçtı. Kamp görevleri, ulaşım mesafeleri beni direk oyundan soğuttu. Sonra birkaç görev yaptım ve oyun cidden fazla yavaş ve ilgi çekmeyen şekilde devam edince bıraktım. Sabretseydim güzelleşirdi belki ama sıkıldım.

GTA 5 kıyaslaması yaparsak GTA'da oyuna soygunla polislerden kaçarak başlıyorsun. Sonrasında araba çalıyorsun. Çetelere bulaşıyorsun. Karakterler açılıyor. Merak oluşuyor. Devasa bir şehri keşfedip neler yapabileceğini görmek istiyorsun. O yüzden GTA seven RDR sever demek yanlış bence.

Benim anlatmaya çalıştığımda bu zaten birisi hikaye açısından daha hızlı oyun sever birisi daha yavaş sever.

Son düzenleme:
Belki de hayranları RDR2'yi gereğinden fazla abartıyordur. Bir tarafta gelmiş geçmiş en çok satan ikinci oyun, diğer tarafta çıktığı senenin bile en iyi oyun ödülünü alamamış başka bir oyun var. Yapımcısı Rockstar için bile GTA V önce gelir, çıkışından 8 sene sonra dahi DLC getirdiler, RDR2 için DLC planlarını daha ilk seneden iptal etmişken. İki oyunun da tek kişilik ve multiplayer seçenekleri olmasına rağmen anlık oyuncu sayıları arasında fark muazzam.

GTA V ne kadar eskise de Rockstar'ın en iyi oyunu ve serisidir, hem konsol hem de PC tarihinde 1997'den beri yeri sarsılmaz. RDR2 tek bir oyun olarak çok güzeldir, şimdiden en iyi hikayeli açık dünya oyunları arasına adını yazdırmıştır bunu kimse inkar edemez ama GTA'nın tek başına ismi bile önce gelir aynı Half-Life gibi.

Şimdi herkesin oyun zevki farklı olabilir ama açık konuşacağım, Red Dead Redemption 2, Grand Theft Auto V'ten daha güzel bir oyun. Tekrardan söylüyorum, herkesin oyun zevki farklı olabilir; birisi RDR2'yi daha çok sever, diğeri GTA V'i daha çok sever ama RDR2 açık bir şekilde GTA V'ten daha gelişmiş ve hikayesi de daha özenle yazılmış bir oyun. E, o zaman neden GTA V, RDR2'den daha ünlü ve popüler bir oyun? Bunun cevabını merak ediyorum. Fikrinizi yazarsanız sevinirim.
Öncelikle çok çelişkili bir başlangıç yapmışsınız. Oyunların "güzelliği" oyuncular tarafından gördüğü değerle ölçülür. Popülaritesi ise çok daha fazla kritere bağlıdır.

Bu bakımdan da belli kategorilerde ayrı ayrı değerlendirme yapmak gerekir.

1) Grafik : Ancak dikkat edin doğa manzaraları vs'den bahsetmiyorum. Grafik ve doku kalitesinden bahsediyorum. Açıkça her ikisi de yüksek ayarlarda görsel şölen niteliğinde oyunlar. GTA 5 de çok güzel grafiklere sahip RDR 2 de. Full+full ayarlarda neredeyse hiçbir eksikleri yok. Ama hangisi daha yeni ? Tabii ki RDR 2. Mutlaka profesyonel bakan gözler RDR 2'de daha fazla potansiyel görecektir grafik anlamında.

2) Oynanış : Şimdi bu oyun zevki olarak anlaşılmasın. Kontrol kolaylığı de oyunun akıcılığından bahsediyorum. Ciddi şekilde GTA 5 daha iyi durumda. RDR 2'nin üzerindeki o hafif atmosferik ağırlık can sıkabiliyor bazen. İstediğiniz hareketleri yapmakta, atınızı çevirmekte, durdurmakta problemler yaşanabiliyor. Fakat GTA 5 özellikle araç kontrolü olarak çok daha rahat ve çok daha alışılabilir kontrollere sahip. Keza silah kullanımı, karakter hareketleri olarak da daha kolay. Bu da haliyle daha fazla oyuncuyu çekiyor olabilir.

3) Hikaye : Tabii ki RDR 2. Ortada daha fazla emek var. GTA 5 de hikaye açısından idare eder ama RDR farklı bir tecrübe.

4) Atmosfer : Bu değişir. Doğanın güzellikleri, çiçekler, böcekler, atlar diyen bir insansanız RDR bu işin en üst noktalarından bir tanesi oyun dünyasında. Ama ya araçlar, silahlar, soygunlar diyorsanız... O zaman da GTA 5 bu işin uç noktalarından bir tanesi.

5) Fiyat ve Oyuna Erişim : Tartışmasız GTA 5. Her platformda "en başından beri" var. Defalarca büyük indirimler geldi, yetmedi ücretsiz verildi. Bu yüzden fark kere fark atar RDR 2'ye. Ki popülaritesinin en büyük kısmı buradan geliyor.

6) Mod Desteği ve Topluluk İçerikleri : Yine 10 kere, 100 kere, 1000 kere GTA 5. Gelen modların, içeriğin haddi hesabı yok. Zombi survival oynamak isteyen birisine de hitap ediyor, araba yarışı oynamak isteyen birisine de... Hatta geçen günlerde GTA 5 üzerinden online bowling gaming turnuvası düzenleyen bir sunucuya bile denk geldim youtube'da... Oyun içinde oyun oynatıyor size. Bu yüzden burası da tartışılamaz.

7) Sesler - Müzikler : Bu da subjektif bir konu ama ben de bir oy verecek olsam RDR 2'ye verirdim bu konuda. Atmosferi tamamlama açısından gayet başarılı. Ama bu kategorinin mutlak bir cevabı yok. Ancak zevkler ve renkler ile açıklanabilir.

8) Optimizasyon ve/veya Sistem Gereksinimleri : Bu kategori de oyunun popülaritesini etkiler. Hatta fiyat-erişim ile birlikte en çok bu etkiler. GTA 5 sistem dostu bir oyun. Yüksek sistemlerde görsel şölen sunabilirken, düşük sistemlerde de rahatça çalışıyor. RDR 2 ise yüksek sistemlere hitap ediyor. Optimizasyon açısından da bir GTA 5 değil açıkçası.

Başka bir oyundan bir örnek daha vereyim. Escape From Tarkov. Neredeyse çıkmış en iyi MMOFPS-Looter odaklı oyundur yukarıdaki kriterler bazında. Ama asla CS'yi geçemez sayısal anlamda... Sebebi belli, oyun pahalı, fazla sistem zorluyor, oynanışı zor ve epey karışık. Yani hardcore olmayan oyunculara pek hitap etmiyor. Oyunda ekonominizi doğru kullanmak zorundasınız, her hamlenizi hesaplamak zorundasınız. 2 el CS atıp çıkayım şeklinde oynanamıyor yani.

Belki daha da onlarca madde yazılır. Ama en temel olanları bunlar.

Özetlemek gerekirse, RDR 2 "sizin için" daha güzel. Tek kişilik ve hikaye odaklı oyun oynamak isteyenlere güzel. Ama daha aksiyonlu, daha komik ve çok oyunculu oyun severlere GTA 5 daha güzel.

Güzellik ve popülarite de her zaman doğru orantılı değildir. Tıpkı Escape From Tarkov örneğindeki gibi.

Öncelikle çok çelişkili bir başlangıç yapmışsınız. Oyunların "güzelliği" oyuncular tarafından gördüğü değerle ölçülür. Popülaritesi ise çok daha fazla kritere bağlıdır.

Bu bakımdan da belli kategorilerde ayrı ayrı değerlendirme yapmak gerekir.

1) Grafik : Ancak dikkat edin doğa manzaraları vs'den bahsetmiyorum. Grafik ve doku kalitesinden bahsediyorum. Açıkça her ikisi de yüksek ayarlarda görsel şölen niteliğinde oyunlar. GTA 5 de çok güzel grafiklere sahip RDR 2 de. Full+full ayarlarda neredeyse hiçbir eksikleri yok. Ama hangisi daha yeni ? Tabii ki RDR 2. Mutlaka profesyonel bakan gözler RDR 2'de daha fazla potansiyel görecektir grafik anlamında.

2) Oynanış : Şimdi bu oyun zevki olarak anlaşılmasın. Kontrol kolaylığı de oyunun akıcılığından bahsediyorum. Ciddi şekilde GTA 5 daha iyi durumda. RDR 2'nin üzerindeki o hafif atmosferik ağırlık can sıkabiliyor bazen. İstediğiniz hareketleri yapmakta, atınızı çevirmekte, durdurmakta problemler yaşanabiliyor. Fakat GTA 5 özellikle araç kontrolü olarak çok daha rahat ve çok daha alışılabilir kontrollere sahip. Keza silah kullanımı, karakter hareketleri olarak da daha kolay. Bu da haliyle daha fazla oyuncuyu çekiyor olabilir.

3) Hikaye : Tabii ki RDR 2. Ortada daha fazla emek var. GTA 5 de hikaye açısından idare eder ama RDR farklı bir tecrübe.

4) Atmosfer : Bu değişir. Doğanın güzellikleri, çiçekler, böcekler, atlar diyen bir insansanız RDR bu işin en üst noktalarından bir tanesi oyun dünyasında. Ama ya araçlar, silahlar, soygunlar diyorsanız... O zaman da GTA 5 bu işin uç noktalarından bir tanesi.

5) Fiyat ve Oyuna Erişim : Tartışmasız GTA 5. Her platformda "en başından beri" var. Defalarca büyük indirimler geldi, yetmedi ücretsiz verildi. Bu yüzden fark kere fark atar RDR 2'ye. Ki popülaritesinin en büyük kısmı buradan geliyor.

6) Mod Desteği ve Topluluk İçerikleri : Yine 10 kere, 100 kere, 1000 kere GTA 5. Gelen modların, içeriğin haddi hesabı yok. Zombi survival oynamak isteyen birisine de hitap ediyor, araba yarışı oynamak isteyen birisine de... Hatta geçen günlerde GTA 5 üzerinden online bowling gaming turnuvası düzenleyen bir sunucuya bile denk geldim youtube'da... Oyun içinde oyun oynatıyor size. Bu yüzden burası da tartışılamaz.

7) Sesler - Müzikler : Bu da subjektif bir konu ama ben de bir oy verecek olsam RDR 2'ye verirdim bu konuda. Atmosferi tamamlama açısından gayet başarılı. Ama bu kategorinin mutlak bir cevabı yok. Ancak zevkler ve renkler ile açıklanabilir.

8) Optimizasyon ve/veya Sistem Gereksinimleri : Bu kategori de oyunun popülaritesini etkiler. Hatta fiyat-erişim ile birlikte en çok bu etkiler. GTA 5 sistem dostu bir oyun. Yüksek sistemlerde görsel şölen sunabilirken, düşük sistemlerde de rahatça çalışıyor. RDR 2 ise yüksek sistemlere hitap ediyor. Optimizasyon açısından da bir GTA 5 değil açıkçası.

Başka bir oyundan bir örnek daha vereyim. Escape From Tarkov. Neredeyse çıkmış en iyi MMOFPS-Looter odaklı oyundur yukarıdaki kriterler bazında. Ama asla CS'yi geçemez sayısal anlamda... Sebebi belli, oyun pahalı, fazla sistem zorluyor, oynanışı zor ve epey karışık. Yani hardcore olmayan oyunculara pek hitap etmiyor. Oyunda ekonominizi doğru kullanmak zorundasınız, her hamlenizi hesaplamak zorundasınız. 2 el CS atıp çıkayım şeklinde oynanamıyor yani.

Belki daha da onlarca madde yazılır. Ama en temel olanları bunlar.

Özetlemek gerekirse, RDR 2 "sizin için" daha güzel. Tek kişilik ve hikaye odaklı oyun oynamak isteyenlere güzel. Ama daha aksiyonlu, daha komik ve çok oyunculu oyun severlere GTA 5 daha güzel.

Güzellik ve popülarite de her zaman doğru orantılı değildir. Tıpkı Escape From Tarkov örneğindeki gibi.
Hocam ne yaptınız, iki oyunu karşılaştırmalı incelemişsiniz.😶

Grafiklerinin daha kötü olmasının sebebi 9 yaşında olması olabilir mi sence? Ayrıca RDR hikayeden ibaret açık dünyada yapacak bir şey yok ağır bir at ile çöllerde, ormanlarda gezmek dışında tabii. Ama GTA 5'e bakarsak yılına göre grafikleri oldukça iyi mekanikler daha seri. En büyük artısı ise kocaman bir şehirde istediğin her şeyi yapabiliyorsun, bir at sürmektense bir sürü farklı model ve modifiye edebileceğim arabaları sürmeyi tercih ederim. Ayrıca ulaşılabilirlik büyük bir etken olsa da GTA'ın popüler olmasının sebebi yine anlattığım gibi oyun daha eğelenceli, canın sıkıldığında arada girip araç modifiye edip takılabilirsin, Online da görevler yapıp ev, araba vs. alabilirsin, onu da beğenmedin rp serverlarında takılabilirsin. GTA 5 çıktığında ilk PS4'den oynamaya başladım şu an PC de ara sıra sıkıldığımda girip oynuyorum. Bana bu imkanları sunabilen başka oyun bilmiyorum varsa yazın.

Bana oyunu ya hiç oynamamışsın yada çok az oynamışsın gibi geldi.

Çok büyük bir kitle zevk özürlüsü olduğu için ve CSGO, GTA, Minecraft, Fortnite gibi oyunlar haricindeki oyunları sıkıcı bulduğu için bu durum böyle. Böyle birine sorsan RDR2'nin nesi kötü diye sana diyecek ki at sürmek falan sıkıcı diye abuk bir cevap. Azıcık oyundan anlayan, zevk sahibi bir insan zaten genel olarak böyle bir oyunu beğenir.

GTA V çok daha rafine ve modern bir oyun ama RDR2 herkese hitap etmiyor bence. Sırf prologue kısmının yavaşlığından bile birçok kişinin bıraktığına eminim RDR2'i ama GTA V'in Online kısmında dahi yatıp kalkanları biliyorum.

Geri
Yukarı