Resident Evil 2 Remake İnceleme

Evet. Bu oyunda anlatılan hikâye önemsiz. Bunu derken bu oyunun anlattığı hikâyeden bahsediyorum, arka plan hikâyesinden değil.

Resident Evil 2'nin hikâyesinin zengin bir arka planı var fakat oyunun sunduğu ve anlattığı hikâye oldukça basit ve aceleye gelmiş. Yani oyunun arka plan hikâyesinin zengin olması bir oyunda sunulan hikâyeyi iyi yapmaz.

Buna en iyi örnek Dark Souls'tur. Dark Souls serisinin oldukça zengin bir arka plan hikâyesi var mesela ancak Dark Souls II'nin veya III'ün iyi bir hikâyesi var diyebilir miyiz? Hayır diyemeyiz, çoğumuz Dark Souls III'ün hikâyesinin ne olduğunu bile bilmeyiz hatta. Benzer bir durum Resident Evil 2 Remake için de geçerli.

❗Oyun indirime girdi. RE2 Remake şu anda 71 lira. Raccoon City Edition 120 lira.
Evet. Bu oyunda anlatılan hikâye önemsiz. Bunu derken bu oyunun anlattığı hikâyeden bahsediyorum, arka plan hikâyesinden değil.

Resident Evil 2'nin hikâyesinin zengin bir arka planı var fakat oyunun sunduğu ve anlattığı hikâye oldukça basit ve aceleye gelmiş. Yani oyunun arka plan hikâyesinin zengin olması bir oyunda sunulan hikâyeyi iyi yapmaz.

Buna en iyi örnek Dark Souls'tur. Dark Souls serisinin oldukça zengin bir arka plan hikâyesi var mesela ancak Dark Souls II'nin veya III'ün iyi bir hikâyesi var diyebilir miyiz? Hayır diyemeyiz, çoğumuz Dark Souls III'ün hikâyesinin ne olduğunu bile bilmeyiz hatta. Benzer bir durum Resident Evil 2 Remake için de geçerli.
Zaten tüm oyunların hikayesi(birkaç istisna dışında) birbiriyle bağlantılı olduğu için tabii ki de tek bir oyun hiçbir anlam ifade etmez. İncelemelerde hikayeler tek başlarına değerlendirilseydi serinin yarısı çakılırdı, haklısınız. Ek olarak hikayenin 23 yıllık olduğunu da unutmamak lazım.

Zaten tüm oyunların hikayesi (birkaç istisna dışında) birbiriyle bağlantılı olduğu için tabii ki de tek bir oyun hiçbir anlam ifade etmez.

Hayır eder. RDR 2'nin hikâyesi RDR 1 ile bağlantılı mı? Evet. Peki RDR 2'nin hikâyesi tek başına anlam ifade ediyor mu? Evet. Witcher 3'ün hikâyesi diğer Witcher oyunlarıyla bağlantılı mı? Evet. Witcher 3'ün hikâyesi tek başına anlam ifade ediyor mu? Yine evet. Bu şekilde onlarca örnek verebilirim.

Ek olarak hikayenin 23 yıllık olduğunu da unutmamak lazım.

Ben bu oyunun orijinal sürümünü 23 sene önce oynamadım, geçen sene oynadım. Dolayısı ile oynadığım zamana göre değerlendiririm. Aynı şekilde sen de bu oyunu 23 sene önce oynamadın. Oyunlar çıkış tarihinden sonra değerlendirildiğinde değerlendirildiği dönemin şartları ele alınır, oyunun çıktığı dönemin şartları değil.

İncelemeden çok övme tarzında bir şey olmuş. Harita'nın neresi 10/9? Ful kapalı mekan ve dar koridor, sığ alanlar. RE fanı olarak yazıyorum bunları RE2 ve RE3 Remake hüsran olmuştur benim için. Tabi bunu direk bu oyunlardan başlayan anlamaz tüm seriyi oynayıp eski oyunları dahil, filmlerini izlemeniz lazım. Ne kadar ayrı gibi olsa da örtüşen şeyler var film-oyun ikilisinde. Yani hikayeyi falan geçtim gözüme harita takıldı bu kadar kötü kapalı bir mekan nasıl güzel gelebilir?

Fiyata gelecek olursak 50TL den fazla etmez.

İncelemeden çok övme tarzında bir şey olmuş. Harita'nın neresi 10/9? Ful kapalı mekan ve dar koridor, sığ alanlar. RE fanı olarak yazıyorum bunları RE2 ve RE3 Remake hüsran olmuştur benim için. Tabi bunu direk bu oyunlardan başlayan anlamaz tüm seriyi oynayıp eski oyunları dahil, filmlerini izlemeniz lazım. Ne kadar ayrı gibi olsa da örtüşen şeyler var film-oyun ikilisinde. Yani hikayeyi falan geçtim gözüme harita takıldı bu kadar kötü kapalı bir mekan nasıl güzel gelebilir?

Fiyata gelecek olursak 50TL den fazla etmez.
Korku-gerilim oyunu başka nerede geçecekti? Elbette kapalı, karanlık ve sığ alanlarda geçecek. Orijinal RE1, 2 ve 3'te böyleydi. Ayrıca 50 lira nedir ayırca Allah aşkına? Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz?

@lain7 Ustam sana bir şey demiyorum. İncelemene diyorum. RE1, 2, 3 böyleydi de niye kendini oynatıyordu? O dönemde rabet görüyordu günümüzde sen dar alanda sıkışık koridorlarda oyun yaparsan arkandan da BOSS peşliyorsa RE mi oynuyorsun Outlast mı belli değil. Haritaya büyük demişsin oraya takıldım sözü edilecek büyüklükte değil güzel de değil harita. Bak bölüm tasarımı ve gidişat ayrı, harita ayrıdır. Fiyata gelecek olursak ortalama halk üzerinden konuşuyorum halen 20TL lik online oyunu korsan indirip crackle onla bunla binbir zahmet uğraşıp online girmeye çalışanlar var. Bu ortalamaya göre 40-50TL'den 1 kuruş fazla verilmez. Remake 2'yi geçtim 3'te aynı şekilde valla ne yalan söyleyeyim 3'ü bitirmeden sildim gerisini sen düşün. Kolay kolay yapmam böyle bir şey hele de RE'de.

Outlast, Silent Hill, Obscure v.s bunlara ok. Resident Evil'a mı? Yok 🙂
Kapalı ve sığ alanlar, dar koridorlar... Niye Village bu kadar sevildi acep? 😉

Yeni konular

Geri
Yukarı