Rezalet bir ArcoLinux deneyimi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anlatayım. Adam RAM diye yırtınıyor, RAM kullanımının düşmesi işe yarar bir durum değildir. Verilerin satış amaçlı kullanımı Microsoft üzerinde duruma göre pek yok, gizlilik panosunun 500 sayfasını okursan yazıyor. Ücretsiz servis olan Google düşmanlığı gibi şeyleri de saçma buluyorum.
AV'ye gerek olmama sebebi ne? Az kişinin kullanması. Sizin dileğiniz gerçek olursa ne olur? Çok kişi kullanır. Yani? AV gerekir. Sudo çekince alayı gidiyor diyorum, yanıt yok. Windows ekstra optimize edilmiş kısmı fullscreen uygulamalar için doğru, Window manager olayı bambaşka x11-wayland arasında bile deli uyumluluk ve performans sorunları varken bu tarz şeylerle uğraşmak istemeyen kullanıcılara hitap etmesi için daha çok son kullanıcıya hitap etmeli.

Kurması ise diğerlerine göre zor, eğer düzgün ve iyi bir kurulum yapacaksan. Eski sistemse özellikle swap falan normal bir kullanıcı için anlaması zor bir şey. Ben Linux kötü demiyorum, Linux o kadar övülecek işletim sistemi değil diyorum.
SWAP secimi icin bile sorar, Calamares Ubiquity gibi kurulum yardimcilari cok kolaylastiriyor. Ilk defa Linux kurmak isteyen birisine de akliselim bir uye gidip Arch Gentoo falan onermez. Sudo cekmek icin sifre gerekiyor, cat /dev/tty3 yaz sifreni gir bakalim gelecek mi terminale, terminalin korumasi var bunun gibi seylere karsi ve Sudo icin sifre gerekiyor tekrar soyleyeyim.

İnsanlara laf sokmayı bırakın. O zaman bir ilerleme yaşamanız muhtemel. @Tecnio hocam size anlatıyor siz anlamamakta ısrar ediyorsunuz.
Anlattığı şey benim için ilkokul 3. sınıf ilk defa işletim sistemleri deneyen çocuk seviyesinde olduğu içindir. İlk kurduğum günler ben de öyle harıl harıl savunuyor, Phoronix'ten sonuçlar atıyor. Yeni distroları övüyor, en zor olanı en iyisidir gibi savunuyordum arkadaşlarıma da en fazla 3 5 gün sonra farklı sistem deneyip onu kurcalıyordum. Onun da yaptığı şu an bu, asıl sorun uzun vadede vazgeçemeyenlerin destekleyip burada işletim sistemi falan bilmeyen adama Wayland distro kurdurup ne oyun oynayabilmesi, ne istediği uygulamaları kullanabilmesi gibi sorunlar.

Snap mesela bu platformda ve diğer platformlarda çok gömülür ama misyonu çok doğru olan Flatpak-hub gibi güzel bir sistemdir. Son kullanıcıya çok yarar sağlayan şeylerin sırf kapalı kaynak diye gömülmesine kızıyorum. Linux kullanıcısıysan tabii dağıtıma özgü sürümleri kullan da ilk defa başlayana zor şeyleri dayatmaya gerek yok.

Snap örneğini tartışmanın gidişatını görerek cevaplamak için verdim.

SWAP secimi icin bile sorar, Calamares Ubiquity gibi kurulum yardimcilari cok kolaylastiriyor. Ilk defa Linux kurmak isteyen birisine de akliselim bir uye gidip Arch Gentoo falan onermez. Sudo cekmek icin sifre gerekiyor, cat /dev/tty3 yaz sifreni gir bakalim gelecek mi terminale, terminalin korumasi var bunun gibi seylere karsi ve Sudo icin sifre gerekiyor tekrar soyleyeyim.
Yahu güvenlik sekmesinde ben bu forumda, diğer forumlarda az mı soru cevapladım? RAMindir50gb.exe 'yi açmak için antivirüsünüzü devre dışı bırakıp yönetici olarak cevaplayın diye rehber yapınca bu işlerden anlamayan kişiler rehbere güvenip harfiyen yapıyor.

Aynı şekilde "improve gaming performance linux" tarzında bir rehberde saçma sapan şeylerin yapılma ihtimali çok fazla, şu an az kullanıcı olduğu için 50k kişiden 5k'sı zararlı atmayı düşünüyorsa 40k'sı blokluyor ve uyarıyor ama eğer yayılırsa bu iş böyle ilerlemez.

Anlattığı şey benim için ilkokul 3. sınıf ilk defa işletim sistemleri deneyen çocuk seviyesinde olduğu içindir. İlk kurduğum günler ben de öyle harıl harıl savunuyor, Phoronix'ten sonuçlar atıyor. Yeni distroları övüyor, en zor olanı en iyisidir gibi savunuyordum arkadaşlarıma da en fazla 3 5 gün sonra farklı sistem deneyip onu kurcalıyordum. Onun da yaptığı şu an bu, asıl sorun uzun vadede vazgeçemeyenlerin destekleyip burada işletim sistemi falan bilmeyen adama Wayland distro kurdurup ne oyun oynayabilmesi, ne istediği uygulamaları kullanabilmesi gibi sorunlar.

Snap mesela bu platformda ve diğer platformlarda çok gömülür ama misyonu çok doğru olan Flatpak-hub gibi güzel bir sistemdir. Son kullanıcıya çok yarar sağlayan şeylerin sırf kapalı kaynak diye gömülmesine kızıyorum. Linux kullanıcısıysan tabii dağıtıma özgü sürümleri kullan da ilk defa başlayana zor şeyleri dayatmaya gerek yok.

Snap örneğini tartışmanın gidişatını görerek cevaplamak için verdim.
İlk paragrafa cevap vermeyeceğim bile. Ama 2. paragraf için şunu diyeceğim. Snap gerçekten yavaş sırf kapalı kaynak diye önermiyor değiliz.

@Tecnio şimdi Linux fan boylara tekrar dönelim.
Eki Görüntüle 1448760
Buyur RAM için Linux gibi kullanım sağlayan ayarlı Windows. RAM RAM RAM diye ağlamayın artık. Boş muhabbetiniz iki görev yöneticisi açıp Geekbench- Unigine Heaven açmaktan ibaret.

"Değilsin, istersen git Lutris kullan ama birini seç. 2 tane sağlam seçeneğin var git birini kullan anlamıyorum ne demek istediğini. Şarj tüketimi için bir şey söyleymeyeceğim çünkü hiçbir deneyimim yok. Fakat bu şarj konusunu daha evvelsi gün bizim bir arkadaşa sordum, kendi laptopbunda Linux kullanıyor ve bir sıkıntı yaşamadığını söyledi ama ne kadar doğrudur bilemem."

Ben son kullanıcı için setup tuşuna basmama seviyesinden bahsediyorum sen köle olmayı kabul etmişsin. İki oyun için 5 saat harcayıp, ek bir de tool kullanacaksam saatlerimi vermeyi ben kabul etmiyorum. Sen et, çok yaşa padişahım diye gez. Açık kaynak kodlu diye her şeyi yaptırabileceğini sanan yazılımcıların yaşaması çok sürmüyor zaten. Ha bir de iki sağlam seçenek mi? Overlay uygulamalarının çoğu patates bu arada. Şarj olayında ise Linus tech tipste varsa bakabilirsin orada bile yetişemiyor çünkü Windows sürekli işlemciyi duruma göre çalıştırırken Linux tarafında performansta illüzyon için idle modu yok gibi bir şey. Belki de yoktur bilmiyorum.

NTFS bariz şekilde "eski" aynı şekilde ext4 de orta seviyede eski ve btrfs ile akıyor. Bu konuda en iyi ilerleyenler Google ve MacOS. Btrfs hazır değil ve SSD ömrünü yok ediyor kısmı ise safsata, sorunsuz. NTFS ise en eskisi olduğu için dezavantajı çok, uyumluluktan mıdır yoksa başka bir şeyden midir bilmem ama vazgeçemiyorlar.

"Şaka mı yapıyorsun? Sıkıntının ta kendisi bu, ben adamlara mı çalışıyorum. Gidiyorum para veriyorum yazılıma o kadar, ama adamlar gidip beni kullanarak para yapıyor gizliliğimi mahvederken. Bırak Allah aşkına. Hem para veriyorum hem ben kaybediyorum."

İki tuşla kapatılan şey için bu kadar konuşmanın anlamı var mı sence? Kişisel gizlilik için tüm butonlar erişime açık ve menüsü bile var. Sizin derdiniz "hiçbir bağlantı olmadan pc gelişsin vahiy gelsin peygamber olsun" da bu adam geri bildirim almadan yapamaz, kişisel bilgilerle ilgili çok takıntılıysan ülkenin tınlamadığı konuyu Avrupa tınlıyor. N sürümünü kur geç. Linux geri bildirim isteyince direkt yollayan adamlar burada konuşuyor şaka gibi ki Microsoft işletim sistemi ile kişisel bilgilere erişmek konusunda o kadar ihtiyaca sahip değil, Google ise mecbur alıyor ki bedava ve para kaynağı kullanıcılar. Google veri alıyor diyince Microsoft'a para veriyorum veri alıyor diye anlıyorsun.

"Arz talebi anlatmama gerek yok herhalde? Linux'ta zaten böyle bir şeye ihitiyaç bile görülmüyor bu yüzden arz yok, o zaman niye ürün gelsin? Sadece var olduğunu belirtmek istedim. Windows'un bu kadar AV'lere ihtiyacı olması belki sıkıntılı olan şeydir. Her şeyi "kolay" yapmak amacıyla admin olmadan bir sürü şey yapılabiliyor ve aynı şekilde adminlede yapılabilmesi gereken şeyler yapılamıyor."

Linux'ta sunuculara gelen atakların sayısı milyon tane, korunmak için binbir şekle girip çağ dışı kernellerle uğraşıyorlar. Linux'ta şu an virüs veya zararlı yazılımın az sorun olmasının sebebi bilgisayardan anlamak zorunda olmayan tayfanın Linux kullanmıyor olması. Dünyadan MacOS-Windows kullanımı kalksın, görsen hengameyi. İzin alıp sistem yetki aşımı yapan bir programı yanlışlıkla bir kez açarsan Linux'u eline verirken System-TrustedInstaller gibi yetki aşımına gidince antivirüsle gelen hazır işletim sistemi kaldırabiliyor. Admin'le yapılamayan şey pek yok aslında, neyi yapamadığını anlamadım. Bu arada ATM'ler falan da Windows onu da ekleyeyim.

"Yaptığın çoğu argüman taraflı ve deneyimden konuşuyor gerçekler yerine. E tabii bende bunlara anti tezler üretmem gerekiyor yani bu da benimde garip garip argüman oluşturmamı sağlıyor ama en azından benim bir kaynak veya veri sunma çabam var. Subjektif veye deneyim üzerine konuşmaya çalıştığından dolayı benim işim de zor. İstersen git bak Anecdotal evidence / argument from anecdote ne diye."

Tüy dikmişsin. Giriş cümlen ve ilk argümanın kendinle çelişiyor.
"Performans, şu ana kadar kaç makinede Windows çalıştıramazken Linux çalıştırdım. Ana bilgisayarımda ne kadar fazla extra FPS aldım native oyunlarda. Çok daha hızlı bir masaüstü deneyimi, daha hızlı kod derleme. Liste sonsuz!"

Bak burada native oyunda daha çok FPS aldım diye giriyorsun subjektif olmuyor mu? 3 ve 4. maddede artık subjektifliği kendin söylemeye başlıyorsun ve gelmiş link bırakarak ben aslında zekiyim abi demeye çalışıyorsun. Evlat olsa sevilmez şaka gibi.
Subjetktifi bile yanlış kulanmışsın. Anecdotlar subjektif değildir sadece senin yaptığın gibi bende kendi deneyimimi sunuyorum. Sen yapıyorsun oluyor da ben yapınca olmuyor mu?

Sürekli tüy dikmişsin diyorsun ama kaç kişiye sordum acaba ben mi hatalıyım diye şu ana kadar çeliştiğimi söyleyen yok bir sadece sen diyorsun ve neresi olduğunu söylemiyorsun.

RAM RAM RAM diyorsun ama ben itiraf ettim yukarda direkt bir karşılatırma yapılamayacağını yani sadece beni hatalı göstermek amacına diye ağlıyorsun diyorsun.

Boş argümanlarla bir yere gelemezsiniz. Tanıdığım çoğu Windows kullanıcısı dediklerime tamamen katılıyor ama sadece Windows'u tercih ediyorlar. Zevkler tartışılmaz sonuçta. Ben sadece gerçekleri dile getirip senin hatalarını ve subjektif görüşlerini hatalı olduğunu kanıtlamaya çalışıp aynı zamanda kendi düşüncelerimi veriyorum. Beni kendi yaptığın şeye karşılık verdiğimden dolayı suçlama.

Zaten argümanlar mantık hataları/fallacyler ile dolu.
Bu arada ATM'ler falan da Windows onu da ekleyeyim.
hani şu zaten argumentum ad populum'un tanımı.

gelmiş link bırakarak ben aslında zekiyim abi demeye çalışıyorsun. Evlat olsa sevilmez şaka gibi.
bu da ad hominem'in tanımı.

Sürekli anecdotlarla argüman kuruyorsun bir anlamı yok ben sadece sen fikrine karşıt kendi fikrimi söylüyorum ve sunabildiğim durumlarda objektif bilgiler sunup argümanı çürütüyorum daha fazla bir şey yok.

Hala bile devam ediyorsun argümanlarındaki hatayı gösterdikten sonra. Burda yazdığın hiçbirşeyi çürütmek zorunda değilim zaten çoğu mantık hataları ve fikirlerinle dolu, okuyan biri zaten bunun farkında olacak.

Ben sen ile uğraşmam sen sabit fikirli bir insansın ve sırf laf olsun, argüman olsun diye herşeyi yazıyorsun hiçbir işe yaramasada.

Bana küçüklüğümden beri bir şey öğretildi. Anlayacak adama anlatacaksın ama anlamayacakla uğraşmayacaksın. Bende seninle uğraşmayacağım. Sana birşey anlatmanın anlamı yok çünkü sen dışında bütürn herkes ne yazdığımı anlayacak. Sen memnunsan ben de memnunum durumumdan.

Ama itiraf ederim ki benim hatam bu, seninle tartışmayı devam edip threadi doldurmak benim suçum bu yüzden özür dilerim dostlar.

Subjetktifi bile yanlış kulanmışsın. Anecdotlar subjektif değildir sadece senin yaptığın gibi bende kendi deneyimimi sunuyorum. Sen yapıyorsun oluyor da ben yapınca olmuyor mu?

Sürekli tüy dikmişsin diyorsun ama kaç kişiye sordum acaba ben mi hatalıyım diye şu ana kadar çeliştiğimi söyleyen yok bir sadece sen diyorsun ve neresi olduğunu söylemiyorsun.

RAM RAM RAM diyorsun ama ben itiraf ettim yukarda direkt bir karşılatırma yapılamayacağını yani sadece beni hatalı göstermek amacına diye ağlıyorsun diyorsun.

Boş argümanlarla bir yere gelemezsiniz. Tanıdığım çoğu Windows kullanıcısı dediklerime tamamen katılıyor ama sadece Windows'u tercih ediyorlar. Zevkler tartışılmaz sonuçta. Ben sadece gerçekleri dile getirip senin hatalarını ve subjektif görüşlerini hatalı kanıtlamaya çalışıp aynı zamanda kendi düşüncelerimi veriyorum. Beni kendi yaptığın şeye karşılık verdiğimden dolayı suçlama.

Zaten argümanlar mantık hataları/fallacyler ile dolu.

hani şu zaten argumentum ad populum'un tanımı.

bu da ad hominem'in tanımı.

Sürekli anecdotlarla argüman kuruyorsun bir anlamı yok ben sadece sen fikrine karşıt kendi fikrimi söylüyorum ve sunabildiğim durumlarda objektif bilgiler sunup argümanı çürütüyorum daha fazla bir şey yok.

Hala bile devam ediyorsun argümanlarındaki hatayı gösterdikten sonra. Burda yazdığın hiçbirşeyi çürütmek zorunda değilim zaten çoğu mantık hataları ve fikirlerinle dolu, okuyan biri zaten bunun farkında olacak.

Ben sen ile uğraşmam sen sabit fikirli bir insansın ve sırf laf olsun, argüman olsun diye herşeyi yazıyorsun hiçbir işe yaramasada.

Bana küçüklüğümden beri bir şey öğretildi. Anlayacak adama anlatacaksın ama anlamayacakla uğraşmayacaksın. Bende seninle uğraşmayacağım. Sana birşey anlatmanın anlamı yok çünkü sen dışında bütürn herkes ne yazdığımı anlayacak. Sen memnunsan ben de memnunum durumumdan.

Ama itiraf ederim ki benim hatam bu, seninle tartışmayı devam edip threadi doldurmak benim suçum bu yüzden özür dilerim dostlar.
Haklısınız hocam bende aynı sebepten özür diliyorum.

@Tecnio "Bana küçüklüğümden beri bir şey öğretildi. Anlayacak adama anlatacaksın ama anlamayacakla uğraşmayacaksın. Bende seninle uğraşmayacağım. Sana birşey anlatmanın anlamı yok çünkü sen dışında bütürn herkes ne yazdığımı anlayacak. Sen memnunsan ben de memnunum durumumdan."

Türkçe öğretmeyen tiplerden bilgisayar öğrenmeye kalkışınca böyle oluyor. Neyse takıl, objektif bilgi olarak tek verin disk verilerini atman. Gerisi? Yok. Sonra ben objektif attım, veri attım ben diye gezin.

"Anecdotlar subjektif değildir sadece senin yaptığın gibi bende kendi deneyimimi sunuyorum."

Anekdot sonucu çıkarılan yorumlar direkt subjektiftir.

Neyse güle güle, ileride anlarsın.

@Tecnio "Bana küçüklüğümden beri bir şey öğretildi. Anlayacak adama anlatacaksın ama anlamayacakla uğraşmayacaksın. Bende seninle uğraşmayacağım. Sana birşey anlatmanın anlamı yok çünkü sen dışında bütürn herkes ne yazdığımı anlayacak. Sen memnunsan ben de memnunum durumumdan."

Türkçe öğretmeyen tiplerden bilgisayar öğrenmeye kalkışınca böyle oluyor. Neyse takıl, objektif bilgi olarak tek verin disk verilerini atman. Gerisi? Yok. Sonra ben objektif attım, veri attım ben diye gezin.

"Anecdotlar subjektif değildir sadece senin yaptığın gibi bende kendi deneyimimi sunuyorum."

Neyse güle güle, ileride anlarsın.
Yine ad hominem :D. Çoğunlukla ingilzce konuşan birinin Türkçe'de sıkıntı çekmesi normal değil mi?

Neyse takıl, objektif bilgi olarak tek verin disk verilerini atman. Gerisi? Yok.
He yani benim WebCam olaylarım için sunduğum herşey kanıt değil yani? Zaten seninle objektif tartışmak olası değil ama olsun denedik en azından.

Yarı doğru, anekdotlar içerisinden objektif sonuçlar çıkarılabilir ama bunların bir outlier yada düzensiz olduğu yada direk yalan olabileceğinden dolayı kanıt olarak sunulamaz.

İyi günler ve hayırlı bayramlar.

Phoronix güvenilir bir kaynak yalnız :D?
LWN de güvenilir bir kaynaktır.
Ben atıyordum yalnız, cümleleri ayrı değil bütün olarak okumalısın. Phoronix tutarlılığı tam değil yine tabii, tam optimize edilmiş sistemlerde denenen testler farklı sonuçlar verebiliyor.

Phoronix tutarlılığı tam değil yine tabii, tam optimize edilmiş sistemlerde denenen testler farklı sonuçlar verebiliyor.
Ben hala şu olayı anlamadım, "optimize edilmiş sistem" derken neyi kastediyorsunuz? Kernel Config'inde bilmediğimiz bir ayar mı var herkesten gizli?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı