Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

İstisna ne demek bir bak istersen. Bir de Türkçe kursuna gitmeni öneriyorum.

İstisna ne demek kabaca şurada 100 adam var hepsi kötü içinden 3-5 tanesini ayırıyorum demek, genelde kötü ama hata payım olabilir demek.

Rize ve Trabzon of ayder bu aralar küçük arabistan. Lazlardan ve türklerden daha çoklar. Arap, Suriye, Afgan, İran, Irak ve filistinli din kardeşlerimiz her yerde.

Karadeniz'deki Araplar genelde Katarlı. Turist sonuçta yapacak bir şey yok. Oranın insanı çok memnun.

İstisna ne demek kabaca şurada 100 adam var hepsi kötü içinden 3-5 tanesini ayırıyorum demek, genelde kötü ama hata payım olabilir demek.

Karadeniz'deki araplar genelde katarlı. Turist sonuçta yapacak bir şey yok. Oranın insanı çok memnun.

Ben turistlerden bahsetmiyorum ki.

Suudi Arabsitan'ın hac gelirlerine bizim düşündüğümüz kadar ihtiyacı var mı bilmiyorum. Ayrıca gelen zenginler genelde katar'lılar.

Sen arapların bizim bölgeye turizmle bıraktığı paradan bahsediyorsun. Ben de zaten biz o parayı onlara hac turizminde veriyoruz diyorum. Bir çeşit değiş dokuş. Anladın mı?

İstisna Ne Demek?

İstisna, kuralların dışında ve çok nadir gerçekleşen olay ya da durum anlamına gelir.

350 bin nüfus lu şehir den adam olmaz ama bazı istisnalar olabilir demenle zaten nasıl bir kapasiteye sahip olduğun belli. Neyse. Sen nerelisin? Onu merak ettim.

Laz arkadaşlarım var ve hiç ben lazım ve bununla gurur duyuyorum dediğini duymadım. Ayrıca Türk olduğunu da söylerler. Sen hangi bölgedesin?

Bunu nerede duydun ya da gördün? Ne ben ne de ailem hiç rastlamadı böyle bir olaya.
Lazlar hem Türk sayar kendini ben saymaz demedim. Hatta gurur duyar. Laz arkadaşlarım çok var ve Lazlar Fatih Sulten Mehmet gibi önemli şahsiyetleri de sever ve gurur duyar. Ben Lazım, bununla gurur duyuyorum demezler fakat Laz olmaktan mutlulardır. Bir de Ardeşenli, Ardeşenliyi görürse başka ilçedekinden daha çok sevinir. Benim orada yazdığım lazuri gişkun-i ardeşen lazcasında lazca biliyor musun demek va mişkun da biliyorum demek. Sen nerelisinde rast gelmedin? Basbaya böyledir. Yarı Laz sayılırım ben.

Hatta Ardeşenliler bağımsız il olmak isterler. Eğer gerçek Laz tanıdığınız yoksa konuşmayın.

Lazlar hem Türk sayar kendini ben saymaz demedim. Hatta gurur duyar. Laz arkadaşlarım çok var ve Lazlar Fatih Sulten Mehmet gibi önemli şahsiyetleri de sever ve gurur duyar. Ben Lazım, bununla gurur duyuyorum demezler fakat Laz olmaktan mutlulardır. Bir de Ardeşenli, Ardeşenliyi görürse başka ilçedekinden daha çok sevinir. Benim orada yazdığım lazuri gişkun-i ardeşen lazcasında lazca biliyor musun demek va mişkun da biliyorum demek. Sen nerelisinde rast gelmedin? Basbaya böyledir. Yarı Laz sayılırım ben.

Hatta Ardeşenliler bağımsız il olmak isterler. Eğer gerçek Laz tanıdığınız yoksa konuşmayın.
Bu laz Türk mevzusu değil de başka bir mevzudur. İlçeler arası birbirini tutma destekleme vardır. Bu etnik köken olarak değil de başka olaylardandır. Futbol bunun bir örneğidir. Senin nereli olduğunu sordum. Lütfen cevapla. Madem Rize kültürünü biliyorsun böyle bir konu neden açtın? Ve laz arkadaşlarımın ben lazım ve bununla gurur duyuyorum dediğini duymadım. Bir what saap grubumuz var ve laz bir arkadaşım Jitem vb. editler yapıp oraya atar.

Bu laz Türk mevzusu değil de başka bir mevzudur. İlçeler arası birbirini tutma destekleme vardır. Bu etnik köken olarak değil de başka olaylardandır. Futbol bunun bir örneğidir. Senin nereli olduğunu sordum. Lütfen cevapla. Madem Rize kültürünü biliyorsun böyle bir konu neden açtın? Ve laz arkadaşlarımın ben lazım ve bununla gurur duyuyorum dediğini duymadım. Bir what saap grubumuz var ve laz bir arkadaşım Jitem vb. editler yapıp oraya atar.
Lazlar Laz olmaktan gurur duyar yanına Türk milliyetçiliği de yapar. Ben yarı Laz sayılırım ve Rizeliyim. Lazların ortasında büyüdüm.

Geri
Yukarı