Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

İstisnalar olabilir ama genel olarak insanından adam olmaz. Sığ kafalı olurlar genelde. Bunu hakaret olarak algılamayın cahillik Türkiye'de zaten çok görülüyor. Genel olarak Rize,Artvin ve Trabzon insanından uzak durun derim. Erzincan, Tunceli, Gümüşhane gibi yerlerin insanları çok daha cana yakındır ve bir çoğuda alevidir.

İstisnalar olabilir ama genel olarak insanından adam olmaz. Sığ kafalı olurlar genelde. Bunu hakaret olarak algılamayın cahillik Türkiye'de zaten çok görülüyor. Genel olarak Rize, Artvin ve Trabzon insanından uzak durun derim. Erzincan, Tunceli, Gümüşhane gibi yerlerin insanları çok daha cana yakındır ve birçoğuda alevidir.

Saçma sapan bir genelleme daha.

İstisnalar olabilir ama genel olarak insanından adam olmaz. Sığ kafalı olurlar genelde. Bunu hakaret olarak algılamayın cahillik Türkiye'de zaten çok görülüyor. Genel olarak Rize,Artvin ve Trabzon insanından uzak durun derim. Erzincan, Tunceli, Gümüşhane gibi yerlerin insanları çok daha cana yakındır ve bir çoğuda alevidir.
Türkiyeli değilim ama bence fazla genelleme yapma. İstanbul nüfusunun bir çoğu da köylerden göçmüş sonradan şehirleşmiş kitlelerden oluşuyor. Devlet iş adamlarını Güneydoğu'ya yatırım için destek verse bile o yörenin halkları yine İstanbul'a gelir. 2 ay önce İstanbul'a geldim göremediğim ırk kalmadı Türk görmedim. Geneli Suriyeli Afgan ve İranliydi. Yani demem o ki insanları asla yaşadıkları coğrafya ile genellemeyin. Erlikle tanışmış sohbet etmişligim bile var oda Trabzonlu mesela. Ama karakteri gayet düzgün bi insan. Aynı şekilde Recep Baltaş Rizeli. Artvin'e de gittim orası da sağlam muhalif ve komünist barındıran bir şehrimiz. (siyasi görüşü beni ilgilendirmez) Ama hiç bir kötülüklerini görmedim. Muhalif olsalar bile adamdirlar. Çakma solcu değiller yani. Yarası olan gocunur arkadaşlar.

Bu arkadaş muhtemelen taşra üniversitesinden mezundur. Yaptığı genellemeden ne kadar aşağılık kompleksi içinde olduğunu anlayabilirsiniz. Demek ki bi Karadenizli şahısdan sağlam yemiş.😂

Türkiye'yi yeterince iyi biliyorum bir çok Ermeni alevi kimliği altında yaşıyor. Buraya da imzamı atarım. Sen kimsin ki Karadeniz insanını eleştiresin ? Sırf Sunniler diye kimseyi küçük düşürmeye hakkın yok. O Tunceli Alevi Kürtlerin çoğu da terörist arkadaşlar. Merkezleri Kandil. Tunceli'de bile zamanında bir çok şehit verdik. Biz bilmiyoruz demi. Türk Alevi kültürüne saygım var ama Kürtlere yok maalesef. Geneli kendini solcu zanneder ama Kürt milliyetçisidir. Ben sizin ciğerinizi biliyorum. Bugün Hdp'ye oy veren tüm Kürtleri de ya Kuzey Irak'a memleketlerine göndermek lazım ya da siz anladınız. Bana soracak olursanız ülkemde ne Suriyeli ne Afgan ne de Kürt görmek istiyorum. İstanbul'daki getto takımı ve suç oranını en çok arttıran Kürtler. Her türlü pislik var Kürtlerde. Araplar gibi entegre olamazlar. Demografik temizlik şart her şehrimizde. Adana ve Mersin gibi yörük şehirlemiz de Gündoğu'dan göçmüş homoerectuslarla dolu. Orada da Hdp'ye yoğun bir destek var.

Son düzenleme:
Nayla'yı nasıl bilmiyorsun. Bölgede epey sık kullanılır. Nayla'nın doğrusu serender olmasına rağmen ağız alışkanlığından ağzım Nayla'ya kayıyor. Puğar da sık kullanılır, yaşlı tanıdığın varsa sorabilirsin. Çayelinde keşan yerine peştemal deniyor. Anne tarafım çayelili.
Peştemal değil de nayla da haklısın. Onu unuttum.

Kimin adam olup olmadığı mesajın dan belli oluyor.

Birader gülücük atmışsın varsa bir sıkıntın söyle. @Iconium

Lazların en yoğun nüfuslu olduğu ilçe Ardeşendir ve Hemşin de laz yaşamaz. Pazarda hemşin ve Laz yerleşimi vardır. Pazarda sonra Laz nüfusu kendini gösterir. Sanılanın aksinde Rize de Artvinden çok Laz vardır. Borkça da Laz nüfusu çok yok diye biliyorum. Şavşatta Gürcü vardır. Laz nüfusu hiç duymadım.

Ha bir de Türkler dağlarda değil, sahil kesiminde daha fazladır. Dağlık bölgelerde daha çok hemşinliler ve Lazlar ön planda diyebiliriz.
Benim bir arkadaşım var artvin borçkalı. Ailesi ile Rize de yaşıyor. Orada bir köy den ve laz. Hiç lazca biliyormusun diye de sorduğum da alzca da konuşuyor du.

Rizeliler nasıl diye sorarsan da şunu söyleyebilirim insanı milliyetçidir. Yardımsever ve merhametlik özelliği vardır. Rize insanı silaha düşkün dür. Bireysel silahlanma en fazla karadeniz bölgesin de dir. Rize de her köy evin de en az bir silah bulunur. Yaz ayları 3 sürüm çay toplanır. 4. sürüm de bazen olur. Her sürüm verim biraz düşer. Yeşillik olarak çayeli şehir merkezin den bile görmen mümkün. Görebildiğin her taraf neredeyse yeşilliklerle dolu.

Son düzenleme:
Saçma sapan bir genelleme daha.
Peştemal değil de nayla da haklısın. Onu unuttum.

Kimin adam olup olmadığı mesajın dan belli oluyor.

Birader gülücük atmışsın varsa bir sıkıntın söyle. @Iconium

Benim bir arkadaşım var artvin borçkalı. Ailesi ile Rize de yaşıyor. Orada bir köy den ve laz. Hiç lazca biliyormusun diye de sorduğum da alzca da konuşuyor du.

Rizeliler nasıl diye sorarsan da şunu söyleyebilirim insanı milliyetçidir. Yardımsever ve merhametlik özelliği vardır. Rize insanı silaha düşkün dür. Bireysel silahlanma en fazla karadeniz bölgesin de dir. Rize de her köy evin de en az bir silah bulunur. Yaz ayları 3 sürüm çay toplanır. 4. sürüm de bazen olur. Her sürüm verim biraz düşer. Yeşillik olarak çayeli şehir merkezin den bile görmen mümkün. Görebildiğin her taraf neredeyse yeşilliklerle dolu.
Okumada anlama olarak ülkede neden en geri sıralama olduğumuz çok belli. Başta koskoca "İstisnalar olabilir" ifadesini görmediniz mi?

Türkiyeli değilim ama bence fazla genelleme yapma. İstanbul nüfusunun bir çoğu da köylerden göçmüş sonradan şehirleşmiş kitlelerden oluşuyor. Devlet iş adamlarını Güneydoğu'ya yatırım için destek verse bile o yörenin halkları yine İstanbul'a gelir. 2 ay önce İstanbul'a geldim göremediğim ırk kalmadı Türk görmedim. Geneli Suriyeli Afgan ve İranliydi. Yani demem o ki insanları asla yaşadıkları coğrafya ile genellemeyin. Erlikle tanışmış sohbet etmişligim bile var oda Trabzonlu mesela. Ama karakteri gayet düzgün bi insan. Aynı şekilde Recep Baltaş Rizeli. Artvin'e de gittim orası da sağlam muhalif ve komünist barındıran bir şehrimiz. (siyasi görüşü beni ilgilendirmez) Ama hiç bir kötülüklerini görmedim. Muhalif olsalar bile adamdirlar. Çakma solcu değiller yani. Yarası olan gocunur arkadaşlar.

Bu arkadaş muhtemelen taşra üniversitesinden mezundur. Yaptığı genellemeden ne kadar aşağılık kompleksi içinde olduğunu anlayabilirsiniz. Demek ki bi Karadenizli şahısdan sağlam yemiş.😂

Türkiye'yi yeterince iyi biliyorum bir çok Ermeni alevi kimliği altında yaşıyor. Buraya da imzamı atarım. Sen kimsin ki Karadeniz insanını eleştiresin ? Sırf Sunniler diye kimseyi küçük düşürmeye hakkın yok. O Tunceli Alevi Kürtlerin çoğu da terörist arkadaşlar. Merkezleri Kandil. Tunceli'de bile zamanında bir çok şehit verdik. Biz bilmiyoruz demi. Türk Alevi kültürüne saygım var ama Kürtlere yok maalesef. Geneli kendini solcu zanneder ama Kürt milliyetçisidir. Ben sizin ciğerinizi biliyorum. Bugün Hdp'ye oy veren tüm Kürtleri de ya Kuzey Irak'a memleketlerine göndermek lazım ya da siz anladınız. Bana soracak olursanız ülkemde ne Suriyeli ne Afgan ne de Kürt görmek istiyorum. İstanbul'daki getto takımı ve suç oranını en çok arttıran Kürtler. Her türlü pislik var Kürtlerde. Araplar gibi entegre olamazlar. Demografik temizlik şart her şehrimizde. Adana ve Mersin gibi yörük şehirlemiz de Gündoğu'dan göçmüş homoerectuslarla dolu. Orada da Hdp'ye yoğun bir destek var.
Tunceli dediğin memleket Türkiye'nin en çok doktora ve yüksek linans çıkaran ilimiz farkındasın umarım. Kitap okuma oranında bile lider il. Ben burada Tunceli, Gümüşhane ve Erzincan insanından bahsediyorum sen Tunceli'nin güney doğu tarafındaki kürtlerden bahsediyorsun. Kürt diye dışladığın insanlar lazlardan daha çok bu vatanı savunan kişiler. Şehid olan askerlerimiz içindede kürtler var.

Bir de araştırmalarıma göre bölge de oldukça lazca ve rumca kelimeler var.
Pasmanika(?): Patlamış mısır.
Nayla(lazca): Serender.
Muncur(lazca): Dudak.
Çiçili(lazca): Solucan.
Puğar(lazca): Çeşme.
Korbakor(rumca): Kötü insan (küfür)
Tami (?): Çayın gövdesi.
Keşan (?): Kadınların kırmızı şalına verilen ad.
Opaskal(?): Yapılması gereken iş payı.
Ganguli guçça(?): Tahteravalli.
Aklıma gelenler.

Türkçe kelebek.
Lazca parpali.
İtalyanca papelion.
Rize ilçeleriyle bütün gibi görünen ama ilçeden ilçeye insanlarının çok değiştiği bir memleket.
Sanırım dağlık arazi ve su kaynağının bol olması, insanların birbirlerine uzak yaşamalarına ve ilçeden ilçeye kafa yapısının değişmesine sebep oluyor. Yoksa kültür aynı kültür. Değişen olayları algılama biçimi ve yorum. karadeniz insanı saman alevi gibi parlar ve söner.
Çayeli, ardeşen, fındıklı, pazar, hemşin,

Rize ve çevresini araştırmaktayım, araştırmalar tarafsız yapılır ama genel halkın da ne diyeceğini merak ettim. Rize şehrinin kültürü hakkında ne biliyor ve düşünyorsunuz? Garip bulduğunuz bir şey var mı? Türkiye'deki diğer bölgelerden çok mu farklı?

Tekirdağlıyım bir sürü Rizeli komşum var çok farklı değiller bence bir tık tuhaflar ama

Türkçe kelebek.
Lazca parpali.
İtalyanca papelion.
Rize ilçeleriyle bütün gibi görünen ama ilçeden ilçeye insanlarının çok değiştiği bir memleket.
Sanırım dağlık arazi ve su kaynağının bol olması, insanların birbirlerine uzak yaşamalarına ve ilçeden ilçeye kafa yapısının değişmesine sebep oluyor. Yoksa kültür aynı kültür. Değişen olayları algılama biçimi ve yorum. karadeniz insanı saman alevi gibi parlar ve söner.
Çayeli, ardeşen, fındıklı, pazar, hemşin,
İlçelerin kültürleri aynı fakat konuşma yapısı değişebiliyor ve Rize de etnik kökenlerde fazla. Bir taraf Türk köyüyken hemen yanındaki Laz köyü olabiliyor. Bir de sonda neden bu ilçeleri yazdınız?

İlçelerin kültürleri aynı fakat konuşma yapısı değişebiliyor ve Rize de etnik kökenlerde fazla. Bir taraf Türk köyüyken hemen yanındaki laz köyü olabiliyor. Bir de sonda neden bu ilçeleri yazdınız?

Lazlar ile türkleri ayırmazlar. O ilçelerde geçti hayatım. Ben Türk değilim lazım diyene hiç denk gelmedim.
Türk laz diyerek ayırmanız saçma.
Türk kürt diye ayırabilirsiniz ama Türk laz diye ayıramazsınız. Oranın insanı bile kabul etmez bunu. Türküz der geçerler. Konuyu uzatmazlar.

Geri
Yukarı