Bütçe
14,500
Monitörü en çok hangi alanda kullanacaksınız ve oyunculuk şekliniz nedir? Pivot şart mı?

En çok FPS, MOBA oyunları oynamaktayım fakat hikaye oyunlarını da bir o kadar oynuyorum. İşim gereği oyun yapmak, oynamak ve tasarım alanında kullanacağım. Eğer daha iyi kalitede monitör var ama pivot yoksa olmaması sorun değil. Panel kalitesi, renkler, monitörle gelen eklentiler daha önemli.

Monitör iyiyse bir fiyata kadar sorun değil.

Son düzenleme:
En çok FPS, MOBA oyunları oynamaktayım fakat hikaye oyunlarını da bir o kadar oynuyorum. İşim gereği oyun yapmak, oynamak ve tasarım alanında kullanacağım. Eğer daha iyi kalitede monitör var ama pivot yoksa olmaması sorun değil. Panel kalitesi, renkler, monitörle gelen eklentiler daha önemli.

Monitör iyiyse bir fiyata kadar sorun değil.

AOC 23.8" Q24G2A/BK 165Hz 1ms HDMI DP AdaptiveSync QHD IPS Gaming Monitör | ITOPYA bak bu monitör 2K ama 24 inç. Piksel sayısı gereğinden fazla olduğu için görüntü kalitesi olduğundan daha keskin. Kısaca iyi bir görüntü kalitesine sahip. Ayrıca BOE abimizin paneline sahip. Çoğu ihtiyacı karşılar. Hem 1080p performansı da tatmin eder. Ama unutma 2K'ya göz alışırsa 1080p kötü gelir.

1080p alınına inersek. Aramızda yeni katılan ve G2 serisinin üst versiyonu olarak çıkan AOC'dan bir tavsiye veriyorum.

AOC 23.8" Q24G2A/BK 165Hz 1ms HDMI DP AdaptiveSync QHD IPS Gaming Monitör | ITOPYA bak bu monitör 2K ama 24 inç. Piksel sayısı gereğinden fazla olduğu için görüntü kalitesi olduğundan daha keskin. Kısaca iyi bir görüntü kalitesine sahip. Ayrıca boe abimizin paneline sahip. Çoğu ihtiyacı karşılar. Hem 1080p performansı da tatmin eder. Ama unutma 2K'ya göz alışırsa 1080p kötü gelir.

24 inç 2K önermişsiniz teşekkürler, güzel de anlamadım demin anlattığınıza göre 2K sorun etmiyor muydu? 27inç olduğundan dolayı mı 2K sorun ediyordu?

Ve bahsettiğim laptop için uygun daha üst düzey monitörler varsa önermekten lütfen çekinmeyin.

24 inç 2K önermişsiniz teşekkürler, güzel de anlamadım demin anlattığınıza göre 2K sorun etmiyor muydu? 27inç olduğundan dolayı mı 2K sorun ediyordu?

Ve bahsettiğim laptop için uygun daha üst düzey monitörler varsa önermekten lütfen çekinmeyin.

2K monitöre sıcak baktığın için önerdim. İleri de almaya bütçem olmayacak dediğiniz için içime dert oldu. Tipik 2K monitörlere göre daha iyi 1080p performansı sunuyor çünkü.
Bunların harici 3060 oyunculuk için 1080p kartı.

Bana laptopun tam modelini yazar mısın? Biraz bakacağım.

2K monitöre sıcak baktığın için önerdim. İleri de almaya bütçem olmayacak dediğiniz için içime dert oldu. Tipik 2K monitörlere göre daha iyi 1080p performansı sunuyor çünkü.
Bunların harici 3060 oyunculuk için 1080p kartı.

Bana laptopun tam modelini yazar mısın? Biraz bakacağım.

ASUS TUF Gaming F15 FX506HM.

ASUS TUF Gaming F15 FX506HM.

Tahmin ettiğim gibi Type-C'nin görüntü aktarımı var. Ayrıca Thunderbolt bile var. İşlemciniz üzerinden yüksek Hz görüntü paylaşımı alabiliyorsunuz. Resme bakarsak Gen1 bağlantısı destekliyor.
Type-C kablosu monitör aldıktan sonra öneririm.
Hatta 240Hz monitör bile aklıma yatıyor şu an. Dell G2524H 25 Inç 280Hz Full HD Adaptive Sync Fast IPS Gaming Monitör - Gaming.Gen.TR

1707316784528.png

1707318090878.png

Tahmin ettiğim gibi Type-C'nin görüntü aktarımı var. Ayrıca Thunderbolt bile var. İşlemciniz üzerinden yüksek Hz görüntü paylaşımı alabiliyorsunuz. Resme bakarsak gen1 bağlantısı destekliyor.
Type-C kablosu monitör aldıktan sonra öneririm.
Hatta 240Hz monitör bile aklıma yatıyor şu an.

Sorun yaratmaz mı 240Hz Thunderbolt tam olarak nasıl bir kullanıma yarıyor bir bilgim yok açıkçası.

240Hz sorun yaratmazsa eğer önceki bahsettiğim monitör hala mantıksız mı?

Edindiğiniz bilgiler sonucu yine de bu monitör sorun yaratacağını düşünüyorsanız dediğiniz 1080p 2K sorunsalından ötürü 24 27 inç, ms ve Hz'si yüksek renkleri iyi panele sahip bir monitör önerebilir misiniz? Üst düzey monitörlerden almak benim için daha iyi olur.

Tekrardan sorma sebebim laptopu inceledikten sonra farklı bir fikriniz olmuştur diyeydi. Bütçemi aşmadan mümkün oldukça en üstünü almayı çalışıyorum açıkçası çünkü uzun yıllar boyu her türlü şey için kullanacağım.

Ve kablo olarak Type-C to DP almamı söylediniz ama Thunderbolt mu kullanmam gerekn yoksa Type-C mi anlamadım. Ayrıca kablo seçimi için öneriniz, fikriniz var mı?

Son düzenleme:
Sorun yaratmaz mı 240Hz Thunderbolt tam olarak nasıl bir kullanıma yarıyor bir bilgim yok açıkçası

Thunderbolt 4 Nedir? Daha yüksek veri aktarımına sahip. Yüksek Hz ve yüksek çözünürlükler yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyarlar. Sizin ki şu an en son teknolojiye sahip.
Type-C to DP önerimdir. Bu kablo ile laptopu daha verimli kullanacaksınız.

240Hz sorun yaratmazsa eğer önceki bahsettiğim monitör hala mantıksız mı?

Direkt olarak 240Hz sorun yaratmaz demek yanlış bir cümledir. Eğer sen bir oyunda 200 üstü FPS alamıyorsan 240Hz monitörün akıcılığını göremezsin. Akıcı ve taze görüntü için FPS ve Hz eşit olmalıdır.
2K/240Hz sizin sisteminizi aşar. Bu yüzden baktığınız ASUS mantıksız.

Bu arada konu sabahtan beri açık ama iş yoğunluğundan ve başka bir konudan dolayı cevap yazamadım. Monitör olarak ne seçsek sana hala kararsızım.
Beğendiğim modellerden 24 inç/2K olan AOC'u önerdim.
24 inç/ 240Hz olan Dell'i de önerdim.

Nokta atışında karar vermemiz gerekiyor.

Geri
Yukarı