Bütçe
14,500
Bu arada konu sabahtan beri açık ama iş yoğunluğundan ve başka bir konudan dolayı cevap yazamadım.

İşiniz umarım rast gider.

Bu özelliklerde daha iyi renklere sahip vs üst monitörler var mıdır peki varsa önerebilir misiniz?
Aslında başından beri 27 inç çabalama sebeplerimden biri tasarım yaparken, multitasking durumlarında, oyunlarda 24 inçin gözüme küçük geleceğini düşünmemdi. Uzun yıllar boyu kullanacağım çünkü. Açıkçası hala da öyle geliyor. 24 inç üzecek gibi geliyor.

24 inç/ 240Hz olan Dell'i de önerdim.

Neden peki bu modelde 240Hz monitör içinize sindi, farkı nedir? Ve bu özelliklerde 2K 24 inç farklı bir monitör var mıdır bilginiz var mı?
Sizin Dell ve HP sevdiğinizi önceki yorumlarınızdan okumuştum 😄 ASUS markasından bir monitör var mı ayrıca? ASUS markası daha sıcak geliyor renkleri oldukça başarılı verdiğine dair çok yorum görmüştüm.

Type-C to DP önerimdir. Bu kablo ile laptopu daha verimli kullanacaksınız.

Ama dediniz ki Thunderbolt 4 yüksek Hz ve çözünürlük kullanmaya yarıyor. O zaman neden Type-C kullanmam gerek Thunderbolt 4 yerine?

Demin epeyden inceledim de 8 (6 bit + frc) bit e sahipmiş. True 8 olmaması garip geldi açıkçası.
2K olmayıp daha iyi monitörler varsa onları da önerebilir misiniz?
Çünkü gördüğüm kadarıyla 24 inç monitörde 2K olmasına karşılık birçok özellikten yoksun kalınıyor. 2K olmayıp kaliteli olan, geniş özellikleriyle bütçeme (14, 500) uygun monitör önerebilir misiniz? 240Hz 1080p ve daha fazla özellikleri olan monitörler almak daha mantıklı gibi haksız mıyım?

Son düzenleme:
Neden peki bu modelde 240Hz monitör içinize sindi, farkı nedir? Ve bu özelliklerde 2K 24 inç farklı bir monitör var mıdır bilginiz var mı?
Sizin Dell ve HP sevdiğinizi önceki yorumlarınızdan okumuştum 😄 ASUS markasından bir monitör var mı ayrıca? ASUS markası daha sıcak geliyor renkleri oldukça başarılı verdiğine dair çok yorum görmüştüm.

240Hz önerme sebebim 2K monitörden uzaklaşmamızdan dolayıydı. Fakat tasarım ve oyun yapıyorum dediğiniz için hala aradayım bu konuda.
Dell, AOC, HP ve MSI (tabii modele göre) sık önerdiğim markalardır. Dell müşteri memnuniyetinde en top firmalardan biri olduğu için onları sevmemek hata olur. Adamlar yeri geliyor kapında monitör değiştiriyor.
ASUS'u renk kalibrasyonunda iyi bulmuyorum. Çoğu monitörü sıf pazar payından büyük pay alabilmek için çıkarttığı ürünler. Her harften ya da sayıdan bir monitör üretiyor. O kadar çok ürün çıkartıyor ki incelemeleri dahi yapılmıyor.

Ama dediniz ki Thunderbolt 4 yüksek Hz ve çözünürlük kullanmaya yarıyor. O zaman neden Type-C kullanmam gerek Thunderbolt 4 yerine?

Thunderbolt kablonun içinde bulunan bir özellik zaten.
Paugge 8K 60Hz / 4K 144Hz / 4K 120Hz / 4K 60Hz HDR USB C to Displayport Kablo örnek olsun.

Demin epeyden inceledim de 8 (6 bit + frc) bit e sahipmiş. True 8 olmaması garip geldi açıkçası.
2K olmayıp daha iyi monitörler varsa onları da önerebilir misiniz?
Çünkü gördüğüm kadarıyla 24 inç monitörde 2K olmasına karşılık birçok özellikten yoksun kalınıyor. 2K olmayıp kaliteli olan, geniş özellikleriyle bütçeme (14, 500) uygun monitör önerebilir misiniz? 240Hz 1080p ve daha fazla özellikleri olan monitörler almak daha mantıklı gibi haksız mıyım?

Önerdiğim AOC 6 bit evet. Renk derinliği olarak True 8 veya 10 bite göre zayıf kalıyor. Bu doğrudur. Lakin 123PPI değeri ve BOE panelin kaliteli arka aydınlatması sayesinde ciddi bir görüntü kalitesi yakalanmış. Tabii sizin için 8 veya 10 bit panelli monitör seçimi şart.
Tasarımcı birine hala 1080p monitör önermek mantıksız geliyor. İşinize odaklı ve çoğu vaktiniz işinizle geçiyorsa 2K monitöre kayalım diyorum.
31 inç mesela iş alanınıza çok iyi olur.
Dell G3223D Monitör bu Dell çok güzel bir monitördür.
27 inç olanı da güzel.

Sen ne düşünüyorsun? 2K alıp hem geleceğe yatırım hem işin için doğru bir tercih yapalım mı?

Bence de geleceğe yatırım yapmak en iyisi. Ömür boyu laptop kullanmayacağım sonuçta. Monitörü aldıktan sonra laptopu yükseltmeyi düşünüyorum (SSD ve RAM). Daha sonrasında da artık düzgün bir masaüstü sistem toplamayı amaçlıyordum. Laptopu yükseltmeli miyim emin değilim hatta. Direkt kasa da toplamaya başlayabilirim. Bu yüzden demiştim ileride yeni bir monitör bakınacak bütçem olmaz diye. Laptopu gamejamler ve evden uzakken işlerimi yaparken hızımın azalmaması için almıştım.
Ancak 30+inçlere çıkamam çünkü maalesef ki masamın alanı buna yetmiyor.
Benim kafamdan hâlâ VG27AQML1a modeli çıkmıyor bir türlü. Fiyatının düştüğünü gördüm de. İleriye dönük bir alışveriş yapılacaksa yine de mantıksız mı olur önceden dediğiniz gibi.

Çoğu monitörü sıf pazar payından büyük pay alabilmek için çıkarttığı ürünler. Her harften ya da sayıdan bir monitör üretiyor. O kadar çok ürün çıkartıyor ki incelemeleri dahi yapılmıyor.

Kesinlikle. Büyük markaların anlamsız seri üretim yapıp antin kuntin adlandırmalarla satışa sunmaları çok anlamsız.
Ve birçok kaliteli monitörün daha ülkede bulunmamasına rağmen alakasız modellere öncelik verilip yurt içine sokulması üzücü.

Son düzenleme:
Benim kafamdan hâlâ VG27AQML1a modeli çıkmıyor bir türlü. Fiyatının düştüğünü gördüm de. İleriye dönük bir alışveriş yapılacaksa yine de mantıksız mı olur önceden dediğiniz gibi.

Alışveriş yaparken bir huyum vardır. Aklıma takılan içime dert olacağına gider alırım. Eğer ASUS'a sen okeysen alma demem. Bende ASUS kullanıcısıyım bu arada. Fakat TUF serisinden değil.
TUF serisi benim beklentimi çoğu modelde karşılamadı. Bu tabii tutarsızca bir yorum. Hangi modeli ve kime göre neye göre sorusunu doğuruyor. Tecrübelerimden dolayı kolay kestirip atarım yanlış anlamayın.
Bu baktığın yeni modellerinden ve BOE panele sahip. BOE panel işinde öncü markalardan biri. Alınabilecek bir monitör.
O zaman hayırlı olsun diyorum. 👍

Paylaştığınız bilgileriniz için teşekkürler. Yardımınız harikaydı.
Bir sorum olacaktı tahmini FPS ve Hz değerleri yeni ve günümüz oyunlarında kaç olur fikriniz var mı? Ve monitöre baktım düşündüğüm gibi değil, sorun olmadan para iadesi alabilir miyim? Ve gamıngentr güvenilir mi? İnternette güvenilir diyen de var fakat anlam veremediğim şekilde bir ton pişman olan da varmış. Sizin de yorumunuzu almak isterim.
Ayrıca kablo konusunda türlü kablolar var ve markalar var. Kabloların markası olduğunu duyunca güldüm açıkçası. Fakat fiyatlarını ve alıcılarını görünce ciddi gibi gözüktü. Kablo olarak önerdiğiniz var mı? Neden pahalıları var böyle? Fiyatı neye göre belirleniyor anlayamadım.

Alışveriş yaparken bir huyum vardır. Aklıma takılan içime dert olacağına gider alırım. Eğer ASUS'a sen okeysen alma demem. Bende ASUS kullanıcısıyım bu arada. Fakat TUF serisinden değil.
TUF serisi benim beklentimi çoğu modelde karşılamadı. Bu tabii tutarsızca bir yorum. Hangi modeli ve kime göre neye göre sorusunu doğuruyor. Tecrübelerimden dolayı kolay kestirip atarım yanlış anlamayın.
Bu baktığın yeni modellerinden ve boe panele sahip. Boe panel işinde öncü markalardan biri. Alınabilecek bir monitör.
O zaman hayırlı olsun diyorum. 👍

Sizin kullandığınız modeli merak ettim açıkçası. Hangi modeli kullanıyorsunuz?

Bir sorum olacaktı tahmini FPS ve Hz değerleri yeni ve günümüz oyunlarında kaç olur fikriniz var mı?

Bu soru çıkacak oyuna göre değişir. Teknoloji ilerliyor. OLED monitörler bile 240Hz olmaya başladı. Demektir ki FPS ve Hz değerleri artış gösterecek. Güncel teknoloji ve oyunları yakalamak çok maliyetli bir iş ama.

Ve monitöre baktım düşündüğüm gibi değil, sorun olmadan para iadesi alabilir miyim?

Yasal olarak 14 günlük cayma hakkınız var bir tüketici olarak. Beğenmedim diyerek iade ediyorsunuz. Sorun olmaz.

Gamıngentr güvenilir mi?

Evet güvenilir. Sadece müşteri memnuniyeti çok yüksek olmaz böyle satıcı firmaların. Olumlu ve olumsuz yorumların çok olma sebebi budur. Ürün değişimi veya siparişten ürün getirtmeleri ya da sorun çözmeleri çok kullanıcı yanlısı olmayabiliyor. Kısaca sorunsuz gelsin ürün bir daha aramayın. Mantalite budur.

Yrıca kablo konusunda türlü kablolar var ve markalar var. Kabloların markası olduğunu duyunca güldüm açıkçası. Fakat fiyatlarını ve alıcılarını görünce ciddi gibi gözüktü. Kablo olarak önerdiğiniz var mı? Neden pahalıları var böyle? Fiyatı neye göre belirleniyor anlayamadım.

Kablo konusu deniz derya bir mesele. Bu konuya forumda çok katkım vardır. Bazen beklendiği gibi çıkmamış olsa da epey araştırdım bu işleri.
Sizin laptopunuz Type-C'den görüntü aktarımına izin veriyor. Thunderbolt olması da bir avantaj. Tahminimce Pshyx çıkışınızda Type-C işlemciye bağlı gözüküyordur. Sizin dikkat etmeniz gereken Gen2 mevzusu. Gen1 destekli kablo alırsanız görüntü gelmez. Gen2 destekli kabloları da bulmak ülkemizde zor.
Kablo markalarının kalitesi olarak iki marka var ülkemizde. Ugreen ve Paugge. Bunlar başı çeker.
Paugge Type-C to DP bu kablo normalde önerimdi. Satıcı ile görüşüp laptop modelinize göre Gen versiyonlu kablo gönderiyordu ama stok yok gözüküyor alırken. Bu yüzden bildiğim tek seçenek kalıyor. Pusat USB Type-C / DisplayPort Kablo | Monster Notebook
Yalnız yeni monitörlerin çoğunda Type-C kablosu geliyor. Monitör gelmeden kabloyu almayın.

Anladım teşekkürler. Peki monitör gelince nasıl testler uygulamalıyım tavsiyeleriniz var mı? Her türlü detaylı testleri yapmak istiyorum açıkçası. Bazı panellerde glow var, ölü piksel var bazılarında olmuyor. Neden değiştirmiyor insanlar anlamıyorum bit sebebi mi var? Sadece 1 ölü pikseli var diye sorun etmeyen insanlar. Ben mi yanlış düşünüyorum iade yapmam gerekmez mi en ufak sorunda?

Anladım teşekkürler. Peki monitör gelince nasıl testler uygulamalıyım tavsiyeleriniz var mı? Her türlü detaylı testleri yapmak istiyorum açıkçası. Bazı panellerde glow var, ölü piksel var bazılarında olmuyor. Neden değiştirmiyor insanlar anlamıyorum bit sebebi mi var? Sadece 1 ölü pikseli var diye sorun etmeyen insanlar. Ben mi yanlış düşünüyorum iade yapmam gerekmez mi en ufak sorunda?

IPS glow için monitör değiştirilmez. IPS panellerin kontrast oranı düşük oluyor. Haliyle siyahlar kusursuz gözükmüyor. Arka aydınlatmanın dizilişi ve gücüyle beraber IPS Glow olabiliyor. Normal durumdur.
Değişim için ölü piksel kesin kusurdur. Üçe beşe bakılmaz.
Ölü piksel varsa direkt olarak iade edilmeli. En iyi yöntemdir.
Test kısmında EIZO monitors for offices, photos & design, medicine, gaming and industry burayı kullanabilirsiniz. Fakat teknik detaylarla boğulmayın. Çünkü kusursuz monitör yok. Incık cıncık şeylere takılırsanız ürün beğenmezsiniz. Aklınızda olsun.
Ölü piksel, ghosting ve IPS Glow derecesi için blacklight testi yeterli olur.
Ayrıca monitörümü sormuştun atlamışım kusuara bakmayın.
ROG STRIX XG279Q-W

Yeni konular

Geri
Yukarı