Çözüldü RTX 3070 Sistemde Kernel Power 41 Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ZaK

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle çok fazla aynı konudan açıldığının farkındayım. İnternetten de çok araştırdım, Technopat üzerinde de çok baktım, bir çözümünü bulamadım. Belki yeni bir çözüm bulan bilen biri çıkar mı diye konu açmak istedim.

4 Gün önce kendime yeni PC topladım;

PC özellikleri:
  • ASUS ROG STRIX B550-A GAMING
  • Ryzen 5 5600X
  • NVIDIA RTX 3070
  • 512 GB NVMe SSD Adata XPG Spectrix S40G
  • 16 GB Adata XPG Gammix D30 3200 mghz RAM
  • 750W PSU var

Ekran olarak eski VGA çıkışlı 17 inc bir ekran kullanmatayım.
Sorunum şu: GTA 5, PUBG gibi oyunlarda dikey senkronizasyonu kapattığım zaman PC birkaç dakika içerisinde restart atıyordu, olay görüntüleyicisinde "Kernel Power hatası olay kimliği 41 görev kategorisi 63 (70368744177664), (2)" gözüküyor. Daha sonra güç seçeneklerinden güç düğmelerinin ne yapacağını seç bölümü altında hızlı başlatmayı kapattım ve sistem arızası durumunda otomatik restart atmayı kapattım, daha sonra yine oyun açıp denediğimde bu sefer restart atmıyor ama birden ekran kapanıyor, no signal yazıyor, kasa çalışmaya devam ediyor. VSync'i yani dikey senkronizasyonu açtığım zaman PC restart atmıyor, ekran yenileme hızı ile aynı FPS'te olunca PSU güç yetersiz mi diye düşünüp en az 5-10 kez stres testi yaptım. Aynı anda hem ekran kartı FurMark hem de AIDA64 Extreme işlemci testi açarak sistemi %100 yük altına soktum, bilgisayarda resetleme ve kapanma olmadı. BIOS'um güncel. Bir çözümü fikri olan var mı, yardımcı olabilecek birileri?

Dosya Ekleri

• sorun.png
    sorun.png
    48,6 KB · Görüntüleme: 51
Çözüm
Evet çözdüm hocam benim sorunum ekran kartıymış. Tabii sorunu bulana kadar bayağı bir uğraştım. Servise yollamıştım cuma günü yani dün elime ulaştı kart denemeler yaptığımda herhangi bir sıkıntı olmadı allaha şükür. Tabi ki senin sorunun ekran kartından olmayabilir bu sorunun kaynağı genellikle güç kaynağı oluyor ben iki tane farklı güç kaynağı denemiştim.
Elinde imkan varsa tüm parçaları tek tek dene.

Merhaba sorunu çözebildin mi? Bende de aynı sorun var. Hiçbir parçada sıkıntı yok eminim.
İdareten kullanabileceğim kart var. Dediğiniz gibi sorun ekran kartında çıktı. Eski ekran kartımı taktım ve restart sorunu almadım daha. (MSI 760GTx)- 3070'i FurMark'ta +6500 VRAM testi yaptığımda restart atmadı ama inanılmaz kötü performans verdi. Zaten kartı 3 aydır kullanıyorum neredeyse, aldığım günden beri Low GPU usage sorunu yaşıyordum. Driver Update'ya da BIOS güncellemesi bekliyordum. 1 aydırda bu sorun vardı ama sorunu ekran kartında aramadım o kadar para verince insan sorun onda çıksın istemiyor :) dediğim gibi umarım ilgilenirler yarın göndericem kartı. Ama kartı nereden aldığınızı söylemediniz.

O kısmı atlamışım kusura bakmayın. Ben kartı 6 Aralık tarihinde N11 üzerinden yamax Store'den aldım. O zaman için en uygun fiyat oradaydı.

İdareten kullanabileceğim kart var. Dediğiniz gibi sorun ekran kartında çıktı. Eski ekran kartımı taktım ve restart sorunu almadım daha. (MSI 760GTx)- 3070'i FurMark'ta +6500 VRAM testi yaptığımda restart atmadı ama inanılmaz kötü performans verdi. Zaten kartı 3 aydır kullanıyorum neredeyse, aldığım günden beri Low GPU usage sorunu yaşıyordum. Driver Update'ya da BIOS güncellemesi bekliyordum. 1 aydırda bu sorun vardı ama sorunu ekran kartında aramadım o kadar para verince insan sorun onda çıksın istemiyor :) dediğim gibi umarım ilgilenirler yarın göndericem kartı. Ama kartı nereden aldığınızı söylemediniz.

Evet benim de sorun ekran kartındaymış. 0'ını gönderecekler bu hafta teşekkürler yardımın için. Yoksa ekran kartını hayatta göndermezdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı