Çözüldü RTX 3080 Minecraft düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sanal Amerika

Hectopat
Daha fazla  
RTX 3080 ve R9 5900X sistemim var fakat Minecraft'ta 60 FPS alamıyorum. VSync açıkken Valorant'ta da 170 FPS alıyordum. Bir çözümü var mıdır?
Yüzümü yere tutunca Minecraft'ta 400 FPS alıyorum ama kaldırınca 50.

Çözüm
Arkadaşlar. Eski sürümlere girip 32 yapınca düzeldi. 14 sürümünde. Hatta chunkları 2'ye alınca 1600 FPS üstünü gördüm. Bu değerler normal mi yoksa 10.000 mi görmeliydim?
Ben bir "süper bilgisayar" ile sorunsuz Minecraft oynayabileceğimizi sanmıyorum. Dünyadaki en kötü optimizasyona sahip oyun olabilir.

(Oyuna RAM vermeyi deneyebilirsin, internette binlerce anlatımı var)

30bin MB veriyorum zaten.
32 chunkda en düşük 24 FPS gördüm düzelmedi hala 1.16.4 versiyonunda.

30bin MB veriyorum zaten.
32 chunkda en düşük 24 FPS gördüm düzelmedi hala 1.16.4 versiyonunda.
Her ne kadar Ram versen de oyun 1-2 GB arasında ram kullanıyor. 32 chunk yüksek bir değer. Ben sizin yerinizde olsam ekran kartı yerine işlemcim veya oyunun yüklü olduğu SSD/HDD den şüphelenirdim.

Minecraft Bedrock sürümünün optimizasyonu çok iyidir, Java kötü. Core 2 Duo sistemimde 32 chunk 60 FPS oynarken Java Edition'da 8 chunk da 60 alıyorum.
Eğer Java sürümü ise Phosphor modunu indirin ve Fabric ile kurun.
Bedrock Edition genelde 60 FPS'de sabittir ancak daha yükseğe çıkabilirsiniz.
10000 FPS alamazsın , 1.16 sürümünde en fazla 1500 FPS falan alırsın. 10000 FPS sadece 1.7 Beta gibi tarih öncesinden kalma sürümlerde oynamakla mümkün.

OptiFine bir nebze düzeltti. Fakat yine yüksek değil. Mantıken 32 chunk da 700 FPS almam gerekmiyor mu? Ben 300 alıyorum en fazla.

Minecraft Java işlemcinin tek threadine yüklenir. Yani 5900X'in 24 threadinden sadece 1ine ağırlık verir. 32 chunkın tek threade bindiğini anlarsanız düşük FPS'nin normal olduğunu da anlarsınız.

OptiFine iyi ama gerçekten yüksek FPS istiyorsanız sodium modunu indirin. Sodium çoklu thread kullandırtan bir moddur. 1000 FPS'leri rahat görürsünüz.

Onun dışında Minecraft Windows Edition'ı deneyin. Java'dan biraz farklı ama oyun işlemci için aşırı iyi optimize.

Geri
Yukarı