RTX 3080 Ti sistem oyun oynarken kapanıyor

Borzj

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 2 hafta önce topladığım sistemimde oyun oynarken kapanmalar oluyor. Özellikle Battlefield 5 oynarken 4 kere sistem tamamen kapandı. Oyunu WQHD çözünürlükte düşük ayarlarda oynuyordum. Bir anda elektrik kesilmiş gibi bilgisayar kapanıyor. İlk başta güç kaynağının yetersiz olduğunu düşünmüştüm fakat 1000W ile değiştirip denediğimde yine aynı sorunla karşılaştım. Belli bir zamanda olmuyor kapanmalar 6-7 saatin sonunda oluyor, 1 saat geçmeden oluyor, açar açmaz oluyor. Time spy testi normal değerlerinde. Sorunu oluşturan parçanın hangisi olduğunu kestiremiyorum. Sistemde kullanılan parçaların hepsini aşağıya bırakıyorum.
  • R9 5900X.
  • Palit RTX 3080 Ti gamerock OC.
  • ROG STRIX B550-A
  • Corsair 4x8GB 3600MHz CL18 white.
  • Corsair iCUE H150i Elite Capellix white.
  • Corsair RM850X white.
  • Thermaltake view 51 snow edt.
  • Samsung 970 EVO Plus 250GB.
  • PNY XLR8 2 TB M.2
  • Seagate 1 TB HDD.
  • Transcend 500GB SATA3 SSD.
  • Corsair LL120 X6.
  • Phanteks neon RGB 1mt.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, sisteminizin tüm bileşenlerini tek tek kontrol etmeyi denediniz mi? Örneği ekran kartı için FurMark, işlemci AIDA 64 veya OCCT de kullanabilirsiniz. Hard disk için HDD sentinel vb, bir de oyun içinden tüm sıcaklıkları kontrol edin.
OCCT ile psu testi yapmaya çalıştım fakat iki psuda da crushed hatası verdi başka bi pcde de denedik yine crushed verdi. Aida 64’ü sadece işlemciyi 1.150v de 4450mhzye çekerken sıcaklık değerlerini kontrol etmek için kullandım. Undervoltage işlemini armoury crate üzerinden yapmıştım.

OCCT ile PSU testi yapmaya çalıştım fakat iki PSU'da da crushed hatası verdi başka bir PC'de de denedik yine crushed verdi. AIDA 64'ü sadece işlemciyi 1.150v de 4450MHz'ye çekerken sıcaklık değerlerini kontrol etmek için kullandım. Undervoltage işlemini Armoury Crate üzerinden yapmıştım.

Bileşenlerden biri sorunlu gibi duruyor, bana ekran kartı gibi geldi. Zor olur fakat farklı sistemler kullanarak test edebilirseniz iyi olur. @Yener K. hocam siz ne düşünüyorsunuz?

Reddit'te OC model olan 3080 ti serilerinde aynı sorunla karşılaşan kişiler ekran kartına undervoltage yaparak sorunu ortadan kaldırmışlar. Bende ufak bir undervoltage yaptım ve yaklaşık 3 gündür bilgisayar kendi kendine kapanmıyor.
gpu.png

Yeni konular

Geri
Yukarı