RTX 4080 ve 4090 için PSU önerisi

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Güncel olarak 4080 için bakıyorum ama ilerideye yönelikte olması açısından fiyat performans bakımından önerdiğiniz en düşük ücretli ürün hangisidir? Atx-3 modellerine sanırım bu bütçeyle beklemeye değmez? :)
Bütçe: 2-3 bin TL.

Son düzenleme:

Ya da;

Yalnız, Whisper M çoklu kanala sahip bir güç kaynağı ve yüksek güç gerektiren ekran kartı ve işlemci beslenirken kablo ayarını da ona göre yapmak gerekiyor. Gerçi, PCI-e için olan iki adet 12V kanalının etiket değeri kanal başına 40A.

Ya da;

Yalnız, Whisper M çoklu kanala sahip bir güç kaynağı ve yüksek güç gerektiren ekran kartı ve işlemci beslenirken kablo ayarını da ona göre yapmak gerekiyor. Gerçi, PCI-e için olan iki adet 12V kanalının etiket değeri kanal başına 40A.
850 watt ileride 4090 geçmek istesem yeterli gelir mi?

850 watt ileride 4090 geçmek istesem yeterli gelir mi?

RTX 4080'den, 4090'a değil bir sonraki nesile geçmek daha akıl karı olur. NVIDIA kart üretmeyi bitirmiyor belki 4090'dan çok daha az güç tüketip çok daha iyi performans veren 5080/5090'lar görürüz 2024'te.

4080'i bu sürede fazlasıyla idare edecektir seni.

RTX 4080'den, 4090'a değil bir sonraki nesile geçmek daha akıl karı olur. NVIDIA kart üretmeyi bitirmiyor belki 4090'dan çok daha az güç tüketip çok daha iyi performans veren 5080/5090'lar görürüz 2024'te.

4080'i bu sürede fazlasıyla idare edecektir seni.

Modeline göre yetebilir. Referans 4090 için önerilen, 850W.
Yani demek istediğim 1000 watt bakmak mı mantıklı olur yoksa 850 watt mı? Amaç ileriye doğru bir iki defa ekran kartı upgrade tekrar güç kaynağına gerek duymamak için. 4090 dedim, çünkü 2-3 yıl sonra ikinci elleri ve sıfırları iyice düşer. 4080 satıp ona geçmek daha ucuz olur gibisinden. Tabi yeni nesiller daha düşük güç tüketimi yoksa daha fazla mı çeker kestiremiyorum.

Yani demek istediğim 1000 watt bakmak mı mantıklı olur yoksa 850 watt mı? Amaç ileriye doğru bir iki defa ekran kartı upgrade tekrar güç kaynağına gerek duymamak için. 4090 dedim, çünkü 2-3 yıl sonra ikinci elleri ve sıfırları iyice düşer. 4080 satıp ona geçmek daha ucuz olur gibisinden. Tabi yeni nesiller daha düşük güç tüketimi yoksa daha fazla mı çeker kestiremiyorum.

NVIDIA 3090 Ti gibi kartlardaki aşırı güç tüketiminden ötürü hedef tahtasına konulmuştu. Sırasıyla mining bitti şimdi de NVIDIA DLSS 3.0 kozuyla "çevreci" bir tutum hedefliyor. Bu saatten sonra çok güçlü donanımlar gelse de güç tüketimi hem donanımsal hem de yazılımsal teknolojik gelişmelerle makul seviyelere çekilecektir. En azından ev kullanıcıları için 1000W gibi güç kaynaklarına bir daha ihtiyaç duyulmayabilir.

Bütçeniz içinde düzgün bir 1000W bulabilmek pek mümkün değil, en yakın MSI A1000G var ki o da 4000TL civarında. 1000W gibi bir düşünceniz varsa, olası indirimleri takip etmek gerekebilir.

@emrah_8 RM850. Toughpower GF pek de diğerleri seviyesinde değil, GF1 olsaydı başka tabii. Hydro G Pro, yüksek yüklerde biraz sesli bir PSU ve ripple konusunda RM850'ye göre bir tık geride, 4080 veya 4090 için belirleyici olabilecek faktörler, onun dışında duruma göre alınabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı