RTX Path Tracing Teknolojisi Oyunlara Geliyor: İlk Durak Cyberpunk 2077

Path Tracing'i halihazırda kullanan oyunlar vardı, hatta bunu bazı oyunlara uygulayan 3. parti modlar dahi vardı. Nvidia bile zamanında bunları pazarladı, ancak "Ray Tracing" olarak. Ray Tracing'in Path Tracing'ten daha iyi olduğunu savunan bir kesim dahi türedi.

Peki neden Path Tracing'i Ray Tracing olarak pazarladı?
Cevap çok basit. İşlerine böyle geldi.
Ray Tracing daha yeni çıkmış, daha sönmemiş bir hype. Deneysel kartları, ışın izlemeyi bile zar zor çözerken path tracing patlasa bi' anda, ne yapacaklardı?

Şunu da anlamak lazım. Bir oyunda Ray Tracing ya da Path Tracing açtığınızda, oyundaki tüm kırılmalar/yansımalar hesaplanmıyor. Rasteration dediğimiz ilkel yöntem ve ray tracing karma bir şekilde çalışıyor. Çünkü ray tracing'in rasteration ile aynı görüntüyü verecek yerlerde optimizasyon adına ray tracing kullanılmıyor, günümüz kartları hala daha o eşiğe gelebilmiş değil. İşin içine path tracing de girince aynı şeyin üçlüsü oluyor.

Kısaca Path Tracing, düşündüğünüz gibi oyunları bi' anda Allah yapacak, tüm kartlara diz çöktürecek bir şey değil.
Bu ışın izleme muhabbetinin kırılma noktası RT çekirdeklerinin çıkışıydı, artık öyle "Oha, nasıl uygulayacağız biz bunu oyunlara?" gibi bir şey söz konusu değil. Çekirdeklerin algoritma çözme hızı arttıkça rasteration kullanımı azalacak, izlenebilecek ışınların sayısı giderek artacak, bu da dolaylı olarak path tracing'in önünü açacak. Rasteration bulunmayan ve tamamen ray tracingli (ray ve path tracing karma olarak yani) oyunların da günü gelecek.

Nvidia'nın bu "Path Tracing" reklamı kampanyası da tamamen pazarlama taktiğinden ibaret. Yukarıda da belirttiğim gibi, Ray Tracing'in modası geçtiğine göre uzun zamandır üzerinde çalıştığımız hatta zamanında bloglarımızda küçümsediğimiz algoritmayı öne pohpohlamanın zamanı geldi, demişler resmen.

Ben bu teknolojiyi açarsam 3060 ile muhtemelen oyunları 30 fps falan oynarım. Belki o bile olmaz emin değilim ama görsel açıdan çok iyi gözüküyor oynarım cidden hoş gelirse gözüme.

Ben bu teknolojiyi açarsam 3060 ile muhtemelen oyunları 30 fps falan oynarım. Belki o bile olmaz emin değilim ama görsel açıdan çok iyi gözüküyor oynarım cidden hoş gelirse gözüme.
Portal (2007 yapımı) RTX'te 30-35'i DLSS ile zor alan, Quake 2 (1997 yapımı) RTX'te DLSS olmadan 55 FPS civarı alan kart, CP2077'nin path traced versiyonunda tahminen native 1-2 FPS, DLSS ile 7-8 FPS alır. Bu da iyi ihtimal bu arada. 4080-4090 harici açacak kart zor bulunur, onlar da hangi çözünürlükte hangi DLSS ayarında açacak belli değil.
4070 altında adam akıllı Ultra 60FPS RT performansı alamazken bunu yapmak saçma.
Bu bir tech demo olacak, kimsenin zaten path traced CP2077 oynamak gibi bir düşüncesi olacağını sanmıyorum; en azından path tracing'in ne kadar sistem yoran bir şey olduğunu bilenler arasında. Olması saçma değil, sadece şu an kartlar yeterli değil bunu kaldırmaya.

Portal RTX'te 30-35'i DLSS ile zor alan kart, CP2077'nin path traced versiyonunda tahminen native 1-2 FPS, DLSS ile 7-8 FPS alır. 4080-4090 harici açacak kart zor bulunur, onlar da hangi çözünürlükte hangi DLSS ayarında açacak belli değil.

Bu bir tech demo olacak, kimsenin zaten path traced CP2077 oynamak gibi bir düşüncesi olacağını sanmıyorum; en azından path tracing'in ne kadar sistem yoran bir şey olduğunu bilenler arasında. Olması saçma değil, sadece şu an kartlar yeterli değil bunu kaldırmaya.
Bu ne abi çıkartmasınlar daha iyi o zaman :D . Şimdi bu teknolojiyi kullanabilmek için 40-50 bin lira mı vermemiz lazım bu nasıl bir şey. Eğer bu kadar zorlayıcı bir ayarsa kademe ayarı falan olsun atıyorum düşük orta yüksek diye. Yoksa sadece aç kapa olarak çıkarsa yandık kim nasıl kullanacak bu teknolojiyi. Şahsen ben 50 bin verip 4080 veya 90 almaktansa gider motor alırım ve ben bu kadar kötü fps alacağımızı düşünmüyorum. Yani 7-8 fps değilde bence 20 civarı alınabilir yoksa dediğim gibi bunu kullanmak alt takım ister :D

Bu ne abi çıkartmasınlar daha iyi o zaman :D . Şimdi bu teknolojiyi kullanabilmek için 40-50 bin lira mı vermemiz lazım bu nasıl bir şey. Eğer bu kadar zorlayıcı bir ayarsa kademe ayarı falan olsun atıyorum düşük orta yüksek diye. Yoksa sadece aç kapa olarak çıkarsa yandık kim nasıl kullanacak bu teknolojiyi. Şahsen ben 50 bin verip 4080 veya 90 almaktansa gider motor alırım ve ben bu kadar kötü fps alacağımızı düşünmüyorum. Yani 7-8 fps değilde bence 20 civarı alınabilir yoksa dediğim gibi bunu kullanmak alt takım ister :D
Bakma, o dediğim kartların da hedefledikleri çözünürlükte açmaları gibi bir senaryo söz konusu değil gibi duruyor. 40-50 bin verdiğin kartla bile nasıl oynayacaksın belli değil yani. 4090 dediğimiz kart Portal RTX'i 4K'da DLSS olmadan 30 FPS civarı açan bir kart. Portal dediğin ne içerisinde NPC kalabalığı olan, ne texture yoğunluğu olan, ne kaplaması CP2077 kadar fazla bir oyun ama path traced olunca birden sanki 2015'te alınmış ekran kartı gibi performans sergiliyor. O kadar kötü FPS alacaksın bu arada %99. 1997 yapımı oyun bile path traced olunca 55 FPS civarı oynatıyor kendini, CP2077 gibi bir oyunun path traced olduğunu düşün bir de.

Bu teknik şu an için hala daha emekleme aşamasında, kullanıldığı oyunlar da çok az. Ray tracingi Turing zamanından, yani RTX 2000 serisinin olduğu zamandan düşün. Onun bile aradan geçen onca zamana rağmen tam olarak rahat rahat açılabilen bir teknoloji olmadığını görüyoruz. Daha rasterization + ray tracing kombosu kabul edilebilir bir FPS düzeyinde çalışmıyorken path tracingden bunu beklemek biraz hayal zaten. RT hala olgunlaşma sürecinden uzak, path tracing hele çok daha uzak. Ben de bunlar oturana kadar yeni GPU almayı planlamıyorum tam bu sebepten ötürü. RTX Remix yaygınlaşırsa düşünebilirim belki.

Portal (2007 yapımı) RTX'te 30-35'i DLSS ile zor alan, Quake 2 (1997 yapımı) RTX'te DLSS olmadan 55 FPS civarı alan kart, CP2077'nin path traced versiyonunda tahminen native 1-2 FPS, DLSS ile 7-8 FPS alır. Bu da iyi ihtimal bu arada. 4080-4090 harici açacak kart zor bulunur, onlar da hangi çözünürlükte hangi DLSS ayarında açacak belli değil.

Bu bir tech demo olacak, kimsenin zaten path traced CP2077 oynamak gibi bir düşüncesi olacağını sanmıyorum; en azından path Tracing'in ne kadar sistem yoran bir şey olduğunu bilenler arasında. Olması saçma değil, sadece şu an kartlar yeterli değil bunu kaldırmaya.

RT optimize değil oyunlar optimize değil oyunlar daha optimize çıksa RT daha ulaşılabilir bir şey olacak 2020 de 2070s kullanıcısı arkadaşım DLSS ile o zaman da RT de iyi bir performans alamıyordu DLSS iyi hoş da keşke optimizasyon da yapsalar öyle olsa birçok kart daha çok verim alacak oyunlardan.

RT optimize değil oyunlar optimize değil oyunlar daha optimize çıksa RT daha ulaşılabilir bir şey olacak 2020 de 2070s kullanıcısı arkadaşım DLSS ile o zaman da RT de iyi bir performans alamıyordu DLSS iyi hoş da keşke optimizasyon da yapsalar öyle olsa birçok kart daha çok verim alacak oyunlardan.
Evet RT özelliği bence aşırı derecede performans kaybı oluşturuyor. Mesela 3000 serisine yeni nesil RT çekirdeği eklediler performans kaybının daha az olması gerekirdi ama genede dlss kapatınca yerlerde sürünüyor fps. DLSS açılınca oynanabilir oluyor ama bu nereye kadar böyle gider bilmiyorum bence de daha iyi optimize şart. Özellikle bazı oyunların bazı bölgelerinde RT özelliğine ihtiyaç duyulmasa bile FPS kaybı oluşuyor. Bunun gibi şeyler düzeltilmeli bence. Bu path tracing olayını kemal sunal filmindeki gibi cama ekmek banarak deneyimleyeceğim galiba.

Geri
Yukarı