Ruh var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
"Paso dine sallayanlar" demişsiniz de ruh zaten bilimsel olarak var olmayan bir "nesne"dir. Bu durumda tartışması sadece inanç üzerinden yapılabilir. Bilimsel olarak var olmayan bir şeyi bilimsel olarak tartışamazsınız.
Konuda direkt inanıyor musunuz diye sorulmalıydı zaten. Asıl eleştirim konunun açılış amacına, dediğiniz gibi bilimsel açıdan bakabilmek imkansızken dini açıdan da sorgulaması imkansız bir kavram. İnanıyorsan vardır, inanmıyorsan yoktura geliyor her türlü.

Arkadaşlar, benim bilimden kastettiğim yapay zeka örneğiydi. Bilimsel olarak ruhu incelemedim. Bilimsel olarak çıkarım yapmaya çalıştım. Lütfen çarpıtmayalım.

Arkadaşlar, benim bilimden kastettiğim yapay zeka örneğiydi. Bilimsel olarak ruhu incelemedim. Bilimsel olarak çıkarım yapmaya çalıştım. Lütfen çarpıtmayalım.
Çarpıtmak diye bir şey yok. Zeka dediğiniz şey göreceli zaten. Örneğin maymunlar insanlardan çok daha iyi kısa süreli hafızaya sahipler. Art arda ekranda beliren 10 tane rakamı yanılmadan bilebiliyorlar. Kıskançlık yapıyorlar. Ticaret yapabiliyorlar. Dişi maymunlar fahişelik yapabiliyorlar. Kabileler halinde fetih yapıyorlar. Hatta taptıkları ağaçlar dahi var. Bu durumda maymunların da ruhu olması gerekmez mi? Ya da yunuslar. Pek çok insandan daha zeki bu tür.

Ortak nokta zeka. Ama beyinde herhangi bir arıza o zamana kadar birikip kişiliğinizi oluşturan bilgiyi silerse tamamen farklı bir insan olabiliyorsunuz. Bu durumda ruhun varlığının ya da yokluğunun ne anlamı kalıyor?

Aynen, hepsi uydurma. Ben de gerçek değilim mesela.
Kendi varligini delil sunabilecegin gibi buna da sunabiliyorsan buyur, bekliyoruz.
Milletin varligina delil sunamadigi her mitolojinin yokluguna arguman uretecek degiliz.

Çarpıtmak diye bir şey yok. Zeka dediğiniz şey göreceli zaten. Örneğin maymunlar insanlardan çok daha iyi kısa süreli hafızaya sahipler. Art arda ekranda beliren 10 tane rakamı yanılmadan bilebiliyorlar. Kıskançlık yapıyorlar. Ticaret yapabiliyorlar. Dişi maymunlar fahişelik yapabiliyorlar. Kabileler halinde fetih yapıyorlar. Hatta taptıkları ağaçlar dahi var. Bu durumda maymunların da ruhu olması gerekmez mi? Ya da yunuslar. Pek çok insandan daha zeki bu tür.

Ortak nokta zeka. Ama beyinde herhangi bir arıza o zamana kadar birikip kişiliğinizi oluşturan bilgiyi silerse tamamen farklı bir insan olabiliyorsunuz. Bu durumda ruhun varlığının ya da yokluğunun ne anlamı kalıyor?
Söyledikleriniz mantıklı olabilir fakat keşke her şey bu kadar net olsa ama değil. Maalesef her iki taraftan da radikaller çıkıyor. Bu yaptığınız sadece çıkarım. Çok önemli bilim adamları Sigmund Freud, Descartes gibi bilim adamları da ruhu ele almıştır. Ruh sadece inanç meselesidir ya da ruhun varlığını sorgulamak gereksizdir diyemezler.

Son düzenleme:
Varsa bile göremediğimiz bir şeyi nasıl tartışabiliriz?
Ayrıca forumda da o kadar fazla araştırmayıp ateist olan insan var ki baş edilemiyor.

Söyledikleriniz mantıklı olabilir fakat keşke her şey bu kadar net olsa ama değil. Maalesef her iki taraftan da radikaller çıkıyor. Bu yaptığınız sadece çıkarım. Çok önemli bilim adamları Sigmund Freud, Descartes gibi bilim adamları da ruhu ele almıştır. Ruh sadece inanç meselesidir diyemezler.
Descartes'in 16. YY. da yaşadığını biliyorsunuz değil mi? Ona şu anki tanımıyla bilim adamı demek çok mantıklı olmaz. En azından biyoloji alanında. Freud'un da hiç bir çalışmasında ruh var dediğini görmedim. Gerçi ona kalsa her şey insanın bedeninin altıyla ilgili. :D

Freud'un konu ile ilgili şu kitabını önerebilirim hatta. Ama içinde aradığınızdan çok daha farklı bir durumla karşılaşacaksınız.

Son düzenleme:
Freud'un konu ile ilgili şu kitabını önerebilirim hatta. Ama içinde aradığınızdan çok daha farklı bir durumla karşılaşacaksınız.
Kendinizi savunmaya geçmeyin. "Bu konu açılır mı? Ne gerek vardı" diyenlere cevap verdim.

Son düzenleme:
Kendinizi savunmaya geçmeyin. "Bu konu açılır mı? Ne gerek vardı" diyenlere cevap verdim.
Benden alinti yaparak cevap verdiniz ama bana yanit vermeyin diyorsunuz. Cok mantikli degil. Genele yonelik bir cevabiniz varsa genele yonelik yazmalisiniz. Kisiden alinti yapiyorsaniz kisiye cevaplama hakki dogar. Tartisma adabi budur.

Ben 20 yıllık profesörüm ve artık şu şeye son noktayı basıyorum. Ruh diye bir şey yoktur bilinç vardır ama bilincimiz bunun farkında değildir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı